Modrá laguna

Romantický příběh dětí dospívajících na opuštěném rajském ostrově.
The Blue Lagoon
1980 USA délka: 105 min
Modrá laguna Arthur Lestrange míří se svým sotva desetiletým synem Richardem (Christopher Atkins) a stejně starou osiřelou neteří Emmeline (Brooke Shields) z Bostonu do San Francisca. Loď, na které se plaví, začne hořet a posádka se musí opustit loď na záchranných člunech. Obě děti zůstanou sami se starým, otrlým, ale v jádru hodným námořníkem Paddy Buttonem (Leo McKern). Doplují k opuštěnému ostrovu, kde se o sebe budou muset postarat,dokud je neobjeví nějaká loď. Starý Paddy učí děti základním dovednostem pro přežití v pustině. Naučí je postarat se o jídlo a pití, lovit ryby, postavit přístřeší.

Starý námořník ale brzy umírá a děti zůstanou na ostrově sami. Musí se postarat nejen o živobytí, ale vyrovnat se s vlastním dospíváním, poznáním sebe sama, až po narození dítěte, syna, který dostal jméno po jejich zachránci Paddy. Jedinou loď, která na dohled ostrova připlula, totiž nechala Emmeline odjet. Je pravdou, že na ostrově se jim nežije špatně, jedinou nepříjemnou událostí bylo setkání s kanibaly na druhé straně ostrova, kam čas od času přijíždějí pořádat své obřady. Kanibalové si ale naštěstí Richarda nevšimli, takže ani netušili, že ostrov má nějaké obyvatele.

Když se pak po letech objevila u ostrova další loď, tentokrát s panem Lestrangem, který po dětech pátral, schovali se před ní raději oba. Rajské časy na ostrově jim ale přeruší dramatická událost. Loďka s Emmeline a malým Paddym odpluje od břehu ostrova a Richard, který se k ní snaží doplavat s pádlem jen tak tak unikne útočícímu žraloku. Všichni tři zůstanou na loďce bez vesel, odnášeni přílivem na širé moře. Když už ztrácí naději, objeví je Lestrangeova loď, kterou nedlouho před tím ignorovali.

Podle románu Henryho De Vereho Stacpoole. Podle tohto románu byla natočena i podobná verze s názvem Návrat do modré laguny. (-k-)

Režie: Randal Kleiser
Produkce: Richard Franklin, Randal Kleiser
Scénář: Henry De Vere Stacpoole, Douglas Day Stewart
Námět: Henry De Vere Stacpoole
Kamera: Nestor Almendros
Hudba: Basil Poledouris

Hrají:
Brooke Shields (Emmeline)
Christopher Atkins (Richard)
Leo McKern (Paddy Buton)
William Daniels (Arthur Lestrange)
Elva Josephson (mladá Emmeline)
Glenn Kohan (mladý Richard)
Alan Hopgood (kapitán)
Gus Mercurio (důstojník)
Jeffrey Means (strážný)
Bradley Price (malý Paddy)
Chad Timmermans (Paddy dítě)
Gert Jacoby (námořník)
Alex Hamilton (námořník)
Richard Evanson (námořník)
Aktualizováno: 1.1.2018