Ryba jménem Wanda

Komedie o loupeži diamantů a snaze získat kořist celou pro sebe, do níž se zapojí i zamilovaný obhájce
A Fish Called Wanda
1988
Jamie Lee Curtis29Brief(Wanda Gershwin)při převlékání je na chvilku v černé podprsence a kalhotkách
John Cleese48Lots-(Archie Leach)Postupně se před chystaným milováním svlékne do slipů. Nakonec sundá i ty, ale to už kamera moc nezabírá:-)
Kevin Kline40(Otto West)
Maria Aitken42(Wendy Leach)
Cynthia Cleese17(Portia)
Raby jménem Wanda George Thomason (Tom Georgeson) vymyslí plán na vyloupení klenotnictví, která vynese 20 milionů dolarů. Jenže hned po loupeži jej udají jeho dva komplicové, Otto (Kevin Kline) a Wanda Gershwitz (Jamie Lee Curtis). Otto vystupuje před ostatním jako její bratr, ačkoliv jsou ve skutečnosti milenci. Wanda totiž až dosud chodila s Georgem a takto využila příležitosti, jak se ho zbavit. Čtvrtým do party je koktavý Ken, s jehož pomocí schová George lup do bezpečnostní schránky v hotelu na Heathrow. To ale Otto s Wandou netuší, a proto je překvapí prázdný trezor v garáži, v níž hned po loupeži všichni pospolu kořist ukryli.

Ken ukryje klíček od bezpečnostní schránky v Georgeově bytě v truhličce v akváriu s rybičkami, mezi nimiž je i jeho nejmilejší - Wanda (těžko říct, zda jde o záměrnou shodu jmen, ale to není podstatné). Otto s Wandou to ale nepozorovaně spatří, protože byli v bytě ještě před Kenem. Wanda schová klíček z truhličky do svého přívěsky s vyrytým dvojitým W. Je jí jasné, že je to klíček od bezpečnostní schránky, v níž George ukryl diamanty, netuší, ale kde se ta schránka může nacházet.

Wanda se proto pokusí seznámit s Georgeovým obhájcem Archiem (John Cleese) a navázat s ním milostný poměr. Předpokládá, že první, komu by George prozradil úkryt, je jeho obhájce. Archie žije počestný život se svojí poněkud upjatou manželkou Wendy (Maria Aitken) a dcerou Portiou (Cynthia Cleese). Není proto divu, že podlehne Wandinu svádění. Prostoduchý Otto je ale žárlivý a Wandu hlídá jako oko v hlavě. První schůzku však Archiemu pokazí manželka, která se nečekaně vrátí domů, když se jí pokazí auto cestou na operu. Wanda přitom ztratí svůj přívěsek, který najde Archieho dcera. Archieho manželka zatím nic netuší a domnívá se, že ho Archie koupil jí, vždyť je na něm vyryto "W".

Wanda chce samozřejmě po Archiem náhrdelník zpět. Manželka se ho ale nehodlá vzdát, ani když jí Archie nabízí dražší klenot. Wanda hraje na Archieho "sexy" strunu, dokud nebude přívěsek, nebude sex. Navíc do toho vpadne rozzuřený Otto, který zjistil, kde má Wanda s Archiem schůzku a jel tajně za ní. Rozzuřilo ho totiž, že o něm prohlásili, že je hlupák. Wandu vyhodí za dveře a po Archiem požaduje omluvu. Teprve až když Archie visí za nohy z okna, se Ottovi omluví.

To pochopitelně rozčílí Wandu, která se do Archieho začíná pomalu zamilovávat a hlavně pořád neví, kde jsou diamanty schovány. Přiměje Otta, aby se šel Archiemu omluvit. Ten souhlasí sice nerad, ale nic jiného mu nezbývá. Když ale přijede k Archieho domu, načapá tam lupiče. Archie si vykrádá vlastní byt, aby tak zamaskoval ztrátu přívěsku, který potřebuje pro Wandu. Otto ho ale v první chvíli nepozná a domnělého zloděje omráčí a spoutá. Teprve pak zjistí, že je to Archie. Začne se mu zmateně omlouvat, jenže jej vyruší příjezd manželky a Otto zbaběle uteče. Archie ještě stihne v poslední chvíli vstrčit přívěsek do úst, protože ruce má stále spoutány za zády. Hned jak jej manželka rozváže, spěchá na schůzku s Wandou, které celý šťastný přívěsek předá a nabídne jí, ať s ním doletí do Jižní Ameriky, na Island, nebo prostě někam pryč.

