Plechová kavalerie

Seriál o brigádě kombajnérů z STS Nepomuk, která vyráží na žňovou cestu po republice.
1979 Česko
Břetislav Slováček31(Svaťa Kostka)
Jaroslav Kaňkovský34(Pepa Tichý)
Gustav Heverle59(Pouzar)
Božena Böhmová54(poštmistrová)
Marie Motlová61(Knížková)
Věra Kalendová59(telefonistka)
Jan Cmíral54(pracovník skladu)
Zora Jiráková55(Kubánková)
Plechová kavalerie je jeden z řady seriálů, jejichž cílem bylo opěvovat socialistické zřízení a hospodaření. Díky scénářům Jaroslava Dietla, z jehož pera pochází i tento seriál, se některé z nich dalo docela dobře dívat a třeba z Nemocnice na kraji města se stal jeden z nejpopulárnějších seriálů u nás.

Plechová kavalerie ukazuje brigádu kombajnérů z STS Nepomuk, která v době žní vypomáhá se sklizní obilí po celé republice. To byla běžná praxe, že kombajnéři z JZD a STS-esek (Strojních a traktorových stanice) vypomáhaly na polích jiných družstev podle toho, kde zrovna dozrálo obilí. Většinou se za čínalo na Slovensku a postupně se kombajny přesouvaly na Moravu a do Čech.

Ústřední dějovou linkou seriálu je důvěra vložená v mladého a neprůbojného rostlináře, kterého ředitel STS pověřil vedením mise. A on jeho důvěru nezklamal, i když mu ředitel musí několikrát pomoct, nakonec se ze zakřiknutého mladíčka bez respektu stane kombajnéry uznávaný vedoucí. To je sice soda, ale děj se točí kolem mnoha dalších, zajímavějších postav. (-k-)

1. Rostlino - lékař

Blíží se doba dozrávání obilí, a tak se lidé z STS Nepomuk připravují na žňovou brigádnickou cestu po republice. Se svými kombajny budou vypomáhat na polích družstev a státních statků, aby bylo obilí sklizeno v co nejkratším čase. Znamená to být více než dva měsíce z domova a potloukat se po různých ubytovnách, ale zase dá slušně vydělat. Některé ženy se na takovou práci manželů dívají s nelibostí, ale peníze jsou spolehlivý argument.

Kombajnérů i pomocníků je dost, ale chybí vedoucí brigády, jehož náplní práce je celou akci řídit a zejména zajišťovat pro co nejlepší podmínky kombajnéry, tedy handrkovat se s předsedy družstev a případně dalšími místními lidmi. Ti, co už vedoucího žňové brigády dělali, se buď neosvědčili, nebo už to nechtějí dělat podruhé. Ředitel STS Kahovec (Jaroslav Moučka) navrhne na vedoucího mladého rostlináře Víťu Kubánka (Jan Hartl). Je mladý, hodný, ale nprůbojný a všichni mu ředitelovi nabídku rozmlouvají. Víťa se ale rozhodne ukázat, že ho podceňují a že na to má.

Hned první cesta, jen nádraží, kde se mají kombajny naložit na vlak, ukáže, že to nebude mít jednoduché. Přednosta stanice je zavalen jinými požadavky, takže Víťu odbude a ten se nedokáže ozvat důrazněji. U kombajnérů, kteří se na mladýho už teď dívali přezíravě, tím ztratí jakýkoliv respekt. Naštěstí kolem nádraží projíždí ředitel Kahovec a přes vysílačku zařídí, aby železničáři přistavili vagóny pro kombajny. To už jsou ale kombajnéři na svačince v nádražní hospodě a Víťovy prosby a naléhání jsou pro ně vzduch. Naštěstí opět zasáhne ředitel Kahovec, stačí aby se objevil ve dveřích hospody a kombajnéři šupajdí nakládat.

Víťa o zásazích Kahoce neví, z hospody odešel chvilku předtím, než se Kahovec objevil. Zato řediteli je jasné, že Vííťa to sám nezvládne, a tak přemluví "tátu" Holečka (Vladimír Menšík), aby se k brigádě přidal a na Víťu dohlédl. Ředitel to sice výslovně neřekne, ale jeden ze starších zaměstnanců STS Víťovi vysvětlí, že je naprosto jasné, proč ředitel Holečka s brigádou posílá. První štace čeká kombajnéry na Slovensku poblíž Štůrova. Kombajnéři tam jedou vlakem, Víťa gazíkem v tandemu s mladým opravářem Ludvíkem Kupcem (Jan Hrušínský) na Vé-tři-esce. (-k-)

2. Černá jízda

Hned první štace a Slovensku přináší komplikace. Místní JRD (Jednotné rolnické družstvo) si nasmlouvalo víc kombajnových brigád, než má polí, a tak se všichni bojí, že se na ně dostane méně a tím pádem si méně vydělají. Víťovi se podaří z nepříjemného předsedy JRD vyrazit příslib, že o přidělený lán se s nikým nemusí dělit. Kombajnéři sice remcají, že pole je kamenité a předsedovi se nelíbí, že sečou příliš na vysoko, ale s tím už se nedá nic dělat.

