Misery nechce zemřít

Horor podle Stephena Kinga o spisovateli, kterého po těžké autohavárii zachránila jeho obdivovatelka, ale možná by bylo lepší, kdyby se toho vůbec nedožil.
Misery
1990 USA délka: 105 min
Lauren Bacall65(Marcia Sindell)
Misery nechce zemřít Populární spisovatel Paul Sheldon právě dokončil další knihu příběhů hrdinky Misery. Jako vždy odjel dokončit svou knihu na horskou chatu. Cestou zpátky ale ve sněhové vánici havaroval. Jako zázrakem ho z havarovaného vozu vyprostila ošetřovatelka Annie. Odvezla ho k sobě domů a ošetřila. Z nehody vyšel Paul dost pochroumaný, několik zlomenin, zejména nohou jej upoutalo na lůžko. Jak se později ukázalo nejela Annie kolem náhodou, nýbrž Paula sledovala, protože je jeho velkou obdivovatelkou.

Co zprvu vypadalo jako zázrak se brzy mění v noční můru. Paul dovolil Annie přečíst si rukopis jeho poslední knihy, v níž nechává Misery zemřít. To Annie rozzuří a donutí Paula rukopis spálit. Poprvé se tady projeví její prudká povaha a silné náboženské šílenství. A nebude to poprvé, byť po většinu času vystupuje jako laskavá pečovatelka. Ve skutečnosti je to ale jen dobře přestrojená přetvářka a Paul se ocitá podříznutý od světa. Annie jej donutí psát novou knihu, v níž Misery ožije a dočká se štěstí.

Paul doufá, že po dopsání knihy jej Annie odveze ze svého osamoceného domu do civilizace. Annie má ale jiné plány, chce zůstat s Paulem navždy. Paul se, i přesto, že je stále na vozíku, snaží ze svého vězení dostat, ale všechny jeho úklady Annie nevědomky zmaří. A co horšího, zjistí, že se Paul dostal ze zamčeného pokoje a dozvěděl se pravdu o její vražedné minulosti, a začne si na něj dávat větší pozor. Zdá se, že Paulův osud je zpečetěn, všichni věří, že je mrtev. Jen místní šerif má pochybnosti a pátrání ho přivede až k Annie. Ta se ale nehodlá svého plánu vzdát. (-k-)

Režie: Rob Reiner
Produkce: Steve Nicolaides, Rob Reiner, Andrew Scheinman, Jeffrey Stott
Scénář: William Goldman
Námět: Stephen King
Kamera: Barry Sonnenfeld
Hudba: Marc Shaiman

Hrají:
James Caan (Paul Sheldon)
Kathy Bates (Annie Wilkes)
Richard Farnsworth (J.T. McCain)
Frances Sternhagen (Virginia McCain)
Lauren Bacall (Marcia Sindell)
Graham Jarvis (Libby)
Jerry Potter (Pete)
Thomas Brunelle
June Christopher
Julie Payne
Archie Hahn
Gregory Snegoff
Wendy Bowers
Rob Reiner
J.T. Walsh
Aktualizováno: 26.10.2018