Rána z milosti

Psychologické drama dilematu zločinu a trestu v případě, že obětí je osoba blízká synovi, ovšem pachatelem mocný komplic.
2005 Česko délka: 80 min
Milan Kňažko59Brief(Aleš Berka)ředitel policie, má dvě milostné scény s Alenkou
Marta Vančurová56(Berková)manželka, se kterou má Aleš Berka syna Ríšu, ale už s ní nežije
Vladimír Dlouhý47(Radek Máša)kápo místního podsvětí
Alice Bendová-Veselá32Brief(Alenka)milenka Aleše Berky, ve dvou milostných scénách je sice nahá, ale moc toho vidět není
Marek Vašut45(Josef)něco jako zástupce Aleše berky
Robert Jašków35(Balšínek)
Jan Vondráček38(Zdeněk)
Emma Černá68(Mášova matka)
Jiří Kodeš51(Baroch)
Aleš Berka (Milan Kňažko) je úspěšný okresní policejní ředitel. Avšak metody jeho úspěchu jsou velmi svérázné. Dovedl ve svém okrese k dokonalosti propletení kriminalistů a kriminálníků. Dnes je mu padesát let a mohl by spokojeně bilancovat nebýt jedné nanicovaté nehody kdesi na lesní křižovatce.

Jenže nehodu způsobil opilý Radek Máša (Vladimír Dlouhý), mj. majitel místního fotbalového klubu, ale hlavně boss podsvětí. Od nehody, kterou zavinil a při níž byla zraněna mladá dívka bez (alespoň zavolání) pomoci ujel. Zavolal jen svému příteli, policejnímu řediteli Aleši Berkovi, který mu v minulosti všechny jeho přečiny smetl ze stolu. Máša byl za to samozřejmě Berkovi vděčný a štědře ho obdarovával.

Jenže onou těžce zraněnou z nabouraného auta je Marta, dívka Berkova syna Ríši, který je pro Berku vším a Marta je zase celým světem pro Ríšu. Ten je najednou postaven před obrovské dilema. Jít proti Mášovi a nechat se zničit s ním, nebo zklamat svého syna. Policie sice podle zbytků laku identifikuje Mášovo auto, jenže váhá proti němu zakročit. Máša není vděčný jen Berkovi, ale také jeho zástupci(?) Josefovi (Marek Vašut). Pak se k nehodě přizná Mášův poskok a vše se zdá být vyřešené.

A znovu jenže. Nehodu viděl bývalý starosta, dnes už penzista, který shodou okolností Ríšu učil a oblíbil si ho. Starosta byl tím, kdo zavolal záchranku, bohužel možná později, než bylo třeba, takže Marta leží v umělém spánku na ARu a nikdo neví, zda přežije a jestli ano, zda nebude ochrnutá. Starosta se zpočátku bojí proti Mášovi svědčit, ale když vidí, že policie tentokrát nehodlá Mášův průšvih zamést, svěří se Berkovi, že Mášu ve světlech reflektorů bezpečně poznal a předá mu usvědčující důkaz, ohořelou stvrzenku s Mášovým podpisem, kterou si svítil, aby se přesvědčil, že mu z auta nic neupadlo, co by ho mohlo prozradit. A řekne to i Ríšovi, který na základě toho projeví své uznání otci.

Není to ale tak jednoduché. Berka sice nechá starostu hlídat, jenže Josef hlídání odvolá, a tak mohou Mášovi hrdlořezi starostu v noci ubít k smrti. To je naopak pro Ríšu obrovské zklamání, vmete otci své pohrdání do tváře a sebere mu pistoli, se kterou u Mášovy hlavy na něm na stadionu vymáhá přiznání. Na místo se pochopitelně sjede policie, Berka vynadá Josefovi za odvolání hlídky a pohrozí u, že za tohle ho nechá zavřít. Máša s pistolí u hlavy se snaží vysvětlit Ríšovi, že i když se teď k činu přizná, stejně to všichni kolemstojící později popřou, a i kdyby ne, bylo to pod nátlakem. Berkovi se podaří přesvědčit syna, aby Mášu nechal, že by na to doplatil jen on sám, a v poslední chvíli vyrazí Ríšovi pistoli z ruky, když ten chce zastřelit alespoň sám sebe. A pak Berka udělá to, k čemu situace celou dobu spěje, zastřelí Mášu. (-k-)

Režie: Jiří Svoboda
Produkce: Vladimír Kořínek
Scénář: Josef Klíma
Kamera: Ivo Popek, Petr Kožušník

Hrají:
Milan Kňažko (Aleš Berka)
Vladimír Dlouhý (Radek Máša)
Marta Vančurová (Blanka Berková)
Branislav Holiček (Ríša Berka)
Marek Vašut (Josef)
Alice Veselá (Alena)
Václav Marhoul (Mirek)
Jindřich Bonaventura (Kalivoda)
Robert Jašków (Balšínek)
Jiří Maria Sieber (Tomáš)
David Steigerwald (Jarda)
Martin Veliký (Kroupa)
Jan Vondráček (Zdeněk)
Emma Černá (Mášova matka)
Kristýna Nováková-Fuitová (Marta)
Jiří Kodeš (Baroch )
Aktualizováno: 30.10.2018