Téměř dokonalý zločin

Byla to perfektní vražda… Bohužel někdo to všechno viděl
The Gift
2000 USA délka: 111 min
Cate Blanchett31(Annie Wilson)
Keanu Reeves35(Donnie Barksdale)
Katie Holmes21Lots(Jessica King)
Hilary Swank25(Valerie Barksdale)
Greg Kinnear37(Wayne Collins)
Nedávno ovdovělá Annie Wilson žije se svými třemi dětmi v malém městě v Georgii. Je mezi sousedy známá tím, že má po babičce dar vidět do budoucnosti a umí také vykládat karty. Někteří lidé z města ji proto považují za čarodějnici, ale pro mnohé je nejen vědmou, ale i zpovědnicí. Třeba pro Valerii Barksdaleovou, kterou její manžel bije a ještě ji podvádí. Pro opraváře aut Budddyho, který je poznamenán tím, že jej v dětství zneužíval otec, je jediným přítelem. Zato Donnie Barksdale, Valeriin manžel, Anni nenávidí a vyhrožuje jí.

Plynutí času s občasným výletem do budoucnosti v malém městě přetrhne vražda Jessicy King, mladé bohaté nymfomanky, která se zanedlouho měla vdát za váženého muže, Wayna Collinse. To jí ale nebránilo v tom, aby se v den své smrti nepomilovala s Donnie Barksdalem i právníkem Geraldem. Její tělo je nalezeno na základě Anina vidění rybníka Donnieho Berksdalea a polonahé Jessicy s řetězem kolem těla vznášející se ve větváích stromu před Aniným domem. Donnie Barksdale je zatčen a odsouzen za vraždu Jessiky.

Jenže případ ještě nekončí. Během soudních přelíčení unavená Annie odmítla prosbu Buddyho o rozhovor. Nešťastný Buddy proto přivázal svého otce na dvoře k židli a před zraky matky a Annie ho upálil. Nemohl skončit jinak, než v blázinci, což si Annie vyčítala. Podivné otazníky se ale vynořují i kolem smrti Jessicy. Valerie má špatné myšlenky, protože je ráda, že Jessica je mrtvá. A Annie už ví, že Donnie Barksdale Jessicu nezabil. Stále ale nevidí, kdo je vrahem. Wayne Annie navrhne, aby jeli k rybníku, kde bylo Jessicino tělo nalezeno (hned v noci). Annie se zpočátku nemůže soustředit, ale pak se před ní vynoří scéna, kdy se Jessica vrací k Waynovi, svlékne si šaty a pak dojde k hádce při níž Wayne zabije Jessicu úderem baterkou do hlavy. Annie se snaží tvrdit, že stále nic nevidí, ale Wayne na ní ozná že onna už ví a pokusí se ji zabít. V poslední chvíli se na scéně objeví Buddy, který odvrátí smrtící úder a srazí Wayna k zemi. S Annie se pak vrátí doměsta, aby se dal opět odvézt do nemocnice, odkud podle svých slov utekl. Buddy se ale v nemocnici oběsil téhož dne večer ještě před tím, než došlo k událostem u rybníka. (-k-)

Režie: Sam Raimi
Produkce: James Jacks, Tom Rosenberg, Robert G. Tapert
Scénář: Billy Bob Thornton, Tom Epperson
Kamera: Jamie Anderson
Hudba: Christopher Young
Rok výroby: 2000

Hrají:
Cate Blanchett (Annie Wilson)
Giovanni Ribisi (Buddy Cole)
Keanu Reeves (Donnie Barksdale)
Katie Holmes (Jessica King)
Greg Kinnear (Wayne Collins)
Hilary Swank (Valerie Barksdale)
Michael Jeter (Gerald Weems)
Kim Dickens (Linda)
Gary Cole (David Duncan)
Rosemary Harris (Annie s Granny)
J.K. Simmons (Šerif Pearl Johnson)
Aktualizováno: 26.11.2005