Klíč svatého Petra

Pohádka o třech zlodějích, které svatý Petr pošle zátky na zem nalézt jemu ukradený klíč, jinak všichni tři skončí v pekle.
2023 Česko – Německo – Slovensko délka: 91 min
Filip Březina28(Tobiáš)
Sára Korbelová21(princezna Viola)
Berenika Kohoutová42(podvodnice Emílie)
Sabina Remundová51(králova kancléřka)
David Novotný54(králův kancléř)
Lukáš Příkazký38(vodník Dušička)
Filip Menzel52(hostinský)
Klíč svatého Petra

Jednomu malému království vládne stárnoucí král. Tedy spíš jeho proradní kancléři, přesněji kancléř a kancléřka, kteří krále podvádějí a okrádají, kde mohou. Jenomže na zámek se vrací princezna Viola, která studovala tři roky studovala školu pro princezny. Protože však nebyla líná, věnovala se také studiu historie, matematiky a účetnictví. S jejím návratem kancléřům hrozí, že se na jejich zlodějny přijde a oni půjdou do šatlavy. Rozhodnou se proto princeznu provdat a hned rozhlásí, že princezna hledá nápadníka.

V podzámčí se náhodou setká zloděj, který v krčmě mj. ukradne svatému Petrovi klíč od nebeské brány, s podvodnicí Emílií, která ho o jeho lup lstí připraví. Náhodou se k tomu připlete poctivý muzikant Tobiáš, který si všimne, že jim z tlumoku vypadl velký klíč. Všichni tři však musí utíkat před strážemi, až spadnou do rybníka. A protože neumí plavat, stanou se dalšími dušičkami v hrníčcích vodníka Dušičky. U nebeské brány je svatý Petr odmítne pustit dovnitř a pošle je zpět na zem s úkolem najít jeho ztracený klíč od nebeské brány. Pokud se jim nepodaří najít klíč ve stanovené lhůtě, skončí v pekle.

Jenomže klíč už na břehu není a podle rybáře ho odnesl králův pes Ludvík. Naše nesourodá trojice se tedy musí vydat na zámek v přestrojení za princeznina nápadníka s doprovodem. Kromě nich se na zámku scházejí urození princové a taky Dušička, který je do princezny zamilovaný. Pro kancléřovi, kteří si vzali na starost výběr vhodného nápadníka, je jediným kritériem to, aby si princ odvezl princeznu Violu co nejdál. Jenže všichni nápadníci chtějí zůstat na zámku. Jediný Dušička se na zámek přesídlit nemůže, a když kancléři zjistí, že je to vodník, mají jasno. Dušičku varují, ať nikomu neříká že je vodník, jinak princeznu nezíská. Ostatní nápadníky pošlou pryč, až na Tobiáše, který se svými dvěma průvodci snažil najít klíč v králových komnatách a zdržel se tam. Podle zvyklostí se tedy o princezninu ruku utkají dva nápadníci a musejí splnit tři úkoly. Ty samozřejmě vymyslí kancléřovi.

Během plnění úkolů Viola pozná, že Tobiáš je dobrý člověk, který se stará o ostatní a má ji opravdu rád. Jenomže Tobiáš se musí vrátit s nalezeným klíčem do nebe. Když tedy Tobiáš princezně řekne, že si ji nemůže vzít, že se o  ni ucházel omylem, aniž by jí vyjevil pravý důvod, princezna jej zavrhne. Kancléřovi už se těší, že vodník princeznu utopí a oni budou dosáhnou svého cíle. Když se však u nebeské brány Tobiáš od svatého Petra dozví, že druhý princeznin nápadník je vodník, rozhodne se ji zachránit. A jeho průvodci s ním. Ani Dušička však nedokáže utopit princeznu, do které je zamilovaný, takže v jeho hrníčku místo ní skončí kancléřovi. A naše trojice, protože se polepšila, do pekla nepůjde, ale nemůže ani do nebe, protože lhůta již vypršela. Musejí tedy zůstat na zemi. Tobiáš bude korunován na prince, ožení se s princeznou a stane se králem. A Emília se zlodějem se učí pod vodníkovým dohledem plavat a začnou poctivě pracovat. (-k-)

Pohádka se natáčela na hradě Zvíkov, zámku Sychrov, na Orlíku, ve Slavonicích a ve Sportcentru Suchdol.

Režie: Karel Janák
Scénář: Petr Hudský
Produkce: Barbara Johnsonová, Tomáš Srovnal, Karolína Jirsa, Betty Turčanová, Gregor Sobinkovič, Helena Osvaldová, Tatiana Javorková, Uli Knor, Tim Salzman, Luisa Waßman, Ivana Neumannová, Matěj Stehlík
Kamera: Martin Šácha
Hudba: David Solař

Hrají:
Filip Březina (Tobiáš)
Sára Korbelová (princezna Viola)
Berenika Kohoutová (podvodnice Emílie)
Mark Kristián Hochman (zloděj Vilém)
Sabina Remundová (kancléřová)
David Novotný (kancléř)
Lukáš Příkazký (vodník Dušička)
Petr Nárožný (král)
Ivan Romančík (svatý Petr)
Timo Dierkes (rybář)
Filip Menzel (hostinský)
Branislav Bystrianský (kovář)
Josef Vrána (kupec)
Petr Pěknic (strážný)
Julia Issa (pekařka)
Tomáš Dalecký (vikomt Norbert)
Leonard Stirský Hädler (princ Artur)
Ondřej Hyneš (hrabě Felix)
Jindřich Žampa (malý kuchtík)

Aktualizováno: 24.12.2023