Kobry a užovky

Psychologický film o lidech, jejichž život není právě růžový, ale oni nepřestávají snít o štěstí a přitom se propadají stále hlouběji.
2015 Česko délka: 111 min
Matěj Hádek39Lots(Užovka)leží nahý na posteli, přičemž je zabírán od nohou a v záběru je vidět klín a část penisu
Věra Kubánková90(babička)
Jan Hájek36(Tomáš Brdečka)
Hlavními hrdiny jsou bratři Šťastní (Kryštof a Matěj Hádkovi). Ani jednomu se nevede nejlépe, starší Vojta, přezdívaný Užovka právě přišel o práci, přitom musí se starat o matku. Mladší Petr, přezdívaný Kobra se živí ponejvíce vykrádáním chat a občas i aut. I na diskotéku chodí s velkými štípačkami na zádech a získané peníze utrácí za drogy a prohrává v automatech. Rodina ale musí držet při sobě, a tak Užovka často tahá svého mladšího bratra z průšvihů. Pomáhá mu v to jeho nejlepší kamarád Tomáš, který sice ne úplně ochotně, ale nakonec přece jen odveze dělá Vojtovi řidiče.

Na třídním srazu se Vojta setká s Láďou, už na škole kšeftoval, s čím se dalo, a teď v tom pokračuje. Nabídne Vojtovi, aby si otevřel franšízu s oblečením. Vojta v něm jako prodavačku zaměstná Tomášovu manželu Zuzanu, která už je osm let "na mateřské". Obchodu se docela daří, i když Zuzana není do práce moc hrr a Vojta ji musí neustále napomínat, což vztahům na pracovišti nepřispívá. Že si Láďa v krabicích s botami pašuje z Číny léky, to už je celkem vedlejší.

Příběh se vyhrotí ve chvíli, kdy Vojta zjistí, že Petr sebral babičce novu televizi, kterou jí Vojta za vydělané peníze koupil. Vyrazí ho s Tomášem hledat a zastihnou ho ve chvíli, kdy se objímá se Zuzanou. Tomáš se vytočí na nejvyšší míru, naloží Kobru do kufru a odveze ho na opuštěné místo, kde ho surově zmlátí. Užovka Vojta jen pasivně přihlíží. Tomáš to však s mlácením přehnal, Kobra skončil v nemocnici a Tomáš jako obviněný z ublížení na zdraví. Kobra Tomáše policajtům shodil, bráchu však zapírá. Navíc si Užovka opatří alibi od hostinské Katky, s niž začne žít. Tomáš je odsouzen na rok do vězení, Užovka je "in dubio pro reo" osvobozen. Tomáš už nechce Vojtu ani vidět, ten se však snaží Zuzanu podporovat, i když v obchodě ji nahradila Katka. Ani po návratu z výkonu trestu se Tomášův vztah k Vojtovi moc nezmění, jen mu chladně poděkuje za starost o Zuzanu.

Kobra je ale nepoučitelný. Když náhodou zjistí, že v bráchově obchodě jsou v krabicích s botami schované léky, bez skurpulí bratrův obchod vykrade. Láďa zuří a s Vojtou vyjíždějí hledat Kobru. Ještě by se to dalo zachránit, kdyby Kobra léky normálně vrátil, jenže on se místo vysměje Láďovi do obličeje a prášky na něj vysype. V tu chvíli se vytočí Láďa a Kobra se dává na útěk. (-k-)

Film získal Českého lva za nejlepší film roku 2015. Představitelé titulních rolí Kryštof a Matěj Hádek získali ocenění audiovizuální cenou Trilobit.

Režie: Jan Prušinovský
Produkce: Ondřej Zima, Jan Prušinovský, Silvie Michajlova, Jaroslav Kučera (ČT)
Scénář: Jaroslav Žváček
Kamera: Petr Koblovský
Země: Česká republika
Rok výroby: 2015

Hrají:
Matěj Hádek (Vojta Šťastný 'Užovka')
Kryštof Hádek (Petr Šťastný 'Kobra')
Jan Hájek (Tomáš Brdečka)
Lucie Polišenská (Kateřina Nová)
Lucie Žáčková (Zůza)
Jana Šulcová (matka)
David Máj (Ládík)
Věra Kubánková (babička)
Jan Vápeník
Martin Bohard
Thomas Zielinski
Pavel Tesař
Ivana Lokajová
Adrian Gabaj
Tobiáš Rímský
Ondřej Nosálek
Jiří Čermák
Pavel Dušák
Veronika Řeháková
Aktualizováno: 16.1.2018