Shane

Slavný americký western oceněný Oscarem. Tajemný jezdec přijíždí z neznáma, aby hájil zájmy farmářů.
1952 USA délka: 114 min
Alan Ladd38(Shane)
Jean Arthur51(Marian Starrett)
Shane

Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rančer Rufus Ryker - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak "zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím.

Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává od něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář.

Scénář filmu napsal A. B. Guthrie Jr. podle knihy spisovatele Jacka Schaefera (u nás vyšla pod názvem Jezdec z neznáma). Film natočil uznávaný klasik americké kinematografie - režisér George Stevens, který má na svém uměleckém kontě oddechové tituly (Svět valčíků, Serenáda za úsměv, Rozmarná žena), dobrodružný příběh Gunga Din, vážněji zaměřený Deník Anny Frankové či biblický výpravný snímek Největší příběh všech dob. V Shaneovi působivě využil prvky, které v sobě mají proslulé westernové snímky Přepadení, Sedm statečných, V pravé poledne či Stopaři - vystupňované napětí, dokonale promyšlené hospodské rvačky a pistolnické souboje, výrazné postavy na straně dobra a zla i určitou tajemnost a symboliku: proto tajemstvím zahalený Shane přijíždí oblečen v bílém oděvu - jako přízrak naplňující mnohé naděje.

Nezvyklou sílu příběh získal také díky tomu, že je vyprávěn jako idylická vzpomínka z pohledu malého Starretta. Snímek patřil ke komerčně nejvíce úspěšným a uznávaným titulům roku 1953, nakonec však získal jen Oscara za kameru (Loyal Griggs). Postavu Shanea vytvořil Alan Ladd (Občan Kane, Pyšný rebel). Farmáře Joea Starretta hraje Van Heflin (Tři mušketýři, Letiště), manželku Marian Starrettovou představuje Jean Arthurová (známá z filmů Úžasná událost, Zahraniční aféra a Pan Smith přichází) a jejich syna Joeyho ztělesnil Brandon De Wilde (později si zahrál například po boku Paula Newmana ve snímku Hud). Pistolníka Jacka Wilsona zahrál Jack Palance (Mladé pušky, Tango a Cash). Úlohu Chrise Callowaye ztvárnil westernový veterán Ben Johnson (Divoká banda, Major Dundee, Junior Bonner). (-ČT-)

Režie: George Stevens
Produkce: Ivan Moffat, George Stevens
Scénář: A.B. Guthrie Jr., Jack Sher
Námět: Jack Schaefer
Kamera: Loyal Griggs
Hudba: Victor Young

Hrají:
Alan Ladd (Shane)
Jean Arthur (Marian Starrett)
Van Heflin (Joe Starrett)
Brandon De Wilde (Joey Starrett)
Jack Palance (Jack Wilson)
Ben Johnson (Chris Calloway)
Edgar Buchanan (Fred Lewis)
Emile Meyer (Rufus Ryker)
Elisha Cook Jr. (Stonewall Torrey)
Douglas Spencer (Axel 'Swede' Shipstead)
John Dierkes (Morgan Ryker)
Ellen Corby (paní Liz Torrey)
Paul McVey (Sam Grafton)
Edith Evanson (paní Shipstead)
Leonard Strong (Ernie Wright)
Ray Spiker (hospodář Axel Johnson)
Janice Carroll (Susan Lewis)
Martin Mason (Ed Howells)
Helen Brown (Martha Lewis)
Nancy Kulp (paní Howells)
Ewing Miles Brown (Ryker man)
Bill Cartledge (Ryker man)
Alana Ladd (holčička)
David Ladd (chlapec)
Beverly Washburn (Ruth Lewis)
George J. Lewis (Ryker man)
Clayton Moore (Ryker man)
Howard Negley (Yank Potts)
Steve Raines (Ryker man)
Jack Sterling (Ryker man)
Henry Wills (Ryker man)

Aktualizováno: 9.8.2018