Na lavici obžalovaných justice

Zajímavé případy před okresním soudem. Seriál České televize.
1998 Česko
Vlasta Žehrová42.v 9. díle
Michal Dlouhý29.v 9. díle
Vladimír Kratina46.v 9. díle
Taťjána Medvecká44.v 9. díle
Hana Ševčíková28Lotsv 9. díle je v milostné scéně hezky nahoře bez
Věra Galatíková59v 7. díle
Luděk Munzar65v 7. a 8. díle
Lenka Vlasáková26.v 7. díle
Veronika Jeníková34.v 7. díle
Filip Blažek24(Andy Čermák)ve 2., 10. a 13. díle
Václav Knop48(Tomáš Soukol)v 5. díle
Ladislav Trojan65(Rudolf Mrázek)v 8. epizodě
Martin Štěpánek51ve 2. díle In dubio pro reo
Scénář: J. Křižan
Kamera: V. Holomek
Režie: M. Hollý

1. Omyl krále Šalamouna

Česká televize uvádí reprízu třináctidílného seriálu scenáristy Jiřího Křižana a režiséra Martina Hollého, který nás zavede k okresnímu soudu v Bójanech. Autor využil svých zkušeností z oblasti justice a nechal se částečně inspirovat případy, které vzrušily veřejnost na konci devadesátých let, kdy seriál vznikal. V soudních příbězích reflektuje i další vážné společenské problémy našich dnů. Tvůrci seriálu přinesli pohled na základní instituci soudního systému, kterým je okresní soud. Je zobrazen ve své každodenní činnosti i patrně typickém personálním vybavení, jak rozhoduje v občansko právních sporech i v trestních řízeních. Soudci a soudní čekatelé, státní zástupci a obhájci, vyšetřovatelé a policisté, viníci i nevinní a další lidé okolo, ti všichni jsou hlavními postavami třinácti příběhů z prostředí, kde vládne, či by měla vládnout spravedlnost. Pojďme se tedy podívat, jak se jí daří v Bójanech, kam právě přijíždějí dva čerství absolventi právnické fakulty.

Hrají: L. Munzar, S. Zindulka, T. Brodská, K. Halbich, J. Jiráň, J. Novotný, M. Schullerová, J. Wehrenberg, J. Špalek, E. Čekan, S. Skopal, J. Sedláček, H. Ševčíková, Z. Bydžovská a další.

2. In dubio pro reo

Co je to spravedlnost? Na tuto otázku si lidstvo odpovídá od počátku své historie, aniž by dospělo k jednoznačnému řešení. Přesto anebo právě proto si civilizovaná společnost zřídila soudní systém, aby lidské spolužití mohlo podle stanovených pravidel vůbec existovat.

V tomto díle budeme mimo jiné sledovat soudce Jurku při hlavním líčení s recidivistou Bendou a studentem z tzv. dobré rodiny Staňkem, kteří zavinili smrt mladé dívky. Nelehký právnický úkol řeší soudce v duchu staré římské právní zásady. "In dubio pro reo" zní ona latinská věta, která soudce zavazuje, aby v případě, že není možné jednoznačně prokázat vinu, obžalovaného osvobodil. Veřejnost však taková rozhodnutí nepřijímá s pochopením a ani Bójany nejsou výjimkou.

Hrají: J. Novotný, P. Burian, M. Matejka, Martin Štěpánek, M. Riehs, E. Režnarová, J. Wehrenberg, J. Špalek, H. Ševčíková, I. Vyskočil, L. Krbová, M. Šnajdr, M. Reifová, B. Hrdinová a další.

3. Dobré mravy

Ve třetím dílu seriálu autora Jiřího Křižana a režiséra Martina Hollého uvidíme, jak mladá čekatelka Věra Kučerová přijde na vážné pochybení soudce Vítka a všichni zúčastnění, t.j. soudce, státní zástupce i obhájce se pokusí na úkor poškozeného Vaculy celou chybu pěkně zaretušovat. Vacula si nespravedlivě odsedí trest a čekatelka Kučerová je za své "zásluhy" předčasně jmenována soudkyní. Předseda soudu Bareš donutí "neloajální", a proto nepříjemnou soudkyni Keberovou k odchodu z Bójan. Čekatel Ondrašík pomůže ukončit případ chorobně žárlivého manžela a soudkyně Škodná předvede skvělou práci při řešení restitučního sporu o dům.

