Veronika

Drama lásky a zrady v historickém filmu podle stejnojmenné novely Miloše V. Kratochvíla
1985, Česko, délka: 98 min
Taťjána Medvecká(31).(Veronika Pavlitová)
Jana Hlaváčová(47)(Božena Němcová)
Martin Růžek(66)(policejní ředitel)
František Němec(41)(lékař)
Jiří Adamíra(59)(páter Štulc)
Epizoda ze života mladé, literárně nadané dívky Veroniky Pavlitové, se odehrává v roce 1854. Do Prahy právě přijede císař František Josef I. a mezi těmi, kteří jej přišli do Stromovky přivítat, anebo je sem zavedla zvědavost, byla i Veronika. Chce císaři předat žádost o milost pro svého uvězněného otce, protože sama jen velmi těžce z bídného platu švadleny živí sebe a své sourozence. Díky náhodě se dívka seznámí s Boženou Němcovou, kterou nesmírně obdivuje. Na čas se stane její přítelkyní a důvěrnicí. Naivity mladé dívky však využije policejní ředitel Paümann, který již delší dobu Boženu Němcovou sleduje. Veronika mu ve své prostoduchosti ledacos poví. Až později pochopí, jak byla zneužita.

Podkladem k filmu Veronika se stala stejnojmenná próza Miloše V. Kratochvíla ze sbírky novel, vycházejících ze skutečných událostí. Co režiséra na osudu této téměř neznámé dívky zaujalo? "Drama dívky, která je uštvána k smrti. Veronika umírá, protože nemůže přestoupit mez svého svědomí. Osud je vždycky determinován dobou, která utváří lidské charaktery a názory. Veronika nemůže žít jako člověk dvou tváří a přitom nemá na vybranou. Vycházím nejen z historických faktů, ale také z vlastního přesvědčení, že mravní zákon v člověku je určující. Proto mě tak přitahují historické postavy, na nichž se jako v krystalu odráží nejen doba, ale i charakter našeho národa."

Do titulní role obsadil Otakar Vávra Taťjanu Medveckou, které se podařilo vystihnout dívčiny pochybnosti, obavy a naděje. Boženu Němcovou představuje Jana Hlaváčová. Diváky a kritiku zaujaly i herecké kreace Martina Růžka jako policejního ředitele a Jiřího Adamíry v roli pátera Štulce. Komornímu pojetí díla byla podřízena i kamera Jiřího Macáka a hudba Otmara Máchy. Premiéra filmu se konala v květnu 1986. (-ČT-)

Režie: Otakar Vávra
Scénář: Miloš V. Kratochvíl, Otakar Vávra
Kamera: Jiří Macák
Hudba: Otmar Mácha
Země: Československo
Rok výroby: 1985

Hrají:
Taťjana Medvecká (Veronika Pavlitová)
Jana Hlaváčová (Božena Němcová)
Martin Růžek (policejní ředitel)
František Němec
Jiří Adamíra (páter Štulc)
Viktor Preiss
Jiří Bartoška
Oldřich Vízner
Radovan Lukavský
Aktualizováno: 20.2.2011