Paralelní světy

Karel Roden a Lenka Vlasáková v hlavních rolích milostného příběhu.
2001 Česko délka: 99 min
Karel Roden39Brief(Kryštof)
Lenka Vlasáková29Brief(Tereza)
Gabriela Škrabáková30Lots+(Renata)v milostné scéně ukáže v podstatě téměř vše
Marek Daniel29(Michal)
Miroslav Hanuš38(vlekař)
Paralelní světy Vztah Terezy a Kryštofa (Lenka Vlasáková a Karel Roden) právě prochází takovým trochu napjatým obdobím. Kryštof je architekt, navrhuje domy a sní o tom, že odjede do Londýna a bude se tam učit od nejlepších architektů. Práce je mu vším a nedokáže se vžít do Tereziných pocitů. Tereza je překladatelka a smysl života vidí jinde než v práci. Chce se radovat ze života, mít děti. Napjatý vztah s Kryštofem se projevuje na její schopnosti pracovat. Tereza se nervově hroutí a když zjistí, že je těhotná, raději si nechá dítě vzít. Krátce nato se zhroutí úplně. A to ani netuší, že Kryštof má milenku Renatu (Gabriela Škrabáková) vdanou za hodného, ale jednoduchého muže.

Po návratu z nemocničního ošetření se Tereza rozhodne odjet ke svým přátelům na horským hotel. Kryštof se snaží Terezu získat zpět, ona ale potřebuje čas. Pobyt na horském vzduchu jí skutečně pomůže. Vrátí se zpátky ke své práci jako sebejistá žena, ovšem už ne ke Kryštofovi. Opuštěný Kryštof je na tom teď podobně jako Tereza, její nepřítomnost svazuje kreativitu jeho práce.

Vedle hlavního příběhu Kryštofa a Terezy je paralelně nastíněn vztah Kryštofova spolupracovníka Michala (Marek Daniel) a Markéty (Jitka Schneiderová). Tady je dominantnější Markéta, která nakonec slabého Michala opustí.

Film byl natočen s podporou Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Na festivalu Finále Plzeň získal hlavní cenu. (-k-)

Režie: Petr Václav
Produkce: TOSARA FILM, Kateřina Černá, Petr Václav, AERTCAM International, Joël Farges, Elise Jalladeau
Scénář: Petr Václav, Marie Desplechin
Kamera: Štěpán Kučera
Hudba: Jiří Václav
Země: Česká republika
Rok výroby: 2001

Hrají:
Lenka Vlasáková (Tereza)
Karel Roden (Kryštof)
Gabriela Škrabáková (Renata)
Marek Daniel (Michal)
Jitka Schneiderová (Markéta)
Petra Ernyei (Alena)
Eduard Jenický (Jakub)
Miroslav Hanuš (vlekař)
František Kinský (majitel vily)
Hana Ulrichová (majitelova žena)
Félicité Wouassi
Ludmila Engelová (lékařka)
Ondřej Giňa (moderátor)
Lucie Králíčková
Petr Bouřil
Aktualizováno: 4.2.2009