Hrají: R. Štolpa, K. Fialová, P. Zatloukal, J. Saic, Z. Bydžovská, E. Režnarová, L. Munzar, J. Abrhám, J. Novotný, H. Ševčíková, J. Obermaierová, M. Štěpánek, J. Zapletal, V. Jeníková, J. Špalek, N. Konvalinková a další.

4. Překvapení

Bójany žijí dál svůj každodenní život, ve kterém potkáme profesora Demla a jeho bývalé studenty na abiturientském večírku. Pan profesor sbírá podpisy na petici žádající odvolání soudkyně Horvátkové, jejíž rozhodnutí zavinilo před lety smrt obžalovaného Pavla Piwonky. Účastník večírku Bergman se cestou do auta pro fotografie svých dětí setká s městskou policií a toto setkání se mu málem stane osudové. Majitel malé firmy pan Cihelka půjčí peníze jinému podnikateli a je přesvědčen, že své peníze dostatečně pojistil. Případ dopadne pro soud ostudně, ale největší smůlu má důvěřivý Cihelka.

Hrají: P. Meissel, T. Medvecká, J. Novotný, L. Županič, P. Rychlý, R. Hrušínský, L. Krbová, E. Režnarová a další.

5. Dům svědomí

O případu znásilnění čteme často v novinách, ale jen málokdo si uvědomí, jak těžké je hledat důkazy a spravedlivé rozhodnutí. Případ naivní servírky a mazaného reklamního agenta nám umožní částečně nahlédnout do této problematiky. V odvolacím jednání krajského soudu se vrátíme k případu starého obchodníka Vrábela, který v prvém díle postřelil ve svém krámku útočníka a byl za to odsouzen okresním soudem do vězení. Odpoví nám na otázku přiměřené a nepřiměřené sebeobrany v případě, že jsme napadeni. Jeskyně svědomí a role sokolníka jsou opět tématem rozhovoru mezi doktorem Baťkem a soudcem Jurkou.

Hrají: R. Slováčková, R. Štolpa, M. Šimáček, V. Knop, J. Novotný, V. Zawadská, I. Novák, J. Abrhám, M. Zounar, J. Wehrenberg, I. Racek a další.

6. Bílá síla

Seriál soudních případů autora Jiřího Křižana a režiséra Martina Hollého se snaží, aniž by si činil nárok na jediný možný pohled, ukazovat nejen problémy soudnictví, ale celé naší společnosti. Snahou tvůrců bylo obrátit pozornost k určitým tématům, přimět diváky k zamyšlení a možná i k polemické diskuzi. Proto se hlavní příběh šestého dílu bude zabývat v období socialistické společnosti tabuizovaným námětem- případem rasismu v naší společnosti. Autor se nechal inspirovat skutečnou událostí - tragickou smrtí mladého Roma, která se v období příprav seriálu stala v Písku.

Hrají: L. Munzar, F. Zafouk, J. Novotný, M. Štěpánek, J. Abrhám, I. Vyskočil, D. Kolářová, J. Špalek, J. Wehrenberg, R. Koliba, L. Krbová, M. Schullerová, M. Hubinka, T. Brodská, J. Teplý, J. Sedliský a další.

7. Dávka jedu

Soudce Jurku čeká další souboj s obecným míněním. Bohužel až příliš často je veřejnost otřesena zprávami o krutém zacházení s dětmi a přitom většina lidí si odmítá připustit, že i zde lidská nevšímavost napomáhá zlu. Jurkův rozsudek přiměje předsedu okresního soudu Bareše, aby předvedl elegantní způsob, kterým je možné zbavit se nepříjemného kolegy. Ony pověstné pomalé "boží mlýny" tentokrát přijdou ke slovu a soudce Navrátil se dočká alespoň malé odplaty za některé svoje skutky.

Hrají: K. Hanzlík ml., Z. Žák, V. Galatíková, J. Novotný, L. Munzar, L. Vlasáková, T. Juřička, D. Kolářová, V. Jeníková a další.

8. Dobří soudci dobře spí

Rozporuplný soudce Vítek bude v osmém díle rozhodovat svůj velký případ. Proběhne hlavní líčení s bývalým vyšetřovatelem STB, který v padesátých letech krutě týral a v několika případech zavinil smrt nevinně uvězněných. Proces s Klementem Grobečkem nebude pro soudce Vítka jednuduchý. Současný vliv a arogance bývalých mocných výrazně ztíží jeho rozhodování. Velký vliv na průběh procesu s Grobečkem bude mít nový státní zástupce, mladík ničím nezatížený a vybavený odvahou prosadit svůj záměr.

