Nic takového

Kráska a zvíře, dva osudy, které spojuje touha najít ztracenou naději.
No Such Thing
2001 USA délka: 99 min
Sarah Polley22(Beatrice)
Helen Mirren55(šéfová)
Na opuštěném islandském útesu na nedokončené americké vojenské základně žije netvor. Lidé žijící v nejbližší vesnici (do níž se dojít jen pěšky) mu čas od času podstrčí alkohol, který jej udržuje jakž takž v klidu. Natočit o netvorovi reportáž přijel štáb americké zpravodajské televize. Zpátky do New Yorku se vrátil jen pásek, z něhož je zřejmé, že netvor celou výpravu zabil.

Zjistit, co se stalo, se rozhodne vydat elévka Beatrice, jejíž snoubenec byl kameramanem v nešťastné výpravě. Cesta se jí trochu prodlouží, protože její letadlo ztroskotá v oceánu a Beatrice je jediná, která katastrofu přežije. Je však přes půl roku upoutaná na lůžko a podstoupí unikátní operaci, která ji může uzdravit stejně jako zabít. Ani to ji ale neodradí od jejího úmyslu vypátrat netvora.

Do netvorovy nejbližší vesnice ji doprovodí jediný průvodce, poslední část cesty musejí jít pěšky, ani koně terénem neprojdou. Vesničané Beatrice opijí a odvezou netvorovi jako oběť. On však nezabíjí lidi proto, že by měl zabijácké skony, ale proto, že mu nedají pokoj. Sám by byl rád, kdyby jej někdo zabil, jenže je nezničitelný. Žije už od počátku věků a jen alkohol mu pomáhá zahnat chmurnou náladu. Beatrice netvorovi slíbí, že mu pomůže najít doktora Artauda, šílence, který jediný zná způsob, jak netvora zabít. Za to se netvor musí podvolit, že se zúčastní tiskové konference, a slíbit, že nikoho nezabije.

Štáb Beatriciny redakce doktora skutečně najde a zařídí jeho převoz z blázince, kde toho času dlí. Jenže armáda by si netvora ráda ponechala pro svoje výzkumy, mohl by být klíčem k dokonalé zbrani. Netvorovi se ale podaří z laboratoře uniknout a Beatrice s doktorem Artaudem jej dopraví zpět na jeho útes. Tam doktor Artaud připraví vše potřebné pro jeho zničení. Netvor je totiž jen výplodem lidské fantazie, proto je věčný a nesmrtelný. Netvoři přece neexistují, nic takového. A zatímco armáda obkličuje netvorův příbytek, netvor podstupuje operaci ne nepodobnou té, kterou podstoupila Beatrice. (-k-)

Režie: Hal Hartley
Scénář: Hal Hartley
Produkce: Willi Bär, Francis Ford Coppola, Friđrik Ţór Friđriksson, Hal Hartley, Linda Reisman, Cecilia Kate Roque
Kamera: Michael Spiller
Hudba: Hal Hartley
Země: USA, Island
Rok výroby: 2001

Hrají:
Sarah Polley (Beatrice)
Robert John Burke (netvor)
Helen Mirren (šéfová)
Baltasar Kormákur (dr. Artaud)
Paul Lazar (Fred)
Anikka Peterson (Margaret)
Julie Christie (doktorka Anna)
Peter O´Hara (Tom)
Margrét Ákadóttir (Rental agent)
Julie Anderson (kráska)
Anna Kristín Arngrímsdóttir (Sólveig)
Ilene Bergelson (Ethel)
Gudrún Bjarnadóttir (Marta)
Bessi Bjarnason (kapitán)
Helgi Björnsson (Leó)
Stacy Dawson (Mugger)
Maria Ellingsen (Karlsdóttir/Gate Manager)
Anthony Giangrande (novinář)
Erica Gimpel (Judy)
Pröstur Leó Gunnarsson (muž)
Brynhildur Gudjónsdóttir (Ticket Clerk)
Baldvin Halldórsson (Jón)
Björn Ingi Hilmarsson (Smuggler)
Jón Hjartarson (Mayor)
Baldur Trausli Hreinsson (Johansen)
Borgur Pór Ingólfsson (Smuggler)
Theódŕ Júliusson (Borg)
Sigurvelg Jónsdóttir (Gréta)
Björn Jörundur (Pór)
Kristbjörg Kjeld (nurse Joan)
Aktualizováno: 26.11.2008