Legenda Emöke

Boj dvou soků o lásku krásné ženy podle novely Josefa Škvoreckého.
1997 Česko délka: 65 min
Viktor Preiss50(Josef Daneš)
Miroslav Donutil46(Karel Hýbl)
Ingrid Timková30(Emöke)
Jaroslav Satoranský57(Václav Mareček)
Naďa Konvalinková46(Marie Marečková)
Andrea Elsnerová20(mladá rekreantka)
Legenda Eöke - Ingrid Timková a Viktor Preiss Redaktor Josef Daneš (Viktor Preiss) odjíždí z Prahy na rekreaci ROH. Na pokoji je ubytovaný s učitelem Karlem Hýblem (Miroslav Donutil), bodrým a přímým člověkem z Moravy. Mezi ostatními hosty je oba zaujme krásná Slovenka s maďarským jménem Emöke (Ingrid Timková). Oba muži soupeří o její přízeň, každý sobě vlastním způsobem. Emöke je vdova a hluboce věřící, i proto dává přednost distingovanému chování Josefa před Karlovou zemitou upřímností. Zklame ji, ale když se od Karla dozví, že Josef je ženatý. Ona to sice není pravda, Josef má v Praze jen přítelkyni-milenku s dítětem, ale nedokáže to upřímně přiznat. Po návratu z rekreace Josef n Emöke postupně zapomíná, až se pro něj stává jen legendou ve vzpomínkách.

Rekreace, na níž se příběh odehrává, je tradiční odborová. Hosté mají k dispozici kulturního referenta, mladého svazáka, který se jim stará o zábavný program. Hned na úvod je to netradiční představování spojené s předáváním obalu krabičky od sirek nosem, společný výlet a na závěr rozlučovací večírek. Ještě ve vlaku po cestě domů hrají hosté hru na hádání "Co je to", při níž exceluje Naďa konvalinková, coby hodná, ale hloupoučká paní Marešová. Ani učitel Karel se při této hře moc nevyznamená, jak opět vynikajícím způsobem podal Miroslav Donutil. (-k-)

Milostná novela "Legenda Emöke" vyšla začátkem šedesátých let a okamžitě na sebe upoutala pozornost. Svou křehkostí a meditativností vybočovala ze zavedené Škvoreckého poetiky. Brzy se stala kultovní knihou generace. Ale na obrazové zpracování Legendy Emöke si nikdo netroufl. Po pádu "železné opony" čekala bezmála deset let, než se našel první odvážlivec - scenárista a režisér Vojtěch Štursa a pokusil se o ni. Úspěšně. Do rolí mužských rivalů obsadil vynikajícího Viktora Preisse a Miroslava Donutila, kteří předvedli opravdový herecký koncert. Do role Emöke pak, zcela nečekaně, obsadil plavovlasou slovenskou herečku Ingrid Timkovou. Josef Škvorecký natáčení navštívil a byl hereckým obsazením nadšen. (-ČT-)

Režie: Vojtěch Štursa
Scénář: Josef Škvorecký, Vojtěch Štursa
Hudba: Jiří F. Svoboda
Kamera: Juraj Šajmovič
Země: Česká republika
Rok výroby: 1997

Hrají:
Viktor Preiss (Josef Daneš)
Ingrid Timková (Emöke Čaromijová)
Miroslav Donutil (Karel Hýbl)
Jaroslav Satoranský (Václav Mareček)
Naďa Konvalinková (Marie Marečková)
Jana Vaňková
Jiří Havel
Magdalena Reifová
František Čáp
Andrea Elsnerová
Jan Kehar
Aktualizováno: 24.3.2008