Sviňa

Syrový politický thriller zákulisních intrik a prorůstání mafie do mocenského vedení státu, které se snaží odkrýt mladý novinář.
Svině
2020 Slovensko délka: 99 min
Diana Mórová50Lotsv milostné scéně s Wagnerem je hezky nahoře bez
Petra DubayováLots-(Naďa)při nástupu do resocializačního centra se musí svléknout
Dana Droppová22Lots-(Broňa)při nástupu do resocializačního centra se musí svléknout
Daniel Heriban40(Ňuňu)
Sviňa

Tvůrci filmu sice hned na začátku uvádějí, že postavy, příběh i události jsou fiktivní a podobnost se skutečnými osobami a událostmi je čistě náhodná, je však zcela zřejmé, že film byl inspirován vraždou mladého novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, která rozbouřila celé Slovensko.

Bohatý podnikatel Wagner (Jozef Wajda) si s dodržováním zákonů moc hlavu nedělá, policii má pod palcem jeho známý. Jenže chce ještě víc, chce získat kontakty na nejvyšších politických místech. Kompromituje proto mladého nadějného politika přezdívaného Bobo (Marko Igonda). Opilého ho zachytí při sexu s nezletilou. Pomůže mu založit vlastní politickou stranu a vyhrát volby. Na oplátku mu zajistí luxusní byt, auto i milenku.

Na druhé straně společenského spektra je chudé matce odebrána její mladistvá dcera Broňa (Dana Droppová) kvůli problémům s drogami. I s její sestřenicí Naďou (Petra Dubayová) jsou obě dívky odvezeny do resocializačního centra vedeného nesympatickou ředitelkou (Diana Mórová) a ještě nesympatičtějším vychovatelem - hlídačem. Ředitelka zneužívá toho, že dívky nemají šanci nikoho ze svých blízkých kontaktovat, nutí je dát jí heslo k facebooku a přes něj lákat bohaté muže na sex. Obě dívky odveze do luxusního hotelu Jantar, který patří Wagnerovi. Zdroguje a předhodí movitým mužům ochotným zaplatit za sex s mladou dívkou. Broňa však z (ve filmu) nezjištěných příčin umírá. Wagner vše zamete pod koberec, jen Naďa se snaží zjistit, co se s Broňou stalo.

Naďa uteče ze zařízení v domění, že Broňu najde u její matky. Tam však není, a tak kontaktuje mladého novináře Ondreje (Andrej Remeník). Než mu však stihne vypovědět všechno, co ví, je odvezena policií a sociální pracovnice vyhrožuje Ondrejovi, že nesmí nic z toho, co mu řekla, zveřejnit, protože jako nezletilá s ním nesmí mluvit bez přítomnosti zákonného zástupce. Ondrej se v té době snaží rozkrýt aktivity a kontakty Wagnera a Nadino krátké vyprávění mu přináší další střípek do celé mozaiky. Wagnerovi však dochází trpělivost a nařizuje nepohodlného novináře odstranit. (-k-)

Režie: Rudolf Biermann, Mariana Čengel-Solčanská
Produkce: Rudolf Biermann, Mariana Čengel-Solčanská, Marek Jeníček, Zuzana Jankovičová, Mirka Grimaldi
Scénář: Rudolf Biermann,  Mariana Čengel-Solčanská, Arpad Soltezs
Námět: Arpád Soltész
Kamera: Ivan Finta
Hudba: Vladimir Martinka

Hrají:
Jozef Vajda (Wagner)
Marko Igonda (Bobo)
Petra Dubayová (Naďa)
Diana Mórová (ředitelka resocializačního centra)
Andrej Remeník (Ondro)
Dana Droppová (Broňa)
Daniel Heriban (Ňuňu)
Lukáš Pelc (mluvčí)
Jakub Rybárik (terapeut)
Maria Mimi Schumerová (Miša)
Branislav Bystrianský (Dubkáčik)
Gabriela Marcinková (Emi)
Tibor Vokoun (biskup)
Szidi Tobias (šéfredaktorka)
Juliana Johanidesová (Zita)
Tomáš Vravník (tajemník)
Zuzana Moravcová (matka)
Kristína Miklovičová (chovankyně)
Kamil Mikulčík (policajt)
Juraj Hrčka (pochůzkář)
Romana Ondrejkkovičová (recepční)
Simona Miazdrová (moderátorka TV Max)
Rebeka Gregáňová (Evelyn)
Gabriela Dolná (moderátorka TV Agnus Dei)
Anna Gurtlerová
Matúš Kotian
Hana Mikulcová
Róbert Pukalovič st.
Róbert Pukalovič ml.
Peter Saktor
Matej Vaník

Aktualizováno: 20.2.2021