Jedovatý břečtan

Americký psychothriller o vyzývavé středoškolačce, která bezohlednou manipulací ovládne a zničí rodinu své spolužačky
Poison Ivy
1992 USA délka: 90 min
Drew Barrymore17Lots-(Ivy)při převlékání do županu Sylviiny matky kamera na chvilku zabere ňadro, i když zezadu
Cheryl Ladd40(Georgie Cooper)
Jedovatý břečtan Sylvie Cooperová (Sara Gilbert) má bohatého otce, nemocnou matku a žádné kamarádky. Když se náhodou sblíží se spolužačkou "z druhého břehu" studující na stipendium (Drew Barrymore), pozve ji domů a Ivy, jak si ji Sylvie pokřtila (skutečné jméno se nedozvíme), přijme a zůstane u Cooperů bydlet. Spřátelí se jak s matkou (Cheryl Ladd), tak s otcem (Tom Skerritt), kterého rafinovaně svádí a ten neodolá.

Ivy je ale vypočítavá mrcha a dělá, hlavně Sylvii, naschvály. Ovšem tak, aby to vypadalo buď jako náhoda nebo nešikovnost, za niž se potom kajícně omlouvá. Sylviina matka často mluví o tom, že spáchá sebevraždu skokem z balkónu. Proto když je pak nalezena mrtvá, nikdo nepochybuje, že sebevraždu skutečně spáchala. Ve skutečnosti ji ale z balkónu shodila Ivy, zřejmě proto, aby získala Sylviina otce jen pro sebe. Prozradí ji ale melodie písničky naspané Sylvií speciálně pro matku, kterou si Ivy pobrukuje, když si se Sylvií vyjedou matčiným kabrioletem. Sylviina matka tuto písničku poslouchala v okamžiku, kdy ji Ivy shodila a Sylvie těsně potom vešla do matčiny ložnice (Ivy nezahlédla, protože se skryla za roh.

Ivy na chvilku ztratí pozornost a jí řízený kabriolet nabourá do stromu. Ivy se jakžtak vzpamatuje, Sylvie je ale zraněna vážněji. Ivy proto přetáhne Sylvii na místo řidiče, aby to vypadalo, že řídila Sylvie. Otec jí pak pochopitelně nevěří, když ji přijde navštívit do nemocnice. Sylvie se proto rozhodne vše skončit. Z nemocnice uteče domů a stejně jako Ivy matku, shodí tentokrát Sylvie Ivy a pomsta je dokonána. (-k-)

Na film volně navazuje Jedovatý břečtan 2: Lilly

Režie: Katt Shea
Produkce: Melissa Goddard, Jana Howington-Marx, Marjorie Lewis, Peter Morgan, Rick Nathanson, Andy Ruben
Scénář: Melissa Goddard, Andy Ruben, Katt Shea
Kamera: Phedon Papamichael
Hudba: David Michael Frank

Hrají:
Sara Gilbert (Sylvie Cooper)
Drew Barrymore (Ivy)
Tom Skerritt (Darryl Cooper)
Cheryl Ladd (Georgie Cooper)
Alan Stock (Bob)
Jeanne Sakata (Isabelle)
E.J. Moore (Dítě)
J.B. Quon (Jiné dítě)
Leonardo DiCaprio (Guy)
Michael Goldner (Muž v autě)
Charley Hayward (Tiny)
Aktualizováno: 29.11.2005