Skleníková Venuša

Ekologicko romantický film z období reálného socialismu
Skleníková Venuše
1985, Slovensko, délka: 83 min
Dana Bartůňková(27)Lots(Jolana)
Skleníková Venuša - Dana BartůňkováPříběh na motivy stejnojmenného románu Antona Baláža nás zavádí do malé vesničky kdesi ve slovenském podhůří. Kdysi panenská příroda dostává na frak od vybudované chemičky. Projevuje se to na zamoření ovzduší, vody, na zvířatech i zdraví obyvatel. Jenže plán je potřeba splnit, děj se, co děj. A když je nejhůř, najde se obětní beránek, hlavní technolog, který na problémy v provozu upozorňoval vedení jako první.

Na problémy se znečišťováním, a to dokonce v měřítku globálního oteplování (film byl natočen v roce 1985), poukáže mladý vědec, místní rodák Peter Vrchovský (Ján Kroner), který podpoří starostu obce v úmyslu nepovolit chemičce vybudovat další skládku. Zamiluje se při tom do mladé agronomky místního JZD Jolany Horácké (Dana Bartůňková), slibně se rozvíjející vztah však překazí Peterova bývalá přítelkyně.

Film ale končí optimisticky, vizí čisté přírody představované raky v potoce. I láska Petera a Jolany dojde svého vzkříšení. Název dostal film podle milostné scény v botanickém skleníku, v němž Peter nazval Jolanu svou skleníkovou Venuší. (-k-)

Režie: Martin Ťapák
Scénář: Slavomír Rosenberg, Anton Baláž
Hudba: Svetozár Stračina
Kamera: Vladimír Ondruš
Země: Slovensko
Rok výroby: 1985

Hrají:
Ján Kroner (Peter Vrchovský)
Dana Bartůňková (Jolana Horácka)
Viliam Polónyi
Juraj Kubánka
Ladislav Kolář
Tomas Žilinčík
Elo Romančík
Anna Grissová
Marek Ťapák
Peter Bzdúch
Ján Greššo
Ivan Giač
Stanislav Hodoš
Jozef Majercík
Milan Kišš
Oľga Zöllnerová
Jozef Šimonovič ml.
Eva Večerová
Judita Vargová
Brigita Hausnerová
Juraj Hraško
Borek Dlouhý
Dagmar Sanitrová
Táňa Biadniková
Aktualizováno: 17.9.2008