Volver

Španělský film Pedro Almodóvara
2005, Španělsko, Délka: 117 min

Penelope Cruz (31) .
Carmen Maura (59) .

Po filmu Špatná výchova (2004), v němž se slavný španělský režisér Pedro Almodóvar vrátil do vlastního dětství s až nečekanou vážností a obžalobou, byl jeho další projekt očekáván s rozpaky. Filmy Almodóvarova nejslavnějšího období jsou plné barev, hudby, lehkosti, nespoutané fantazie a porozumění pro problémy ženského světa. Všechny herečky ho milují a on miluje je. Další film dostal název Volver, což ve španělštině znamená vrátit, či otočit. A Almodóvar se vrátil a jeho příznivci to přijali s nadšením. Vrátil se ke svým kmenovým herečkám, vrátil se k tématu matky, vrátil se k ženskému světu. Volver je laskavá tragikomedie, jejímiž hlavními protagonistkami jsou výhradně ženy. Ženy ve všech rolích, jaké v životě zastávají. Jako manželky, matky, dcery, sestry, tety, přítelkyně a sousedky. Žádný jiný režisér na světě neumí tento svět rozehrát s takovým porozuměním.

Příběh Raimundy, která zvládá všechno na jedničku, ačkoliv má problémy se svým mužem i dávno nevyřízené účty s vlastní matkou, by mohl být celkem nezajímavým, obyčejným příběhem. Kdyby ho nenapsal a nenatočil Almodóvar. Díky němu vstoupí do toho obyčejného příběhu svět duchů a nadpřirozených jevů. Ale s hravostí a přirozeností, jaká je možná jen ve světě žen a dětí.

Když byly na MFF v Cannes v roce 2006 oceněny všechny hlavní herečky (Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueňas, Blanca Portillo, Yohana Cobo a Chus Lampreave) Almodóvarova filmu hromadně za ženský herecký výkon, vyjádřila tím porota nejen poctu za jejich jednotlivé výkony, ale zároveň jejich dokonalou souhru, s níž pod Almodóvarovým vedením vytvořily zábavný, plastický, pravdivý a dojemný obraz ženského společenství. Kromě této ceny získal film ještě 44 nejrůznějších mezinárodních cen a poct a na dalších 47 byl nominován.
Mj. Cena za scénář pro P. Almodóvara v Cannes 2006, Evropské filmové ceny - Cena publika pro Pedra Almodóvara, Cena pro nejlepší herečku pro Penélope Cruzovou, Cena za kameru, hudbu a režii, Nejlepší zahr. film - Cena National Board of Review (NBR Award), San Sebastian MFF - Cena FIPRESCI pro Film roku atd. (-ČT-)

Režie: Pedro Almodóvar
Scénář: Pedro Almodóvar
Země: Španělsko
Rok výroby: 2005

Hrají:
Penélope Cruz
Carmen Maura
Lola Dueňas
Blanca Portillo
Yohana Cobo
Chus Lampreave


Aktualizováno: 22.1.2009