Svět pod hlavou

Kriminální seriál s prvky tajemna, kdy se elitní policista po autonehodě probudí v roce, v němž se narodil, kdy ještě vládne komunistický režim, a netuší, proč tu je, co je jeho cílem, ani jak se dostat zpátky do své současnosti.
2017 Česko
Václav Neužil37(poručík Filip Marvan)
Ivan Trojan53(nadporučík Martin Plachý)
Judit Bárdos29(doktorka Kristýna Čáslavová)
Václav Kopta52(major Alois Špalek)
Marie Doležalová30(Simona Marvanová dvacetiletá)
Kryštof Hádek35(Jan Marvan)
Jan Budař39(nadporučík Klement Kratěna)
Tereza Hofová37(prostitutka Kamila Šplíchalová)
Miroslav Hanuš54(Josef Šejba padesátiletý)
Roman Zach44(kapitán Stb Klíma)ve 3. a 5. díle
Jana Plodková35(zpěvačka skupiny Sloky Magda)ve 3. a 5. díle
Jakub Wehrenberg42(Magdin přítel)ve 3. díle

1. Stín kapradiny

Filip Marvan (Václav Neužil) je elitním policistou útvaru boje proti organizovanému zločinu. Jenže jeho mladší bratr propadl hazardu a dluží velké peníze jednomu z bossů podsvětí, Josefu Šejbovi. Ten je ochoten na dluh zapomenout, pokud mu Filip přinese diář jeho konkurenta, u něhož má Filipův útvar druhý den zasahovat.

Filip nemá na vybranou, jenže musí improvizovat, protože místnost, v níž měl být inkriminovaný diář prohlíželi jiní kolegové. Filipovi se podaří diář získat, ne však dostatečně nenápadně, takže je předvolán na kobereček k nadřízenému. Má ještě šanci diář vrátit a zachránit si tím kariéru. Filip se ale rozhodne pro záchranu bratra, i když ví, že to pro něj bude mít katastrofální následky.

Stane se však něco naprosto nečekaného. Při vystupování z auta je Filip sražen jiným projíždějícím vozem a je převezen do nemocnice. Tam upadne do bezvědomí a probudí se o několik desítek let dřív, v roce 1982, pár týdnů před svým narozením, ve svém rodném městě. V nemocnici se nad ním sklání ošetřující lékařka, která vypadá stejně jako ta, která jej po nehodě přijala.

Filipovi chvíli trvá, než pochopí, co se stalo, i když netuší, jestli je to sen, nebo skutečnost. I v roce 1982 je kriminalistou, právě byl přeložen na místní okresní jednotku SNB (Sboru národní bezpečnosti) na severu Čech a při vystupování z auta došlo k nehodě. Naštěstí to nebylo nic vážného, takže si ho druhý den může z nemocnice odvézt nový kolega Marin Plachý (Ivan Trojan).

Filip tak má možnost na vlastní kůže zažít reálný socialismus v době, kdy víra v jeho ideály byla nenávratně ta tam, avšak stále bylo třeba projevovat loajalitu režimu, zvlášť ve státní správě. Filip se dostává na místa, která si vybavuje z dětství a klade si otázku, proč tady je, jaké má poslání a jak se dostane zpět. (-k-)

2. Anděl odplaty

Filipovým prvním případem v "novém působišti" je pátrání po uprchlém pacientovi z psychiatrické léčebny, Dominiku Skálovi. Ten se bláznil po smrti své ženy. Poměrně snadno se jim podaří zjistit, kudy z léčebny utekl. První, kam by mohl zamířit, je jeho dům. Tam Filip s Martinem Plachým nalézají ve sklepě strážmistra pověšeného na smyčce stojícího na hřebících. Zatímco strážmistra zachraňují, Skála uteče.

Na svou stopu navede Skála sám, hodlá totiž být andělem odplaty. Druhou obětí má být primář interního oddělení nemocnice, kde se léčila jeho žena, ovšem rakovinu se porazit nepodařilo. Filipovi se během pátrání v hlavě vynořují vzpomínky na dětství a ty ho zavedou do márnice, kde najde primáře nadopovaného prášky.

Třetím cílem se stává náměstek chemičky. Klement začíná spekulovat o tom, že útoky jsou politicky motivované, Filip však, opět díky vzpomínce na dětství, najde náměstka zavřeného v cisterně. I tady je souvislost s paní Skálovou, která v chemičce pracovala. A že se tam vyrábějí pěkná svinstva (však za to taky berou příplatky, i Skálová je brala), to ví i náměstek, který spěchá na dekontaminaci.