Víťa se jak starostlivý vedoucí postará kombajnérům o včasný dovoz svačiny. Na pole se s ním sveze sekretářka Terka, což vyvolá nelibost u předsedy, který s Terkou chodí a dost na ni žárlí. To je ale ještě to nejmenší. Za kombajnéry přijde místní záhumenkář a prosí je, aby mu posekli jeho políčko. U Pepy Tichého (Jaroslav Kaňkovský) nepochodí, ale Bohouš Straka (Jiří Samek) se toho ochotně ujme a pěkně ho zkásne. Předseda to hned zatepla vyčte Víťovi a obviní ho, že nechtějí dodržet smlouvu. Víťa přislíbí, že to prošetří. Bohouš Straka s takovými přivýdělky ale počítá i nadále. Včera sice jeho pomocník děda Punčochář neuspěl u hospodské, protože ta žádné políčko nemá, ale už druhý den hned po večeři vyráží Bohouš na další Melocuh. Víťa se jej snaží zastavit, ale Bohouš se mu vysměje s tím, že dobře ví, že kombajnéři jsou potřeba, zatímco tak neschopný vedoucí je úplně zbytečný. (-k-)

3. Hektary

Ani další sklizeň, na Jižní Moravě ve státním statku Troupovice se neobejde bez komplikací. Na drobnosti jako nepohodlné spaní ve škole a pouze studená voda jsou už v Troupovicích kombajnéři zvyklí. Důležitější jsou řemeny k variátoru, který neochotný vedoucí skladu (Václav Lohniský) odmítá vydat s tím, že žádné nemá. Víťovi se ale po odjezdu vedoucího podaří přemluvit brigádnici Zuzana, takže řemeny sežene. Zuzana (Lenka Kořínková) ovšem dostane padáka, a tak s es ní Víťa setkává večer v jídelně. Počká na ni před jídelnou a je rozhodnut se jí u vedoucího zastat.

Další, co musí Víťa řešit je podezření kombajnérů, zejména Bohouše Straky, že jeden z jim přidělených lánů má větší rozlohu, než tvrdí vedení statku. Údajně kvůli tomu, aby měli větší výnosy z hektaru, což ovšem na druhou stranu poškozuje kombajnéry. V hospodě se Bohoušovi od jednoho podaří zjistit, že pole má skutečně 32 hektarů namísto udávaných 27. Víťa s tím vystoupí na dopolední poradě, ovšem vedení statku se pruce ohradí a zaútočí na Víťu, že jim nevěří. Víťa trvá na tom, že má svědka a že chce vidět územní plány. Jenže svědek všechno popře, tedy přesněji tvrdí, že nemluvil zrovna o tom konkrétním poli. Ředitel statku pohrozí, že zavolá Víťovi řediteli a bude trvat na jeho odvolání. Víťa využije toho, že ho vedoucí skladu viděl s ředitelem a tajemníkem a řekne mu, že si na něj stěžoval. Vedoucí okamžitě roztaje a dá Víťovi všechny potřebné náhradní díly. A než se z telefonu dozví, že Víťa vůbec není ředitelovým oblíbencem, stihne Víťa s díly odjet. Večer ovšem volá rozzlobený ředitel Kahovec. Tátovi Holečkovi, ne Víťovi. Víťu ale neodvolá, musí to doválčit sám. (-k-)

4. Svačina

Nepomučtí kombajnéři jsou ještě stále v Troupovicích. A objevuje se další problém, svačiny. Pribináček a dva rohlíky rozhodně není dostatečná svačina pro těžce pracujícího kombajnéra. Bohouše Straku to rozlítí tak, že rozkopne koš s pribináčky. Ředitel tatku i vedoucí kuchyně (Jiří Hálek) ovšem trvají na tom, že je to svačina kaloricky vydatná a za kopnutí do jídal chtějí omluvu. Když dostanou ke svačině pribináčky i druhý den, vypraví se Víťa na okres za tajemníkem. Tam ho ale nezastihne, a tak mu aspoň napíše krátký dopis. Ten kupodivu zabere, tajemník si zavolá ředitele a tan pak zase vedoucího jídelny. Jako zákona padajícího ... se vše svede na brigádnické síly, takže Zuzana je převelena na škrábání brambor. Další už ale kombajnéři dostanou na svačinu buřty s chlebem. Když se chce, všechno jde. Jen do těch map kvůli sporným hektarům se nemohli podívat ani při odjezdu.