Mezitím se Ken snaží odstranit jedinou svědkyni, která poznala George v odjíždějícím autě po loupeži. Stará paní je slabá na srdce a miluje své tři psíky, které chodí denně venčit. Ken tedy "odstraňuje" jednoho psíka po druhém, ale teprve až poslední nešťastnou náhodou zabije posledního, srdce staré paní nevydrží a dostane infarkt.

George slaví, bez svědka ho musí pustit. Navíc mu Wanda má dosvědčit, že v onu osudnou hodinu byl s ní. Otto mezi tím zmáčkne Kena a dozví se od něj, kde jsou diamanty ukryty. Využije k tomu dost nechutné metody pojídání Kenových rybiček. Nakonec si nechá Kenovu nejoblíbenější Wandu. A když mu Ken není schopen vysvětlit, kam se poděl klíček z truhličky, spolkne i Wandu.

Těsně před soudem zavolá Wandě, že ví kde diamany jsou, ona mu na oplátku prozradí, že klíček má ona. U soudu pak George shodí: "Jak to víte tak jistě, že odcházel v 6:55?" "Dívala jsem se zrovna na hodiny a říkala jsem si, kam může jít v 6:55 ... s tou upilovanou brokovnicí." V soudní síni se strhne mela, Wanda spěchá na Heathrow, kde doufá, že se v pravou chvíli zbaví Otta a zavolá Archiemu. George se rozhodne klenoty vrátit a shodit i Otta a Wandu. Požádá Archieho, aby jel do jeho bytu a Kenem, který mu řekne, kde jsou klenoty ukryty. Archie najde Kena svázaného a snaží se od něj dozvědět název hotelu. Ken ze sebe ne a ne vypravit "Ca-ca.." Nakonec název napíše a oba se rozjedou na letiště.

Chvíli před nimi už tam dorazili Otto a Wanda a koupili si lístky do Ria. Taktéž učiní Archie a Ken a vyrazí za nimi. Nešikovný Ken ale spadne mezi zavazadla a Wanda se zbaví Otta - omráčí jej a zamkne v jakési místnosti. Otto se ale rychle probere a několika ranami odstřelí zámek (podařilo se mu totiž přes bezpečnostní kontrolu propašovat zbraň). Archie narazí na Otta zrovna ve šťastné chvíli, kdy si Otto odložil zbraň a Archie se jí mohl snadno zmocnit. Nicméně Ottovi se podaří zbraň získat zpět, protože přesvědčí Archieho (čestného Angličana), aby s ním bojoval jako chlap s chlapem. Otto se chvástá, že boxoval za Oxford, na což Otto prohlásí, že zabíjel za CIA a zvedne odloženou pistoli.

Situace se obrací a Archie se ocitá kdesi v koutě letištní plochy, kde se jej Otto hodlá zbavit. Vtom se na scéně objevuje Ken na parním válci rozhodnut pomstít smrt své oblíbené rybičky. Otto se jen směje, když si všimne Kena "řítícího se" v parním válci,. Úsměv mu ale ztuhne na rtech, když zjistí, že stojí v betonu, který pomalu začíná uhnout a on se nemůže hnout. Ken ho tedy s gustem několikrát převálcuje.

Archie je zachráněn a doběhne do letadla za svou milovanou Wandou. I ta má evidentně ze shledání s ním radost. Na chvíli se ještě za okýnkem objeví Otto, celý od betonu, ale dlouho se na startujícím letadle neudrží.

A tak vše dobře končí, láska zvítězila. Ačkoliv je děj filmu "kriminální", vše je pojatu s typickým anglickým humorem a lehkostí "Monty Pythona" Johna Cleese, který napsal scénář, podílel se na produkci a také hraje jednu z hlavních rolí. (-k-)
Aktualizováno: 25.7.2004