Čtvrtým terčem je vedoucí krematoria, kterému Skála uřízl dva prsty a strčil jej do komory před pecí. Jako odplatu za to, že jeho manželce sebral nějaké šperky, které jí Skála dal do rakve. Pohřebák ovšem nechápe, proč to Skálovi tak vadí, když by s stejně shořely. A nepochopili zřejmě ani ostatní, ať už paní Skálové ublížili nebo, vědomě či shodou okolností. Skála čeká na břehu rybníka, kam Filip chodíval s otcem. Nechá se bez odporu odvézt do blázince, kde je mu nejlépe, byť je duševně zcela zdráv. (-k-)

6. Dvojboj

Filip má možnost poznat další vymoženost socialismu, tzv. subotniky (sobotní dobrovolné pomocné akce). Ty u okresního oddělení SNB spočívají v tom, že jeho členové jezdí rekonstruovat chalupu jejich náčelníka majora Špalka. Hlavní slovo má ale paní Špalková (Zuzana Stivínová). A té se kachličky v budoucí koupelně pranic nelíbí. Naštěstí je tu snaživý Klement, který se nabídne, že normálně nedosažitelné italské kachličky zajistí.

Se špatnou zprávou přijíždí předseda kulturního domu. Simona odešla z domu a on požaduje, aby ji kriminalisté našli. Pátrání, ovšem neoficiální, dostávají za úkol Klement s Filipem. Filip dal na radu Martina a snaží se s Klementem naoko sblížit. Klement ho i proto seznámí s mladým Josefem Šejbou, místním kšeftsmanem, který obstará prakticky cokoliv. V baru, kde se se Šejbou sejdou je i Simonin otec, který by rád viděl Simonu provdanou právě za Šejbu. Filip využije příležitosti a narážkami na jejich pátrání prozradí Šejbovi, že Simona je těhotná, takže o ni okamžitě ztratí zájem a nabídne Filipovi přátelství. A z žertu vybídne Filipa k ruské ruletě. Filip vezme výzvu vážně, přiloží si nabízený revolver k hlavě a stiskne spoušť. Samozřejmě naprázdno. Získá si tím Šejbův obdiv a jako dárek onen revolver.

Od Simoniny matky se Filip dozví, že Simona je u jednoho kamaráda v maringotce kdesi na zapadlé vesnici. Filip se tam proto s Kristýnou vypraví, aby se přesvědčil, že je Simona v pořádku. Cestou se mu zničeho nic udělá špatně, netuší, že v té chvíli Simona prožívala bolesti. Místo, kam se Simona uchýlila, je na okraji civilizace. Lidé tu žijí v maringotkách a na cizí se dívají hodně nepřátelsky. Filip si s sebou nevzal služební průkaz, takže místní mu nevěří a nezaleknou se ani výstřelu do vzduchu. Filip dostane nakládačku a může si Simonu vykoupit. Kdyby měl dost peněz. Zachová se ale jako drsňák a přijme nabídku zahrát si o Simonu i Kristýnu. Rusko ruletu se po něm nikdo neodváží zopakovat, takže mohou s Kristýnou odvézt Simonu do nemocnice a postarat se o to, aby tam zůstala.

Klement mezitím přivezl slíbené obkladačky dovezené přes Šejbu. Jenže chce slíznout všechnu smetanu sám, a tak požádá Martina, ať mu vysvětlí, jak se ovládá jeřáb umístěný na náklaďáku. Když pak chce před majorem a jeho ženou udělat dojem, místo složení vysype kachličky z korby na zem. (-k-)

7. Smrt špióna

Do města přijíždí sovětská delegace v čele s generálem Mikojanem. Kriminalisté z místního oddělení mají za úkol zajistit hladký průběh návštěvy, což také znamená dohlédnout na sovětské soudruhy, aby toho moc nezničili. O spokojenost generála se má postarat Šejbou zajištěná prostitutka Kamila (Tereza Hofová). Jenže místo na generálův pokoj ji Slávek omylem pošle na pokoj jeho pobočníka Tokareva. Při odchodu trvá Klement na její prohlídce, při níž objeví pamětní zapalovač. Filip je pověřen vrátit jej Tokarevovi, jenže na chodbě ho zastaví generál, který se nedočkal slíbené "ljubovy" a zapalovač si od Filipa vezme.

