Občanská výchova

Boj proti sociální nespravedlnosti a láska v příběhu tří mladých lidí
Die fetten Jahre sind vorbei
2004, Německo – Rakousko, délka: 127 min
Julia JentschBrief(Julie)vstává nahá z postele, ale zabrána je vlastně jen zezadu
Peter a Jan jsou mladí rebelové. Aktivně se účastní demonstrací poukazující útlak kapitalistickým režimem, v noci se vloupávají do domů boháčů, aby jim zpřeházeli nábytek a nahnali strach. Nic nekradou, neničí, jen ve zpřeházeném bytě zanechají zprávičku "Doba blahobytu skončila" nebo "Máš moc peněz. Vychovatelé".

Peter chodí s Julií, která právě dostala výpověď z bytu a musí jej dát do pořádku, jinak nedostane kauci. Měli jet s Peterem do Barcelony, ale Julie kvůli předání bytu nemůže. Peter odletí sám a Julii pomáhá Jan. Malování a tapetování se nakonec zvrhne v polepení stěn novinovými výstřižky a namalování obrovského červeného nápisu. Ať si domácí kauci nechá.

Jan Julii prozradí, o s Peterem dělají. Julie navrhne, že by mohli navštívit dům manažera Hardenberga, kterému nabourala drahé auto a musí ho splácet. Jan je nejprve proti, ale nechá se Julií přemluvit. A nejen to, mezi Janem a Julií se rodí láska.

Druhý den s z Barcelony vrací Jan a Julie zjišťuje, že včera v noci zapomněla v onom domě mobil. Večer se pro něj vypraví znovu s Janem, ježe jsou přistiženi majitelem, který Julii pozná. Nevědí co dělat, a tak zavolají Janovi. Ve třech Hardenberga unesou na opuštěnou chatu Juliina strýce. Tam se s ní dá se říct až spřátelí a nakonec ho odvezou zpátky domů. Vyřeší si i vzájemný vztah mezi sebou a po prvotní hádce se Peter s Janem usmíří. Hadenberg je ujistí, že policii volat nebude a Julii dá prohlášení, ve kterém se vzdává nároku na splátku škody.

Jenže někteří lidé se nikdy nemění, a tak Hardenberg přivede policejní komando do bytu našich tří přátel. Byt je ale prázdný, Peter, Jan a Julie jsou na břehu Středozemního moře a mají nový plán. Ovlivnit vysílače řídící satelity a přerušit tak televizní vysílání v polovině Evropy.

Film se zabývá sociální tematikou, vykořisťováním chudých bohatými (na úrovní jednotlivců i států), naznačuje ale, že řešení není tak jednoduché, jak si mladé horké hlavy myslí. Velmi výstižně je rozdíl sociálních tříd ukázán na Julii, která pracovala jako servírka v nóbl restauraci. Namyšlená nóbl panička jí vyčetla, že jim na brandy donesla likérové sklenky. Právě tady je výstižně ukázán rozdíl mezi namyšlenými zbohatlíky a lidmi, kteří na ně pracují. (-k-)

Režie: Hans Weingartner
Produkce: Hans Weingartner, Antonin Svoboda
Scénář: Katharina Hedl, Hans Weingartner
Kamera: Matthias Schellenberg, Daniela Knapp
Hudba: Andreas Wodraschke
Země: Německo, Rakousko
Rok výroby: 2004

Hrají:
Daniel Brühl (Jan)
Julia Jentsch (Jule)
Stipe Erceg (Peter)
Burghart Klaussner (Hardenberg)
Peer Martiny (Villenbesitzer)
Petra Zieser (Villenbesitzerin)
Laura Schmidt (Iochter)
Sebastian Butz (Sahn)
Oliver Brocker
Knut Berger
Hanns Zischler (Paolo)
Bernhard Bettermann (Juliin šéf)
Sylvia Haider (zbohatlická panička)
Claudia Jakobshagen (zbohatlická panička)
Reine Heise
Heinz Kreitzen
Lara Schutzsack (Petrova známá)
Heinz Fitz (poutník)
Albert Gurler (opilec)
Aktualizováno: 2.8.2009