Velký bazar

Bláznivá komedie o snaze zachránit malý obchod se smíšeným zbožím v konkurenci obřího supermarketu, který se neštítí ničeho, aby zničil malé prodejce v okolí.
Le Grand bazar / The Big Store
1973 Francie
Michel Galabru50(Émile)
Velký bazar Malí obchodníci v malém městečku dostali těžkou konkurenci. Na kraji města vyrostl moderní supermaket, který láká lidi širokou nabídkou a nízkými cenami. Jeho ředitel se nijak netají tím, že hodlá zrušit veškerou konkurenci. To si ovšem stávající obchodníci nechtějí nechat líbit a uspořádají poradu, na níž naplánují protestní pochod supermarketem. Namísto odporu je ředitel pozve do své kanceláře a nabídne jim zaměstnání v supermarketu. Kromě Emila, se kterým měl konflikt už předchozí den.

Emilův obchůdek a bistro se začíná propadat do dluhů. Naštěstí tady jsou čtyři mladí kamarádi, Emilovi přátelé, kteří mu občas vypomáhají a sdílejí s ním lásku k motorkám. Ti šikovně nakradou v supermarketu zboží a u Emila prodávají jako noblesně oblečení asistenti. Zejména ženy jsou nadšeny. Jenže druhý den se za pokladnami supermarketu objeví svalnatí muži a Emilův krámek opět zeje prázdnotou. A jelikož Emil nemá na splátky, přichází exekuce.

Abi teď však nehodlají přátelé nechat Emila na holičkách a rozhodnou se jeho obchod koupit. Připraví plán, jak uloupí peníze, které jsou každý ze supermarketu odváženy. Dva z nich se celkem snadno zmocní jednoho pytle, zatímco druzí dva zdržujíc probíhající aukci. Zdá se, že plán vyšel, jenže k jejich smůle se tržbu ze supermarketu pokusil uloupit ještě někdo další. Takže v pytli byly místo peněz, kterými chtěli za obchod zaplatit, jen nastříhané papírky. Nicméně cena obchodu se v aukci vyšplhala na několikanásobek skutečné ceny, takže Emil se může vrátit do své rodné vesnice a bez starostí si tam otevřít obchůdek. A čtyři kamarádi si splnili svůj sen a otevřeli si opravnu motorek. Škoda že zanedlouho naproti jejich dílně vyrostl moderní super servis. (-k-)

Režie: Claude Zidi
Produkce: Bernard Artigues, Christian Fechner
Scénář: Claude Zidi
Kamera: Paul Bonis
Hudba: Les Charlots

Hrají:
Gérard Rinaldi (Gérard)
Jean Sarrus (Jean)
Gérard Filipelli (Phil)
Jean-Guy Fechner (Jean-Guy)
Michel Galabru (Émile)
Michel Serrault (Félix Boucan)
Roger Carel (Odhadce)
Jacques Seiler (Jacques)
André Badin
Florence Blotová
François Cadet
Coluche
Dany Danielová
Jocelyne Darcheová (Snoubenka Phila)
Michele Delacroixová (Snoubenka Gérarda)
Nicole Duboisová
Lucien Fleurot
Antoine Guardian
Gib Grossac
Pierre Gualdi
Aktualizováno: 31.12.2018