Druhý den je pro delegaci připraven lov na jelena desateráka. Počasí ale není nejpříznivější, je hustá mlha a myslivci mají starost, aby se nestalo nějaké neštěstí. Sověti ale trvají na konání lovu. Generála odláká z posedu troubení jelena a i přes námitky ostatních odchází do lesa do mlhy. Bezradný Filip, který byl přidělen na jeho stanoviště, se vydává za ním. Z mlhy zazní několik výstřelů a krátce nato se před Filipem vynoří generál a padne mrtvý k zemi. Filip mu duchapřítomně stačí vzít zapalovač, než přiběhne Tokarev s Klementem. Vypadá to, že Tokarev se snaží generála při ohledání nenápadně prošacovat.

O smrt sovětského generála se samozřejmě okamžitě začíná zajímat tajná policie, StB. Klement, který to má u kapitána od vykládky kachliček polepené, teď dostává šanci si zahojit ego, kapitán Klimeš (Roman Zach) jej pověří součinností mezi oběma bezpečnostními složkami. StB brzy přichází na to, že nešlo o nešťastnou náhodu. A podezřelými jsou i lidé z místního oddělení bezpečnosti.

Martin s Filipem nabídnou šéfovi, že se pokusí s případem něco udělat, samozřejmě inkognito. Nedá jim moc práce zjistit, že zapalovač, který takovou podivnou shodou náhod skončil u Filipa je ve skutečnosti špionážní fotoaparát, podobně jako pouzdro s kubánskými doutníky. Jde ale o to, jak z toho vyjít s čistým štítem. Pomůže jim návštěva u Kamily, která různé vojenské předměty nosí svému manželovi. A shodou okolností má stejný zapalovač, tedy skutečný zapalovač. Filip zavolá Klementovi s tím, že pro něj má něco, co ho potěší. Klement, věren své podlé povaze, zalarmuje StB. Jaké však jeho překvapení, když se ukáže, že zapalovač zapaluje a v pouzdře jsou jen doutníky. Filip má u Klementa druhý vroubek a tím si znepřátelí si i Šejbu. Teď už jen zbývá předat špionážní předměty jejich majiteli a nechat, ať se o něj postará KGB. (-k-)

8. Rodinná záležitost

V rodině tajemníka Šejby dochází k tragedii. Jeho manželka je nalezena v koupelně mrtvá. První ohledání na místě činu vypadá na nešťastnou nehodu. Šejba si na pomoc povolal horlivého Klementa, což majora Špalka trochu překvapila, ale jako loajální straník klade důraz na diskrétnost a prošetření jen kvůli dodržení formalit. A ještě jedna, zdánlivě nesouvisející událost, se toho večera odehrála. Před klubem SSM Krystal někdo přepadl dva mladíky a zmlátil je tak, že skončili v nemocnici.

Filip s Martinem se však pouštějí do pátrání poctivě a najevo začínají vycházet zajímavé skutečnosti. Třeba to, že Šejbovi spolu už několik vlastně nežijí, jen spolu bydlí. Šejba žije se svou sekretářkou a paní Šejbová využívá řemeslníky z OPBH (Okresní podnik bytového hospodářství) k uspokojení svých potřeb. Nový pohled na případ přináší pitevní nález. Ukazuje se, že s tělem někdo manipuloval (zřejmě přenesl do místa s vyšší teplotou), aby posunul čas, kdy k úmrtí došlo. Je tedy jasné, že nešlo o nehodu.

Jenže pitevní zprávu ztopil Klement a ani major Špalek není nakloněn dalšímu pátrání v Šejbově rodině. Filip s Martinem už začínají tušit, k čemu u Šejbů došlo, dokázat to ale nemohou, jedině, že by získali přiznání. To se jim sice podaří z mladého Šejby vytlouct, ale k ničemu jim to není. Filip navíc dostane nakládačku od Šejbových veksláků vedených Klementem, kterému se daří držet případ pod pokličkou. (-k-)

9. Mrtvý muž

Klementovo nepřátelství vůči Filipovi se stupňuje a neštítí se použít ani ty nejhorší praktiky. Slávek požádá Filipa, aby mu pomohl zapojit novou pračku. Filipovi se sice moc nechce, ale nechá se přemluvit. Slávkovi zřejmě Klement namluvil, že Filip je agent cizí rozvědky a je třeba ho odhalit. Po úspěšném zapojení vytáhne Slávek láhev vodky a začne si notně přihýbat. Filip si dá jen trochu, ale stejně ho zmůže únava a usne.

