Poupata

Touha, láska a závislost v sociálním dramatu ze současnosti.
2011 Česko délka: 91 min
Aneta Krejčíková20Lots+(Zuzana)při striptýzovém vystoupení odloží úplně všechno
Dana Syslová65(Prudká)
Karel Zima39(fotograf)
Hot(poupata)tři ženy se fotí na kalendář nahé
Poupata Bezúštěšný život v zapadlé vesnici, v němž každý touží po něčem jiném, ale splnit si své sny je nad lidské síly. Pochmurnou atmosféru dokresluje předvánoční nálada, která tady neznamená toužebné očekávání, ale spíš možný zlom. Hlavním hrdinou je hradlář Jarda (Vladimír Javorský), který staví modely v láhvích, žel tuto ušlechtilou zábavu přebíjí závislost na hracích automatech. Jeho žena Kamila (Malgorzata Pikus) uklízí na nádraží a spolu s dalšími ženami nacvičuje pod vedením paní Prudké (Dana Syslová) spartakiádní skladbu Poupata, se kterou chtějí vystoupit veřejně. Aby měly na zaplacení, rozhodnou se nafotit erotický kalendář Poupat. Jejich dvě dospělé děti žijí s nimi v bytě, obě jsou ale bez práce. Dcera Agáta je navíc těhotná a touží po tom, z téhle díry vypadnout. Syn Honza pěstuje s kamarádem Cyrilem u nich ve sklepě paneláku marihuanu a spolu s dalším kamarádem Matějem hulí, co to dá.

Jarda se seznamuje s vietnamským obchodníkem Longem, kterému zachrání život poté, co Long při objíždění závor uvízne v kolejišti (klasická scéna, kdy se na poslední chvíli podaří společnými silami dostat auto z dosahu troubícího vlaku). Kamila se spřátelí s Longovou ženou Hue a přivede ji mezi ostatní ženy na cvičení Poupat. Hue zase nabídne Kamile přivýdělek při prodeji na stánku. Jardův dluh už ale vyšplhal do astronomické výše, nejvíc dluží hostinskému Vendovi, na jehož automatech prohrává, a situace je téměř neřešitelná. Honza se zamiloval do "oblastní" striptérky Zuzany (Aneta Krejčíková), která objíždí hospody se svým vystoupením a ochranným doprovodem Frankiem. Honza jde až tak daleko, že prodá společně pěstovanou marihuanu a Zuzanu od Frankieho vykoupí. Ta o jeho lásku nestojí, jenže jí nezbývá nic jiného, než se uchýlit do bytu k Honzovým rodičům.

Agáta se rozhodne si dítě nechat, sama, bez otce. Zuzana odjíždí na angažmá do Itálie, v doprovodu Cyrila, jako satisfakci za Honzů podraz. Jarda se rozhodne situaci řešit radikálně. Drama vrcholí v jeden povánoční večer kdy na stadionu vystupují ženy s nacvičenou skladbou Poupata.

Natáčení probíhalo v obci Vřesová, hotelu Nautilus v Chodově, v Sokolově na nádraží a v nemocnici. Film byl vyroben za podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. (-k-)

Režie: Zdeněk Jiráský
Produkce: Viktor Schwarcz, Jiří Koštýř
Scénář: Zdeněk Jiráský
Námět: Zdeněk Jiráský
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Martin Přikryl

Hrají:
Vladimír Javorský (Jarda)
Malgorzata Pikus (Kamila)
Marika Šoposká (Agáta)
Josef Láska (Honza)
Aneta Krejčíková (Zuzana)
Kateřina Jandáčková (Magda)
Jiří Maryško (Cyril)
Vladimír Polívka (Matěj)
Nguyen Thi Minh (Hue)
Nguyen Kim Son (Long)
Luboš Veselý (Venda)
Michal Nohejl (Frankie)
Dana Syslová (Prudká)
Edgar Dutka (Dušánek)
Otmar Brancuzský (Richard)
Karel Zima (fotograf)
Michaela Koliandrová
Nikola Rejlová
Martin Černý
Karel Bytczanski
Gabriela Foglarová
Markéta Stojanovská
Terezie Kořínková
Martina Ptáčková
Iveta Vachalcová
Jitka Proňková
Olivie Žižková
Jana Šebíková
Šárka Kořenová
Monika Kmochová
Barbora Dolžalová
Nguyen Ha Thann
Petr Mirčev
Martin Hruška
Huy Vu Quang
Antonín Švejda
Martin Kulhánek
Jiří Král
Natália Veselá
Philipp Kaspar Schenker
Aktualizováno: 20.2.2018