Víťa se sbližuje se Zuzanou, ale vzápětí dostane studenou sprchu Za Zuzanou má přijet její kluk a s Víťou se chce jen kamarádit. To Víťův nejbližší kolega Ludvík naopak zažívá štěstí. Na brigádu odjel navzdor své přítelkyni a pak se strachoval, že ji tím ztratí. Už v předminulém díle mu Víťa pomáhal nasat omluvný vysvětlující dopis, ale teprve teď mu přišla odpověď, a příjemná, Romana mu opustila, takže Ludvík září štěstím. (-k-)

5. Když nastaly deště

Další sklizeň čeká nepomucké kombajnéry v jihočeské vesničce Malenice. Na rozdíl od předchozích štací je nevítá ředitel, ale pohledná a sebevědomá agronomka. A ubytování mají zajištěno v domcích u místních obyvatel. Vilda s Pravoslavem se dostávají do péče mladé vdovy a Vilda se hned chápe příležitosti a snaží se jí dvořit. Je však chladně odmítnut.

Druhý den začíná pršet, takže sklizeň je přerušena. Část chlapů toho využívá a odjíždí domů. Táta Holeček s Víťou hrají mariáš s místními dědky a jsou úspěšní. Jenže za Víťou přijíždí Zuzana, která si prý po jeho odjezdu uvědomila, že jí chybí. Víťa má ale starosti s kombajnéry, kteří se nevracejí, i když už dva dny neprší. Ani třetí den se jich na nádraží nedočkal, a tak se rozhodne zavolat o pomoc. V tom okamžiku však chlapi přijíždí auty. A Bohouš Straka má opět důvod si do Víti rýpnout, že chtěl žalovat. Od Ludvíka se pak Víťa dozví, že čekali na Bohouše, který měl nějaký melouch na opravu.

Víťa ukládá kombajnérům, ať se podívají do map, protože jsou na poli neoznačené závlahy. Bohouš se na to vykašle a na přejede kombajnem hydrant. Čímž pochopitelně pokazí kombajn. Před celou brigádou pak tvrdí, že mu nikdo neřekl, že se má podívat do map, a nikdo si mu netroufá oponovat. Jen Holeček, který ale nebyl u toho, když to Víťa opožděným kombajnérům říkal, si posteskne, jestli jim to za těch pár tisíc stojí. Víťa informuje ředitele, ten však trvá na tom, aby Bohouš Straka dostal kombajn Pepy Tichého, který jel na výpravu jako náhradník. Navíc varuje Víťu před tím, že se mohou začít vytahovat i mimopracovní věci. Víťa se bojí, že ho budou propírat kvůli Zuzaně a chce, aby se odstěhovala od agronomky. Zuzana se urazí a odejde. (-k-)

6. Svah

Sklizeň v Malenovicích úspěšně pokračuje. Bohouš Straka si udělá další noční melouch, ovšem bez svého pomocníka, což dědu trochu namíchne. Druhý den Bohouš pozdě vstává a odmítne kosit na poli ve svahu a požaduje přidělení jiného úseku. Víťa se rozhodne Bohouše poslat domů a kombajn vrátit Pepovi Tichému. Uražený Bohouš odchází a Pepa vesele vyjíždí na pole. Jenomže při jedné z obrátek se kombajn převrátí a Pepa jen tak stihne vyskočit. Událost samozřejmě vyšetřuje Veřejná bezpečnost a ředitel Kahovec s chystá druhý den přijet. Ke všemu se Víťa setkává s Pavlem, který přijel hledat Zuzanu. Štěstí se naopak usmálo na nesmělého Pravoslava, vypadá to, že bytné paní Lída (Libuše Geprtová) se zamlouvá.