Když se Filip ráno probudí, najde Slávka sedět na pračce, mrtvého, zastřeleného Filipovou zbraní. Filipovi se podaří setřít svoje otisky prstů a nepozorovaně zmizet. Stačí se ještě sejít s Martinem. Ten den jsou střelby a major Špalek se diví, kde je Slávek. Při střelbách Martin nenápadně vezme jednu vystřelenou nábojnici. Po střelbách vyrazí všichni k Slávkovi. Filip tvrdí, že u něj nebyl, že ho sice Slávek žádal o pomoc, ale on odmítl. V bytě najdou mrtvého Slávka a Martin nenápadně vymění nalezenou nábojnici. Klement však hraje svou hru dál a major Špalek požádá Filipa o odevzdání služební zbraně. Filip možná trochu zpanikaří, zbraň vytáhne, ale vystřelí do prázdna a uteče. Podaří se mu dostat do nemocnice, kde ho Kristína na krátko schová a zavolá Martina. Te půjčí Kristíně své auto, aby mohla Filipa zavézt do opuštěné chaty do lesa.

Ráno Filip zahlédne přijíždějící policii a armádu, začínají pročesávat les. Z chaty se mu podaří utéct a dostat se až ke Klementovi. Ten prosí o život a všechno Filipovi řekne. Jenže proti přesile nemá Filip šanci a skončí u výslechu na StB. Klement už je zase na koni a Filip dostává nakládačku od goril kapitána Klíma. Když to nestačí, dostane Filip injekci "séra pravdomluvnosti". Kapitán Klíma mu samozřejmě nevěří, že je z roku 2016, a pošle Filipa do blázince, ke známému primáři, s nímž se Filip setkal jako vyšetřovatel ve druhém díle. Naštěstí se tam setkává také s Dominikem Skálou, pacientem, po němž ve druhém díle pátral a zachoval se k němu férově. Skála tentokrát pomůže Filipovi. Motá se kolem vyšetřovatelů, jednomu z nich sebere zapalovač a později založí požár, jímž si sám dobrovolně vezme život a Filipovi umožní utéct. (-k-)

10. 1983

Po útěku z hořící psychiatrické léčebny se Filip ukryl v domku Dominika Skály, odkud zavolal na pomoc Martinovi. Oběma teď už je jasné, že mají jedinou možnost, dostat se za hranice. Zvlášť poté, co museli ve Skálově domku připoutat zvědavou sousedku. Dalším postupovým cílem je major Špalek, od něhož potřebují heslo na průjezd silničními kontrolami. Martin použije rafinovanou "mučící "metodu, tetování. Na hranicích se jim podaří vyvolat pohotovost v hraničním útvaru, pořád ještě mohou využívat odznaků SNB, pátrání je vedeno zatím jen po Filipovi. Přechodu hranic přispívá i bouřka, která podle legendy vypne signalizační zařízení a proud v plotech kolem hranic. Pak už jen zbývá "protančit" minovým polem. Před posledním plotem jsou však prozrazeni a Martin je postřelen. Filip musí jít dál sám. A probouzí se v nemocnici v roce 2016.

Sice ještě zesláblý po nehodě, ale musí začít jednat. "Výletem" do roku 1982 získal informace, které už jsou dnes dávno zapomenuty. Bratr pomůže Filipovi utéct z nemocnice, kde ho hlídají policisté i Šejbovy gorily. A také se mu podaří najít majora Špalka, teď už dožívajícího v domově důchodců. Filip se mezitím spojil s kolegou a slíbil mu vrátit zcizený Kroupův zápisník a přidat zajímavé informace. V domově důchodců se od, teď už bývalého, majora Špalka dozvídá, že Marvana s pamatuje jenom jednoho, toho ze závadové mládeže. A hranice se pokusil překročit Martin Plachý, byl však dopaden a popraven oběšením. Paměť majoru Špalkovi slouží a Filip se takto přesvědčil, že jeho výlet do roku 1982 byl sice jen virtuální, ale pravdivý.

Filip znovu kontaktuje Šejbu, který se právě chystá na oslavu svých narozenin, na níž mu zahraje jeho oblíbená kapela Sloky. Filip Šejbovi prozradí, že zná pravdu o smrti jeho manželky a řekne mu, že příští týden budou vyslýchat Klementa Kratěnu a ten určitě nenechá vinu na sobě. Filip Šejbovi nabídne, že ho Klementa zbaví. Za dset tisíc euro. Šejba souhlasí, bude mít neprůstřelné alibi. Filip ale Klementa nezabije, naopak, pomůže mu dostat se do Šejbovy kanceláře. Tam využije jejich vzájemné roztržky, z trezoru vezme zápisník a nechá je zamčené v kanceláři, ať se spolu srovnají. Kolegovi předává kromě zápisníku také skrytou nahrávku v níž, Klement vypočítává, jaké vraždy Šejbovi kryl. (-k-)
Tvůrci se inspirovali seriálem BBC "Life On Mars". Seriál získal Českého lva za nejlepší dramatický seriál.

