Úplné bezvětří

Nicole Kidman a Sam Neill poznali příliš pozdě, že osamělý trosečník, kterého vzali na svou jachtu, je nebezpečný psychopat.
Dead Calm
1989, Austrálie – USA, délka: 95 min
Nicole Kidman(22)Lots-
Sam Neill(41)(John Ingram)
Úplné bezvětříJohn a Rae Ingramovi se vydávají na jachtě na moře, aby zejména Rae zapomněla na traumatizující zážitek, kdy jí při autonehodě před očima zemřelo dítě. Plavba probíhá poklidně, ale jen do chvíle, než vezmou na palbu muže na člunu. Hughie Warriner, jak se onen muž představí, připlul z lodi, kterou Ingramovi spatřili na obzoru a podle něj se potápí, zbytek posádky zemřel.

Jenže Johnovi se na tom něco nezdá, a tak se rozhodne na záhadnou loď podívat. Hughie se jej snaží od jeho úmyslu odradit, a ak se tam John vydá potají, zatímco Hugh usne. K jeho smůle se probudí dřív, než se stačí vrátit a drama začíná nabírat obrátky. Hugh omráčí Rae a otočí loď pryč. John má jedinou šanci, spravit na cizí lodi motor a vydat se za svou lodí. Při pobytu na lodi zjistí, že zbytek posádky, jeden a muž a čtyři krásné dívky, nezemřeli přirozenou smrtí. Proto Hugh nechtěl, aby se na loď vraceli.

Rae pochopí, že silou Hughe nepřemůže a nasadí všechny své ženské zbraně, aby jej uspala prášky. Pak už se může chopit pušky a harpuny a zesláblého Hughe spoutat. Podaří se jí otočit loď, i když už nemá palivo a v bouři se vydá zachránit manžela z potápějící se lodi. Ještě jednou musí proti Hughovi použít harpunu a pro jistotu jej nechá na širém moři v záchranném člunu. Šťastně se jí podaří najít manžela už na voru, když předtím zapálil klesající loď, aby v noci označil svou polohu. Když se pak vracejí pro Hughe, záchranný člun je prázdný. Zdá se, že teď už se mohou oddávat bezstarostnému odpočinku. Hugh se ale na palubě objeví ještě jednou, zřejmě se šikovně skryl pod člunem nebo kdoví kde. John jej pohotově sestřelí světlicí a zákeřný Hugh končí opravdu definitivně v moři se světlicí mezi zuby. (-k-)

Film získal několik cen a nominaci na AFi Awards, nominaci na Saturn Award (Nicole Kidmanová v kategori nejlepší herečka).

Režie: Phillip Noyce
Produkce: Terry Hayes, George Miller, Doug Mitchell
Scénář: Charles Williams, Terry Hayes
Kamera: Ross Berryman, Geoff Burton, Dean Semler
Hudba: Graeme Revell
Produkční společnost: Warner Bros

Hrají:
Nicole Kidman (Rae Ingram)
Sam Neill (John Ingram)
Billy Zane (Hughie Warriner)
Rod Mullinar (Russell Bellows)
Joshua Tilden (Danny)
George Shevtsov (Doctor)
Michael Long (Specialista doktor)
Lisa Collinsová
Paula Hudson-Brinkley
Sharon Cook
Malinda Rutter
Aktualizováno: 6.7.2018