Královská hra

Televizní inscenace na motivy novely Stefana Zweiga.
1980 Česko délka: 68 min
Luděk Munzar47(Heinrich Kleibert)
Petr Haničinec49(Hans Kleibert)
Martin Růžek61(McConnor)
Ilja Prachař56(lodní lékař)
Jiří Klem36(první lodní důstojník)
Jaroslav Kepka44(steward)
Petr Svojtka33(Humber)
Heinrich Kleibert (Luděk Munzar) byl za války osm měsíců vězněn nacisty v malé místnosti o samotě. Jediným rozptýlením mu byla sbírka šachových partií, kterou se mu podařilo získat během jednoho výslechu. Při pobytu v cele ji nesčetněkrát pročetl a naučil se všechny partie zpaměti. Dlouhá samota se projevila na jeho psychice, v noci nemůže spát, když zavře oči, míhají se mu před očima symboly šachových figur a čísla tahů. Po válce se na doporučení lékaře snaží zbavit problémů cestováním, právě pluje se starším bratrem Hansem (Petr Haničinec) do Ameriky.

Na lodi se setkává s šachovým velmistrem Čentovičem, přítelem jeho nenáviděného vyšetřovatele Hermanna Spitze. Čentovič je tvrdý člověk, ke krutostem fašismu se staví zády, nedělá mu problémy zaštítit se právem silnějšího. K partii vyzve Čentoviče jeden z cestujících, bohatý McConnor. První partii McConnor prohraje, k odvetě se připojí Heinrich a pomůže McConnorovi k remíze. McConnor vyzve k partii Čentoviče s Heinrichem. Je stanovena sázka na vítěze a čas partie na zítřek.

Heinrich touží porazit Čentoviče, stejně jako kdysi toužil zahrát si jedinou partii se svým vyšetřovatelem, na život a na smrt. Hans má o svého bratra strach, bojí se, že šachová partie by mohla jeho bratra zničit. Snaží se Čentoviče přimět, aby od partie odstoupil, ten ale odmítá a není ochoten přistoupit na žádnou cenu. Heinrich v dohodnuté partii Čentoviče porazí a zdá se, že vítězství má kladný vliv na jeho stav, už dokáže usnout, aniž by se mu před očima míhaly šachové partie.

Stefan Zweig napsal novelu, která je předlohou této televizní inscenace, v roce 1941, tedy čtyři roky před koncem války. (-k-)

Režie: Miroslava Valová
Scénář: Jiří Hubač:
Námět: Stefan Zweig
Kamera: Miloslav Harvan
Hudba: Otmar Mácha
Země: Československo
Rok Výroby: 1980

Hrají:
Rudolf Hrušínský (Čentovič)
Luděk Munzar (Heinrich Kleibert)
Petr Haničinec (Hans Kleibert)
Martin Růžek (McConnor)
Petr Svojtka (Humber)
Jaroslav Kepka (steward)
Jiří Klem (první lodní důstojník)
Ilja Prachař (lodní lékař)
Radůz Chmelík
Zdeněk Jelínek
Jaroslav Kotrba
Karel Meister
Tomáš Peterka
Miroslav Krejča
Miloslav Homola
Karel Hovorka
Aktualizováno: 9.5.2008