Tři barvy: bílá

Prostřední díl volné trikolorové trilogie Krzysztofa Kieslowského Tři barvy: se svým žánrem hořké komeide vymyká nejen ostatním dvěma dílům, nýbrž i dalším režisérovým snímkům.
Trois couleurs: Blanc / Trzy kolorze: Bialy
1994 Francie – Polsko – Švýcarsko délka: 88 min
Jerzy Stuhr47(Jurek)
Julie Delpy24(Dominique)
Tři barvy: bílá

Šikovný kadeřník Karol se zamiloval do francouzské dívky Dominique, vzal si ji a odjel s ní do Paříže. Teď se se s ním Dominique rozvádí a jako důvod uvádí, že jejich manželství nebylo naplněno. Karol se ve Francii jaksi na nic nezmohl, ačkoliv doma, v Polsku se s Dominique milovali často. Po rozvodu zůstane Karolovi jen kufr, nůžky a hřeben. Nemá ani pas, aby se mohl vrátit do Polska, a tak se snaží vydělat si v metru hrou na hřeben. Tam se seznámí s krajanem Mikulášem, který jej převeze do Polska v kufru. Ke Karolově smůle je kufr na letišti ukraden a od překvapených zlodějů dostane Karol místo uvítání nakládačku.

Doma začne Karol znovu pracovat v kadeřnictví, což místní dámy přivítají s radostí, protože Karol byl jako kadeřník oblíbený. Jenže Karol chce vydělat velké peníze a to jako kadeřník nemá šanci. Začne pracovat pro jednoho kšfeftmana a vyfoukne mu zajímavou příležitost na koupi levných pozemků, na nichž se mají v blízké budoucnosti stavět sklady, tudíž dojde k jejich několikanásobné zhodnocení. I nadále se Karolovi daří, založí vzkvétající obchodní společnost a jako společníka přibere Mikuláše.

Už v Paříži se mu Mikuláš zmínil, že zná jednoho krajana, který si přeje zemřít a hledá někoho, kdo mu v tom, za odměnu, pomůže. Tehdy Karol kategoricky odmítne, ale v Polsku se mu to rozleží v hlavě a hlavně potřebuje peníze na nákup pozemků. Ukáže se, že tím Polákem, který už nechce žít, je sám Mikuláš. Karol na něj vystřelí, ale jen slepým nábojem. To stačí k tomu, aby Mikuláš změnil názor na život.

Ve své poslední vůli odkáže Karol svůj veškerý majetek Dominique a aby ji přiměl přijet do Polska, nafinguje svoji smrt. S Dominique se pak setká v hotelovém pokoji a tráví spolu nádhernou noc. Ráno ale Mikuláš Dominique udá jak podezřelou ze zavadění Karola. I to je součást Karolova plánu. Dominique je zadržena a nabízí Karolovi výměnou za propuštění manželství.

Snímek byl oceněn Stříbrným medvědem za režii na 44. MFF v Berlíně 1994. (-k-)

Další části trilogie:
Tři barvy: modrá
Tři barvy: bílá
Tři barvy: červená

Režie: Krzysztof Kieslowski
Produkce: Yvon Crenn, Marin Karmitz
Scénář: Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Kieślovski
Kamera: Edward Klosinski
Hudba: Zbigniew Preisner

Hrají:
Zbigniew Zmachowski (Karol Karol)
Julie Delpy (Dominique)
Janusz Gajos (Mikolaj)
Jerzy Stuhr (Jurek)
Grzerorz Warchol (L´élégan)
Jerzy Nowak (Le vieux paysan)
Aleksander Bardin (notář)
Cezary Harasimowicz (inspektor)
Jerzy Trela (Monsieur Bronek)
Cezary Pazura (Le propriétaire du bureau de change)
Michel Lisowski (L´interprét)
Piotr Machalice (L´homme de haute taille)
Barbara Dziekan (La caissiére)
Marzna Trybala (L´employée du Mariott)
Philippe Morier Genoud (Le juge)
Francis Coffinet (zaměstnanec v bance)
Yannick Evely (zaměstnanec metru)
Jacques Disses (L´avocat du Dominique)
Teresa Budzisz-Kryźanowska (Madame Jadwiga)
Juliette Binoche
Florence Pernel

Aktualizováno: 13.4.2009