Hrají: J. Holý, R. Štolpa, R. Hrušínský, N. Konvalinková, J. Vyorálek, J. Teplý, L. Munzar, J. Novotný, E. Režnarová, L. Trojan, V. Freimanová, Z. Dolanský a další.

9. Radost mladé soudkyně

Pomluva může být zlá, ale snad nejhorší je křivé obvinění, které může negativně a natrvalo ovlivnit život nevinného člověka a jeho nejbližšího okolí. Smutné je, že příčinou pomluv a někdy i křivého obvinění bývá závist a nebo jenom nuda na straně autora pomluvy. Křivé obvinění z úst opomíjené a znuděné paničky je hlavním tématem devátého dílu. Kromě toho uvidíme nového státního zástupce Křenka, který v boji se svým nepopulárním šéfem zvítězí díky použití poněkud neobvyklé zbraně. A půjde i to, že vítězství u soudu ještě vůbec nemusí znamenat úspěch.

Hrají: V. Žehrová, D. Rous, M. Dlouhý, V. Kratina, T. Medvecká, J. Vyorálek, H. Ševčíková, J. Teplý a další.

10. Pohlednice z Baham

V seriálu ze soudních síní, který měl v České televizi premiéru v roce 1999, využil jeho autor Jiří Křižan svých zkušeností z oblasti justice a nechal se inspirovat skutečnými případy, které se u našich soudů, často za mimořádné pozornosti veřejnosti, projednávaly. Hlavní postavou desátého dílu je bezohledný vyděrač. Vinu na tom, že vyděračství se v naší společnosti uchytilo, nalézá autor v nás všech. Počínaje nestatečným postojem vydíraného přes ne vždy potřebné nasazení policie až po soudy. Nevšímavost okolí a někdy strach o vlastní bezpečí, spolu s tím, že ten kdo je vydírán často sám nemá čisté svědomí, je ideálním prostředím, kterého dokáže šikovný lump velmi dobře využít.

Hrají: M. Havelka, M. Štěpánek, F. Blažek, M. Zounar, L. Munzar, J. Wehrenberg, J. Špalek, I. Vyskočil a další.

11. Padni komu padni

Před dvěma senáty okresního soudu se ocitnou obžalovaní mladíci, kteří se dopustili stejného činu. Oba ukradli drahá auta a my budeme sledovat, jak se shodnou, nebo jak rozdílný pohled na tento přestupek budou mít soudci jednotlivých senátů. Opět se v našem seriálu setkáme se soudním projednáváním vztahu otce a syna. Zatím co v prvém případě šlo o kruté trestání malého chlapce, dnes uvidíme mimo jiné spor o výši výživného pro dospělého syna.

Hrají: P. Štěpán, M. Taclík, Z. Tomeš, J. Wehrenberg, J. Špalek, M. Štěpánek, R. Štolpa, E. Režnarová, L. Munzar, R. Hrušínský, M. Schullerová, V. Čech, D. Kolářová, M. Reifová, N. Konvalinková, K. Seidlová-Hrušková, L. Krbová a další.

12. Sbohem, pane profesore

Hlavní pozornost předposledního dílu seriálu ze soudních síní je věnována tragickému příběhu profesora Demla, jehož případ začne zdánlivě nevinným nařčením z krádeže kola, pokračuje absurdním vyšetřováním a posléze projednáváním u soudu. O jeho závěru nakonec rozhodne sám profesor Deml. Soudce Jurka dokáže sebevědomé pracovnici ministerstva, že zákony a rozhodnutí soudu musí respektovat všichni bez ohledu na své pracovní zařazení. Urážka soudu je jedním z témat dvanáctého dílu seriálu.

Hrají: O. Ševčík, J. Břežková, J. Novotný, T. Medvecká, J. Wehrenberg, J. Špalek, L. Županič, J. Abrhám, I. Racek a další.

13. Může být soudce šťastný?

Hlavním hrdinou závěrečného dílu seriálu je nově jmenovaný soudce Jaromír Ondrašík (Jakub Špalek). Mladí podnikatelé Andy Čermák a Viki Janoušek se pokusí vzít spravedlnost do svých rukou a to je v rozporu se zákonem. Jak asi dopadne střetnutí nezkušeného mladého soudce Ondrašíka se známými advokáty Budlou a Křížalkou?

Hrají: J. Špalek, F. Blažek, M. Zounar, M. Štěpánek, J. Novotný, T. Medvecká, J. Wehrenberg, R. Hrušínský, L. Munzar a další.
Aktualizováno: 8.7.2006