Lidská skvrna

Milostná vášeň a skličující tajemství je navždy spojily. Anthony Hopkins a Nicole Kidmanová v hlavních rolích amerického romantického thrilleru.
The Human Stain / La Couleur du mensonge / Der Menschliche Makel
2003 USA – Německo – Francie délka: 106 min
Anthony Hopkins65(Coleman Silk)
Nicole Kidman36Brief+(Faunia Farley)v milostné scéně je sice nahá, ale moc toho neukáže
Jacinda Barrett30Lots+(Steena Paulsson)hezky se celá předvede při striptýzu mladému Colemanovi
Ed Harris52(Lester Farley)
Lidská skvrna Děkan university a stárnoucí profesor antické historie Coleman Silk je na škole uznávanou autoritou, která vyžaduje pravidelnou docházku na své přednášky. Obyčejný vtip namířený na stranu dvou nepřítomných studentů - Afroameričanů náhle rozpoutá hotové peklo v jeho práci i soukromí. Profesor je neprávem obviněn z rasismu, musí opustit školu, čelí neúměrnému tlaku médii i okolí. To vše způsobí smrt jeho ženy.

Přesto se nevzdává a sblíží se se spisovatelem Nathanem Zuckermanem, kterého přemluví, aby o něm napsal knihu. Současně Silk začne pokrytecké svatoušky provokovat svým soukromým životem, když naváže "nerovný", sexualitou nabitý vztah s mladou uklízečkou Faunií.

Film byl natočen podle stejnojmenného románu známého amerického spisovatele Philipa Rotha oceněného řadou prestižních cen. Na plátno jej převedl úspěšný hollywoodský režisér Robert Benton (Kramerová versus Kramer, Klid noci, Místa v srdci). Děj se odehrává v roce 1998 na pozadí aféry prezidenta Billa Clintona se stážistkou Monicou Lewinskou, což má důležitou souvislost s tématem příběhu a jeho zpracováním, jež tvůrci pojali jako řeckou tragédii. Pozoruhodné je hlavní herecké obsazení: Anthony Hopkins představuje váženého univerzitního profesora Colemana Silka, Nicole Kidmanová ztvárnila roli nevzdělané, ordinérní Faunie.

Režie: Robert Benton
Produkce: Ronald M. Bozman, Steven Hutensky, Eberhard Kayser, Andre Lamal, Gary Lucchesi, Mario Ohoven, Michael Ohoven, Tom Rosenberg, Rick Schwartz, Scott Steindorff, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
Scénář: Philip Roth, Nicholas Meyer
Kamera: Jean-Yves Escoffier
Hudba: Rachel Portman
Rok výroby: 2003
Země: USA, Německo, Francie
Orig. jazyk: Anglický
Délka: 106 min

Hrají:
Anthony Hopkins (Coleman Silk)
Nicole Kidmanová (Faunia Farleyová)
Ed Harris (Lester Farley)
Gary Sinise (Nathan Zuckerman)
Wentworth Miller (Mladý Coleman Silk)
Jacinda Barrettová (Steena Paulssonová)
Harry J. Lennix (Pan Silk)
Clark Gregg (Nelson Primus)
Anna Deavere Smithová (Paní Silková)
Lizan Mitchellová (Ernestine)
Kerry Washingtonová (Ellie)
Aktualizováno: 7.11.2005