Simpatico

Má krásnou manželku, impérium na chov koní, ale ne úplně čistou minulost… Komedie o tom, že peníze někdy nejsou všechno…
1999 Velká Británie – USA – Francie délka: 106 min
Nick Nolte58(Vinnie Webb)
Sharon Stone41(Rosie)
Jeff Bridges49(Lyle Carter)
Catherine Keener39(Cecilia)
Albert Finney63(Simms)
Simpatico Divadelní hra známého amerického dramatika Sama Sheparda Simpatico měla svoji premiéru v mimobroadwayském Divadle Josepha Pappa v listopadu 1994 (hlavní role v režii autora tehdy vytvořili Fred Ward a Ed Harris). Její filmová verze vznikla o pět let později v režii debutujícího anglického divadelního tvůrce Matthewa Warchuse. Simpatico (což je jméno závodního koně) je příběhem dvou přátel Vinnieho a Lylea, jež spojuje hřích z mládí. Aby nebyl vyzrazen jejich důmyslný plán na zmanipulování vybraných dostihů, rozhodnou se zkompromitovat komisaře Kalifornské dostihové komise, který na jejich fintu přišel. S pomocí dívky jednoho z nich hrozbu prozrazení sice odvrátí, ale za oběť padne jejich přátelství, které se změní ve vzájemné osočování a vydírání. Hlodavé výčitky pak o mnoho let později vedou k dramatické konfrontaci.

Snímek s nádechem řecké tragédie stojí na vynikajících výkonech obou hlavních představitelů Nicka Nolteho (Vinnie) a Jeffa Bridgese (Lyle), jejichž herectví dokáže zastřít i značnou těžkopádnost rozvíjené zápletky. Za pozornost stojí i výkony dalších herců ve vedlejších rolích - Sharon Stoneové v netradiční úloze alkoholické trosky Rosie, stále více se prosazující nezávislé herečky Catherine Keenerové, která vytvořila postavu pokladní Cecílie, a britského veterána Alberta Finneyho jako komisaře Simmse. Snímek byl uveden na videu pod naprosto zavádějícím názvem Milionář.

Na první pohled má Lyle Carter všechno. Milionář s krásnou manželkou vybudoval své impérium na chov koní a chystá se prodat svého šampióna Simpatica. Nečekaně se mu ale ozve přítel z minulosti Vinnie, a jistá událost z dávné minulosti hrozí zničit jeho kariéru. Vinnie potřebuje pomoci z vězení, jinak jejich společné tajemství prozradí. Když ho Lyle najde, zjistí, že všechno je jinak a minulost se opět vrací. Ze špatného svědomí teď mají šanci napravit křivdu, kterou spáchali a která kdysi zničila život nevinného - ale zvolí si Lyle nebezpečnou pravdu, anebo dá přednost svému bohatství?

Režie: Matthew Warchus
Produkce: Sue Baden-Powell, Jean-François Fonlupt, Joel Lubin, Dan Lupovitz, Timm Oberwelland, Greg Shapiro
Scénář: Sam Shepard, Matthew Warchus, David Nicholls
Kamera: John Toll
Hudba: Stewart Copeland, Stan Ridgway
Rok výroby: 1999
Země: Velká Británie, Francie, USA
Orig. jazyk: Anglický

Hrají:
Nick Nolte (Vinnie Webb)
Jeff Bridges (Lyle Carter)
Sharon Stoneová (Rosie)
Catherine Keenerová (Cecilia)
Albert Finney (Simms)
Shawn Hatosy (Mladý Vinnie)
Kimberly Williamsová (Mladá Rosie)
Liam Waite (Mladý Carter)
Whit Crawford (Jean)
Bob Harter (Louis)
Angus T. Jones (5ti leté dítě)
Ken Strunk (Charlie)
Ashley Gutherieová (Kelly)
Maria Carreterová
Nicole Foresterová
Joseph Hindy
Loyd Catlett
Brigitta Simoneová
Christina Cabotová (Číšnice)
Mack Dryden (Rosiin otec)
Aktualizováno: 25.12.2004