Svaté srdce

Cuore sacro
Měla všechno. Prosperující firmu, talent a úspěch. Jednoho dne však pochopila, že její cesta vede jinudy
2005, Itálie, Délka: 114 min

Barbora Bobuľová (31) Lots (Irene) v charitativním šílenství rozdá, vše, co má na sobě a prochází mezi lidmi nahá, většinou ale zabraná po ramena, jen jednou krátce do pasu

Svaté srdce Irena Ravelliová zdědila po otci nejen majetek a prosperující firmu s nemovitostmi, ale i talent k řízení a podnikatelský instinkt. Rodinný podnik pod jejím vedením a za pomoci tety Eleonory zdárně prospívá a Irena, která se ve svém podnikatelském úsilí nevyhýbá ani ne úplně čistým praktikám, je doslova ztělesněný vzor úspěchu a sebevědomí.

Nic jí nechybí až do okamžiku, kdy se při obhlídce starého rodinného domu setká s pokojem své matky, ponechaném v tomtéž stavu jako před třiceti lety, kdy zemřela. Irena ji vlastně nikdy nepoznala a to, co na ni dýchne ze starých zdí, v nichž žila její vlastní matka jako odstrčený člen rodiny, jí náhle změní život.

Ve stejnou chvíli do jejího života vstoupí ještě jedna žena - dívka Benny, podivné a nevypočitatelné dítě ulice. Dvě ženy ztělesňující všechno, co leží za hranicemi Irenina dokonalého, lesklého a snadného světa. Jakmile jednou Irena za tuto hranici nahlédne, začnou se její dosavadní jistoty bortit jako domeček z karet. Irena ztratí a najde.

Ferzan Ozpetek, italský režisér tureckého původu, byl za film Svaté srdce nominován za scénář i režii na italské výroční filmové ceny, film byl nominován v 11 kategoriích, nakonec získal Ceny za ženský herecký výkon pro mladou italskou herečku slovenského původu Barboru Bobulovou, a za výpravu (Andrea Crisanti). (-ČT-)

Režie: Ferzan Ozpetek
Scénář: Ferzan Ozpetek
Země: Itálie
Rok výroby: 2005

Hrají:
Barbora Bobulová (Irene)
Andrea Di Stefano (Giancarlo)
Lisa Gastoni (Eleonora)
Massimo Poggio (Padre Carras)
Camille Dugay Comencini (Benny)
Luigi Angelillo (Aurelio)
Erika Blanc (Maria Clara)
Caterina Vertova (Angela)
Stefano Santospago (Giorgio)
Michela Cescon (Anna Maria)
Elisabetta Pozzi (psychiatrička)


Aktualizováno: 23.9.2008