Režie: Marek Najbrt, Radim Špaček
Produkce: Vratislav Šlajer, Tadeáš Trojánek, Matěj Stehlík, Jitka Chaloupková, Michal Reitler
Scénář: Ondřej Štindl, Benjamin Tuček
Kamera: Martin Štěpánek
Hudba: Hynek Schneider

Hrají:
Václav Neužil (poručík Filip Marvan)
Ivan Trojan (nadporučík Martin Plachý)
Judit Bárdos (lékařka Kristýna Čáslavová)
Václav Kopta (major Alois Špalek)
Tomáš Jeřábek (kriminalista Slávek Brousek)
Marie Doležalová (Simona Marvanová dvacetiletá)
Kryštof Hádek (Jan Marvan)
Jan Budař (nadporučík Klement Kratěna)
Miroslav Hanuš (Josef Šejba padesátiletý) v 1. a 10. díle
Jitka Schneiderová (Simonina matka)
Ljuba Krbová (Simona Marvanová padesátiletá)
Jan Cina (Josef 'Šejbič' Šejba)
Ondřej Malý (primář v psychiatrické léčebně) ve 2. díle
Tobiáš Rímský ve 2, díle
Michal Dalecký ve 2. a 9. díle
Marek Daniel (tajemník Šejba) v 7. a 8. díle
David Máj ve 2. díle
Marek Adamczyk v 1. a 10. díle
Igor Chmela
Zuzana Stivínová (paní Špalková) v 6. a 7. díle
Roman Skamene (muž v maringotce) v 6. díle
Tereza Nádvorníková v 5. díle
Tomáš Rímský v 5. a 6. díle
Joshua Adam Kostel ve 2., 5. a 6. díle
Rostislav Novák v 6. díle
Kamil Švejda (muž podávající stížnost) v 6. díle
Vladimír Škultéty v 6. a 8. díle
Ondřej Nosálek v 6. a 8. díle
Igor Ivanov v 7. díle
Ivan Shvedoff v 7. díle
Tereza Hofová (prostitutka Kamila Šplíchalová) v 7. díle
Alžběta Stanková
Jiří Šimek
Marek Pospíchal ve 2. díle
Richard Němec ve 2. a 9. díle
Tomáš Bambušek ve 2. díle
Jan Španbauer
Roman Zach (kapitán Stb Klíma) v 5. díle
Jana Podlipná (Šejbová?) v 7. a 8. díle
Jan Jankovský v 7. díle
František Staněk v 7. díle
Roman Mrázik
Jana Plodková v 5. díle
Ladislav Hampl
Jiří Černý
Ján Sedal
Jan Plouhar v 1. a 10. díle
Aneta Krejčíková
Robert Mikluš
Jaroslav Pižl v 8. díle
Štěpánka Ludvíková (sekretářka Maruška) v 8. díle
Zdeněk Dušek v 8. díle
Josef Kadeřábek v 8. díle
Halka Třešňáková v 8. díle
Kryštof Rímský v 8. díle
Radím Novák v 8. díle
Dana Marková v 8. díle
Jiří Štrébl v 8. díle
Jaroslava Pokorná v 8. díle
Jiří Rendl v 8. díle
David Punčochář v 9. díle
Berenika Kohoutová v 9. díle
Josef Trojan v 9. díle
Barbora Milotová v 9. díle
Hynek Chmelař v 9. díle
Jan Vlasák (Klement Kratěna padesátiletý) v 10. díle
Marek Taclík (zpěvák skupiny Sloky) v 10. díle
Jiří Ployhar v 10. díle
Jakub Žáček (moderátor na Šejbových narozeninách) v 10. díle
Jana Altmanová v 10. díle
Vojtěch Vondráček v 10. díle
Kryštof Krhovjak v 10. díle
Johana Švarcová v 10. díle
Jiří Žaloudek v 10. díle
Tomáš Měcháček v 10. díle
Petra Nesvačilová v 10. díle
Viktor Martiník v 10. díle
Aktualizováno: 18.2.2017