Muž, který věděl příliš málo

Německo-americká špoionážní komedie o misi tak tajné, že o ní neví ani sám agent
The Man Who Knew Too Little
1997, Německo – USA, délka: 90 min
Bill Murray(46)(Wallace ´Wally´ Ritchie)
Joanne Whalley-Kilmer(33).(Lorelei ´Lori´)
Alfred Molina(44)(Boris ´The Butcher´ Blavasky)
Nejpřirozeněji, nejrozumněji, zkrátka nejlíp člověk jedná, když si myslí, že o nic nejde, to je stará známá pravda. Proto je teď Američan Wallace Ritchie, který právě přiletěl do Velké Británie, tak klidný. Kdyby jen tušil, do jaké že šlamastyky se to dostal, asi by mu trochu ztuhl úsměv na tváři. Jenomže on je přesvědčen, že vše, co se kolem něj děje a ještě bude dít, je jen součástí dobrodružné hry z repertoáru Divadla života. Jeho představení, jak známo, se odehrávají v reálném prostředí, do něhož je divák jaksi interaktivně, coby další účinkující, vtažen.

Wallace by sice raději strávil první britský večer s bratrovou rodinou, jenomže James svého bratříčka dobře zná a ví, že ta důležitá obchodní večeře, která se v jeho domě právě připravuje, by v jeho přítomnosti nemusela proběhnout bez karambolů. A konec konců, Wally má přece dnes narozeniny, tak proč mu jako dárek nedat něco opravdu zvláštního! Představení v Divadle života pro něj bude určitě to pravé ořechové. A tak teď stojí Wallace u telefonní budky na setmělé londýnské ulici a čeká na zavolání. Zavolání, které jej vrhne přímo doprostřed bláznivé, nebezpečné hry. Ještě že to ten chudák neví!

Název i základní zápletka, v níž se nic netušící postava ocitne ve špionážní hře velmocí, je komediální parafrází známého britského thrilleru Alfreda Hitchcocka "Muž, jenž věděl příliš mnoho" (1934) a jeho stejnojmenného amerického remaku z r. 1956. (-ČT-)

Režie: Jon Amiel
Scénář: Robert Farrar
Země: Německo, USA
Rok výroby: 1997

Hrají:
Bill Murray (Wallace ´Wally´ Ritchie)
Peter Gallagher (James ´Jimmy´ Ritchie)
Joanne Whalley (Lorelei ´Lori´)
Alfred Molina (Boris ´The Butcher´ Blavasky)
Richard Wilson (Sir Roger Daggenhurst)
Geraldine James (Dr. Ludmilla Kropotkin)
John Standing (Gilbert Embleton)
Anna Chancellor (Barbara Ritchie)
Nicholas Woodeson (Sergei)
Simon Chandler (Hawkins)
Cliff Parisi (Uri)
John Thomson (Dimitri)
Janet Henfrey (Ms. Goldstein)
Terry O´Neill (Spencer)
Isabel Hernández (Consuela)
Aktualizováno: 15.2.2009