Profesionálové

The Professionals
Westernový akční příběh čtyř najatých pistolníků, kteří mají texaskému milionáři najít a přivézt zpět manželku unesenou mexickými povstalci. Během záchranné akce se ale ukáže, že pravda je trochu jiná.
1966, USA, Délka: 113 min


Americký western Profesionálové (1966) má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede do Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat.

Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinale), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná.

Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (-ČT-)

Režie: Richard Brooks
Scénář: Richard Brooks
Kamera: Conrad Hall
Hudba: Maurice Jarr
Země: USA
Rok výroby: 1966

Hrají:
Burt Lancaster
Lee Marvin
Robert Ryan
Woody Strode
Claudia Cardinale
Ralph Bellamy
J. Palance
J. De Santis

Aktualizováno: 10.8.2010