Smyčka

Drama básníka v politickém thrilleru z roku 1948.
2010 Česko délka: 104 min
Viktor Preiss63(Felix Fischer)
Vladimír Dlouhý52(estébák)
Jan Novotný56(náčelník StB)
Martina Preissová34(Kamila Nostitzová)
Smyčka je strhující politický thriller, který odhaluje praktiky komunismu, a to jak v globále, tak v poutavých detailech. Vzdálenou inspirací pro příběh je historie B. Laušmana, předního sociálně demokratického politika, kterého komunisté unesli a pak zabili.

Drama Smyčky má ale jiného protagonistu: je jím třicetiletý básník Jan Soukup. Z chudé rodiny, předválečná levá orientace, totálně nasazený v Drážďanech, kde ho při náletu zasáhla bomba. Před tím ovšem se v lágru zamiloval do české herečky Kamily Nostitzové, rok s ní v Drážďanech žil. Po válce, když se vrátil z dlouhého léčení, se stal členem ÚV KSČ, říká se mu "rudý Mácha", a je redaktorem Rudého práva. Kamila se po válce provdala za váženého profesora Fischera, svého manžela obdivuje a váží si ho.

Fischer je sociálně demokratický poslanec, jeden ze tří členů vedení sociální demokracie, kteří jsou spíše proti sloučení KSČ a sociální demokracie. Jsme totiž v roce 1948, časně po Únoru a připravuje se "svatba" dvou levicových stran. V čase našeho příběhu vzplane znova láska mezi Soukupem a Kamilou a StB usiluje o to, aby nebezpečného demokraticky smýšlejícího Fischera odstranila. Chce to svést ovšem na "imperiální pomahače Západu" a právě v tom jí v dobré víře Soukup pomáhá. Když brutálním způsobem zjistí svůj omyl, je pozdě. Mohl by ještě čestně vycouvat, ale to by musel obětovat svou existenci a nechat se zavřít. Neudělá to a prohraje svůj charakter a zmarní svůj život. (-ČT-)

Režie: Viktor Polesný
Scénář: Pavel Kohout
Kamera: Josef Špelda
Hudba: Emil Viklický
Země: Českuá republika
Rok výroby: 2009

Hrají:
Ondře Kavan (Jan Soukup)
Martina Válková (Kamila Nostitzová)
Viktor Preiss (Felix Fischer)
Jaromír Hanzlík (Teringl)
Jan Novotný (náčelník StB)
Vladimír Dlouhý (estébák)
Jaromír Dulava
Robert Jašków
Otakar Brousek
P. Kracik
Aktualizováno: 10.1.2010