Pestrobarvec petrklíčový

Psychologické drama dominantně submisivního mileneckého vztahu dvou žen žijících osaměle na venkovském šlechtickém sídle.
The Duke of Burgundy
2014 Velká Británie délka: 100 min
Sidse Babett Knudsen45Brief-(Cynthia)párkrát se objeví v korzetu
Chiara D'AnnaBrief-(Evelyn)jednou nebo dvakrát je krátce v podprsence a kalhotkách
Pestrobarvec petrklíčový Na poklidném venkovském šlechtickém sídle žije osaměle sběratelka motýlů (odtud český název filmu) Cynthia. Společnost jí dělá služebná a současně milenka Evelyn. Evelynin vztah Cynthii je značně submisivní, touží po tom, aby ji Cynthia vlastnila, protože být vlastněna naplňuje Evelynin život. Cynthia ovšem není žádná domina, a tak jí Evelyn připravuje scénáře, jak se k ní má chovat a za co a jak ji má trestat. Ve své podstatě tak Evelyn řídí Cynthii a jejich submisivní a dominantní role se střídají.

V popisu filmu se často objevují slova jako erotický, sadomasochistický, ovšem nečekejte žádné pikantnosti a erotiku už vůbec ne, tedy pokud vás nevzrušuje více než minutový pohled na praskající bublinky mýdlové vody při praní prádla. Vůbec celý film je prodchnutý zdlouhavými pohledy kamery a snahou nahlédnout do psychického nitra obou hlavních hrdinek. I erotika je spíše v rovině psychické než fyzické a film si užijí jen opravdový příznivci artových filmů. I přesto, nebo možná právě proto, získal film několik ocenění na filmových festivalech. (-k-)

Režie: Peter Strickland
Produkce: Lizzie Francke, Anna Higgs, Amy Jump, Ildiko Kemeny, Andrew Starke, Ben Wheatley
Kamera: Nicholas D. Knowland

Hrají:
Sidse Babett Knudsen (Cynthia)
Chiara D'Anna (Evelyn)
Monica Swinn (Lorna)
Eugenia Caruso (doktorka Fraxini)
Fatma Mohamed (tesař)
Kata Bartsch (doktorka Lurida)
Eszter Tompa (doktorka Viridana)
Zita Kraszkó (doktorka Schuller)
Aktualizováno: 11.6.2018