Alespoň že Bohoušův kombajn je po střetu s hydrantem opravený. Agronomka Štěpánková Víťovi radí, ať nechá Bohouše zase jezdit. Víťa to kategoricky odmítá, ale když vidí Bohouše za volantem opraveného kombajnu, svolí. Bohouš vyráží okamžitě, ve svátečním oblečení a bez pomocníka. Ředitel Kahovec s sebou přiváží Víťova přímého nadřízeného ing. Pouzara, který by měl nahradit Víťu na místě vedoucího brigády. Táta Holeček se ho snaží přesvědčit, ať počká na výsledky vyšetřování, ale Kahovec je rozhodnutý. (-k-)

7. Dožínky

Na večerní schůzi brigády se za Víťu přimlouvají všichni její členové. Až na Bohouše, samozřejmě. Děda Punčochář dokonce vyrukuje s obviněním Bohouše, že v noci před tím sekal pole pro hajného, které bylo plné kořenů a kamenů. Ředitel Kahovec ale na odvolání Víti trvá, domnívá se, že nemá mezi kombajnéry autoritu. Při odjezdu se Kahovec ještě zastaví na stanici VB, kde se od dopraváků dozví, že příčinou převrácení kombajnu byla prasklá pneumatika, která byla v dezolátním stavu. Ostatní kombajny byly v pořádku, to si dopraváci zkontrolovali taky. Kahovec tím změní své dosavadní neoblomné rozhodnutí a vrátí Víťu zpět jako brigadýra ke kombajnérům, kteří ho nadšeně přivítají.

V Malenicích se slaví dožínky, za kombajnéry přijely i jejich manželky a přítelkyně. Pravoslav byl před dožínkami požádat o ruku Lídy, u níž s Vildou bydleli. A taky Víťa si, i když trochu krkolomně, srovnal svůj vztah se Zuzanou. Konec dobrý, všechno dobré a zase za rok na žních. (-k-)
Režie: Jaroslav Dudek
Scénář: Jaroslav Dietl
Kamera: Jindřich Novotný, Vlastimil Malaska
Hudba: Zdeněk Marat

Hrají:
Jaroslav Moučka (ředitel Kahovec)
Vlastimil Hašek (Pravoslav Žižka)
Jan Faltýnek (řidič Olda)
Jaromír Hanzlík (Vilda Muclinger)
Jan Hartl (Víťa Kubánek)
Zora Jiráková (Kubánková)
Jan Hrušínský (Ludvík Kupec)
Vladimír Menšík (táta Holeček)
Lubomír Kostelka (Holečkův pomocník)
Jiří Samek (Bohouš Straka)
Dagmar Neblechová (Samková)
Jaroslav Kaňkovský (Pepa Tichý)
Gustav Heverle (Pouzar)
Jiří Bruder (přednosta stanice)
Josef Patočka (děda Punčochář)
Jan Skopeček (předseda JZD Tuček)
Václav Sloup (Jindříšek Kužela)
Zdenka Šavrdová (Kuželová)
Dagmar Bartůňková
Luděk Nešlehla
Zdeněk Braunschläger
Eva Brožková
Oldřich Janovský
Olga Machoninová (Romana?)
Lenka Kořínková (Zuzana Šímová) 3. - 7.
František Desset (ing. Kabeš) 2.
Táňa Hrivňáková (sekretářka Terka) 2.
Olga Šalagová (servírka) 2.
Naďa Peterová-Hejná (babka) 2.
Ondrej Jariabek (ujo) 2.
Milan Neděla (kombajnér) 2.
Anton Krejčí (předseda JRD) 2.
Karel Vochoč (ředitel Krampera) 3., 4.
Jan Teplý (náměstek Koutný) 3., 4.
Václav Lohniský (vedoucí skladu) 3.
Jan Cmíral (pracovník skladu) 3.
Jiří Hálek (vedoucí kuchyně Kolísko) 4.
Břetislav Slováček (Svaťa Kostka) 3.
Věra Kalendová (telefonistka) 3.
Jaroslav Mareš (vesničan) 3.
Bohumil Čáp (školník) 3.
Zdeněk Řehoř (tajemník Pastejřík) 4.
Božena Böhmová (poštmistrová) 4.
Libuše Geprtová (Lída) 5. - 7.
Jana Štěpánková (agronomka ing. Štěpánová) 5. - 7.
Vladimír Hlavatý (praděd Knížek) 5. - 7.
Marie Mottlová (Knížková) 5. - 7.
František Filipovský (Litera) 5., 7.
Lída Roubíková (Literová) 5. - 7.
Miroslav Homola (učitel Hrabina) 5., 7.
Robert Vrchota (předseda) 7.
Miroslav Zounar (nadporučík SNB) 7.
Aktualizováno: 10.8.2018