Nebeský pláč

Atmosféra roku 1939 v Sudetech vůbec nepřála lásce. A přesto se právě tady zrodil milostný cit mezi českou dívkou a německým vojákem
Heaven´s Tears
1994 USA délka: 93 min
Bořivoj Navrátil60(Rudolf Steiner)
Lucie Vondráčková14(Jenna)sestra Celandine
Lisha SnelgroveLots(Celandine)v několika scénách vystupuje nahoře bez a zezadu i dole
Nina Jiránková66(stará Celandine)
Mladý Němec Peter, syn krajského správce a zarytého nacisty Rudolfa Steinera, se na jaře 1939 vrací po studiích v Anglii domů, do Sudet. Cestou srazí dívku na kole. Je to osmnáctiletá Celadine, dcera Tarnovských, kteří mají ve vsi koloniál. Peter jí ováže zraněnou ruku svojí šálou a domluví si schůzku, aby mu mohla šálu vrátit. Oba se na setkání těší _ a není to kvůli šále... Peter zjistí, že se jeho otec a sestra Ingrid, též zarytá nacistka, usídlili na zabraném zámku hraběte Loretanga, který emigroval. To se mu nelíbí a nelíbí se mu ani otcovy plány, které má s Peterovou kariérou. Mezi Peterem a Celadine vzniká vztah, ona je ale Židovka, tak se snaží jej tajit. Ingrid na to přijde a nenávistně se snaží vztah zničit. Neštítí se použít jakýchkoli prostředků a přesvědčí i otce, že Celadine představuje nebezpečí pro Petera i celou jejich rodinu. Přinutí ho, aby podepsal souhlas s vystěhováním českého obyvatelstva z vesnice a s masakrem Židů se speciálním zaměřením na rodinu Tarnovských. Celadině se podaří uniknout a Peter ji schová. Pomstychtivá Ingrid ale na její úkryt přijde a pokusí se toho využít, jak jinak, ve svůj prospěch.

Po mnoha letech po válce přijíždí Petr na návštěvu do míst, kde prožil svá mladá léta a opět potkává Celandine na jezdící na kole u hřbitova. Na něm je u hrobu svých rodičů pravá Celandine, kterou Petr dosud miluje. Dívka na kole je její vnučka.

Lloyd A. Simandl se tady pokusil zabrousit do končin psychologických filmů, ale moc se mu to nepovedlo. (-k-)

Režie: Lloyd A. Simandl
Produkce: Michael Mazo, Deborah Thompson Duda
Scénář: Chris Hyde
Kamera: Danny Nowak
Hudba: Peter Allen
Rok výroby: 1994
Země: USA

Hrají:
Stephen Nichols (Peter Steiner)
Beata Pozniaková (Ingrid Steinerová)
Lisha Snelgroveová (Celandine)
Bořivoj Navrátil (Rudolf Steiner)
Michael Rogers (Markle)
Lucie Vondrácková (Jenna)
Roman Hemala (děda Tarnovasky)
Zdenek Pechácek
Jaroslav Zebek
Stanislav Lehky
Barbora Lukesová (mladá dívka)
Karel Sebeste (starý Peter)
Nina Jiránková (stará Celandine)
Martina Moravcová (mladá dívka)
Katerina Matousková
Gabriela Hyrmanová
Jitka Schneiderová
Aktualizováno: 23.1.2006