Vyprávěj IV

Čtvrtá řada seriálu sledující osudy rodiny Dvořáků, tentokrát od roku 1989 do 1991.
Vyprávěj 4
Česko

1. Shledání

čtvrtá řada pokračuje pár minut poté, kde skončila řada třetí. Totiž na lednové demonstraci proti režimu na Václavském náměstí. Honzu s Luckou a taky Tondu tam sebrali esenbáci. Odvezl je spolu s dalšími zatčenými k výslechu za Prahu. Honzovi s Luckou pohrozili vyhozením ze školy, pustili je až nad ránem. Tondu si tam nechali déle, ale nakonec propustili i jeho.

Doma zatím všichni trnuli, co s nimi je. Lucka navíc jen tak tak stihla zkoušku, měla poslední termín, zvládla ji ale na dvojku. Děda Dvořák slaví sedmdesátiny. Do Pardubic se sjíždí celá rodina. Karel se tam usmiřuje se synem Honzou, ledy mezi ním a Tondou ale zatím se ani jeden z nich neodhodlal prorazit.

Jarda se zotavuje v nemocnice, kde navštěvují rodiče i Martina. Tu Jarda požádá o ruku a ona souhlasí. Na Josefovy narozeniny přijíždí i Radek s Ivetou. Babi Běta před ní prozradí, že Věra s Karpíškem emigrovali. Iveta se urazí, že jí to nikdo neřekl, a odejde. (-k-)

2. Miss

Lucka se na popud spolužačky Klaudie přihlásila na obnovenou soutěž krásy Miss ČSSR. Zatímco Klaudie vypadla ve druhém kole, Lucka postoupila dál. Honza se na její nadšení dívá skepticky a zřejmě i žárlí. Kvůli přípravě na semifinále dokonce odmítne jet na tátovu, Jardovu a Martinčinu, svatbu, kam jede Honza sám. Místo toho jde do ateliéru k fotografovi, který chodí s Klaudií. Ten se ji však místo přípravy na soutěž snaží dostat do postele. Lucka uteče a rozhodne se na svatbu přece jen přijet, byť pozdě v noci. Najde tam však Honzu v objetí s Klárou, se kterou se kdysi setkal na lyžáku. Honza si tím v opilosti léčil milostný bol. Teď má ale navrch Lucka, která ani na druhý den nepřijímá Honzovu omluvu.

Iveta rozdává v práci sazenice rajčat, kterých se jí urodilo velké množství. Tři si vezme i Jana a Josefa, který se v důchodu nudí, popadne pěstitelská horečka. Dokonce se rozhodne vybudovat na zahradě na chalupě fóliovník. Na chalupu přijíždí i Karel a Tonda s rodinami. Karel se konečně odhodlal k tomu, aby se s Tondou usmířil. (-k-)
Aktualizováno: 7.10.2018