Slez ze stromu

Co dokáže přísná výchova dokonalého stolování a příliš nežádoucí ochlupení.
Human Nature
2001 USA – Francie délka: 97 min
Patricia Arquette33Lots-(Lila Jute)Nějaký čas žije sama v lese, kde se pohybuje nahá, hustě porostlá chloupky, které sice to nejnutnější kryjí, ale obrysy se rýsují moc hezky. Později je v lese nahá po depilaci, to už je ale záběr trochu opatrnější.
Tim Robbins42(Nathan Bronfman)
Slez ze stromu Lila trpí hormonální poruchou (idiopatickým hirsutismem - to je skuteně lékařský pojem), kvůli níž zarůstá srstí po celém těle. Rozhodne se vyřešit trápení tím, že uteče do přírody, kde žije mezi zvířaty. Píše knihy o přírodě a stane se známou spisovatelkou. Mezi zvířaty by byla spokojená až do smrti, ale jednoho dne zatouží po muži a touha je čím dál silnější. Kamarádka Luisa, k níž Lila chodí na depilaci, ji seznámí s doktorem Bronfmanem. Ten byl v mládí velmi přísně vychováván ke společenskému chování, a tak se ve své vědecké práci zabývá stolováním myší. Je to sice takový namyšlený libový frajírek, ale Lila se do něj zamiluje.

Na jedné procházce narazí doktor Bronfman s Lilou na podivné stvoření, které vypadá jako člověk, ale chová se jako opice. Puff, jak ho později pojmenují, vyrůstal od mládí v lese, kde jej vychovával otec, který si myslel, že je opice. Doktor Bronfman okamžitě připadne na další etapu ve svém výzkumu. Rozhodne se udělat z civilizací nedotčeného stvoření noblesního člověka. Podobně jako své laboratorní myši, má i Puffa zavřeného ve skleněné kleci v laboratoři, kde ho za pomoci elektrošoků učí mluvit, číst a vůbec chovat se lidsky.

Jenže ještě je tu jeden faktor, a to láska. Nebo spíš pohlavní pud? Doktor Bronfman se zamiluje do své asistentky Gabrielle a Lila se mu naopak zhnusí, když zjistí, že je porostlá srstí. Z Puffa se mu skutečně podaří za několik měsíců (možná rok, dva:-) vychovat distingovaného člověka. Ale ani Lila nezahálela, zbavila se definitivně všech chloupků a zapracovala na postavě, takže je z ní žádoucí krasavice. Vezme Puffa a vrátí se s ním do lesa, kde jej vychovává, pomocí stejného elektrického obojku, zase zpět ve zvíře. Tam také dojde k tragédii, když je najde Bronfman, který si uvědomil, že Lilu miluje, zvláště po její proměně. Puff jej jeho revolverem zastřelí, Lila to ale vezme na sebe, aby Puff mohl žít v přírodě. Po své výpovědi Puff skutečně odchází demonstrativně do lesa, kam jej sleduje dav lidí v čele s televizním štábem. Jenže krátce poté, co zvědavci zmizí, přijíždí Gabrielle a odváží Puffa zpět do civilizace, na niž už si zvyknul. Inu, za vším hledej ženu.

Celkem průměrná komedie, na níž je zajímavé to, že Lila i Puff se po lese pohybují nazí tak, aby ukázali dost, ale zase ne příliš. Přiznejme si ale, že nahý (a bosý!) by po lese běhal jen blázen, křehké lidské tělo potřebuje chránit. (-k-)

Režie: Michel Gondry
Produkce: Anthony Bregman, Julie Fong, Ted Hope, Spike Jonze, Charlie Kaufman
Scénář: Charlie Kaufman
Kamera: Tim Maurice-Jones
Hudba: Graeme Revell
Rok výroby: 2001
Země: Francie, USA

Hrají:
Patricia Arquette (Lila Juteová)
Rhys Ifans (Puff)
Miranda Otto (Gabrielle)
Tim Robbins (Nathan Bronfman)
Ken Magee (Policejní vyšetřovatel)
Sy Richardson (Policejní vyšetřovatel)
David Warshofsky (Policejní vyšetřovatel)
Hilary Duffová (Mladá Lila)
Stanley DeSantis (Doktor)
Peter Dinklage (Frank)
Toby Huss (Puffův otec)
Bobby Harwell (Kongresman)
Aktualizováno: 12.7.2006