Koupelna

Povídka z cyklu Bakaláři o tom, že s poctivostí nejdál dojdeš. Ale kam?
1987 Česko délka: 18 min
Vítězslav Jandák39(Kubíček)
Jana Janěková32(Jarmila Kubíčková)
Vladimír Čapka35(Jelínek)
Josef Haukvic67(mistr Pokorný)
Koupelna Pan Kubíček (Vítězslav Jandák) pracuje jako ekonom a jeho krédem je poctivost, poctivost a poctivost. To je jistě chvályhodné, jenže kvůli jeho odmítání kohokoli uplácet nemají Kubíčkovi už rok vykachličkovanou koupelnu. Úřednice na stavebním úřadě jejich žádost neustále odkládá. Až po několikeré urgenci páně Kubíčka se uvolí a nabídne obkladače důchodce. Nemá ale pomocníka, a tak se pan Kubíček nabídne, že bude dělat pomocníka sám.

Koupelna je rázem obložená a pan Kubíček je mistrem Pokorným pochválen. Pravdě, paní Kubíčková (Jana Janěková) mistrovi nějakou tu korunu šoupla a ten se o úplatek podělil se svým pomocníkem, panem Kubíčkem. Manželka jej tím sice ponížila v jeho ideálech, ale důležité je, že koupelna je hotová.

Jenže na faktuře ze stavebního podniku je vyfakturována i práce pomocníka. Pan Kubíček tedy opět zamíří na stavební úřad. Tam se dozví, že musí fakturovat práci dvou lidí, když ji dva lidé vykonali, ale panu Kubíčkovi mohou jeho práci proplatit jako brigádníkovi, když na tom trvá. To má svou dohru v zaměstnání. Pan Kubíček je povolán ředitelem na kobereček a je mu vyčteno, že si takový odborník jako on přivydělává rukama. A na to konto je mu zvýšen plat. Ovšem rozkřikne se to i mezi kolegy. Jeden z nich ho žádá o kontakt, taky by si rád občas přivydělal. Druhý mu rovnou strčí pětistovku jako úplatek za to, že mu do konce roku vykachličkuje bazén. A co má teď chudák pan Kubíček dělat? Úplatek vzal, tak mu nezbývá nic jiného, než jít Dvořákovi na ten bazén. (-k-)

Režie: František Mudra
Scénář: Michal Najbrt
Kamera: Jaromír Zaoral
Země: Československo
Rok výroby: 1987

Hrají:
Vítězslav Jandák (Kubíček)
Jana Janěková (Jarmila Kubíčková)
Josef Haukvic (mistr Pokorný)
Hana Lančíková (úřednice Stejskalová)
Vladimír Čapka (Jelínek)
Kateřina Krejčí (Jelínková)
Přemysl Matoušek (ředitel stavebního podniku)
Miroslav Horák (ředitel)
Bohuslav Čvačara (Hurník)
Radislav Kohout (Dvořák)
Emil Wolf (pán)
Aktualizováno: 30.8.2010