Hranice lásky

Příběh hluboké lásky, do něhož zasáhne smrtelná nemoc podle románu Grahama Greena.
The End of Affair
1999 Velká Británie – USA délka: 98 min
Ralph Fiennes36(Maurice Bendrix)
Julianne Moore38Lots(Sarah Miles)má vášnivou milostnou scénu s Ralphem Fiennesem
Stephen Rea52(Henry Miles)
Maurice Bendrix (Ralph Fiennes) se po dvou letech setkává se svým přítelem Henrym Milesem (Stephen Rea) a jeho manželkou Sarah (Julianne Moore), jejímž byl milencem (několik let za 2. světové války). Henry se trápí podezřením, že je mu jeho manželka nevěrná, spolu už dávno nespí. Maurice se nabídne, že Henryho jménem najme soukromého detektiva. Sám je zvědavý, jak to se Sarah je.

Detektiv Parkis (Ian Hart), který Sarah sleduje se svým synem Lancelotem, sice zjistí, že se schází s několika muži, jde však o nevinné záležitosti (jeden je lékař, druhý kněz). Mauricovi přinese deník Sarah, z něhož se Maurice dozví, jak moc jej Sarah milovala a stále miluje. Maurice se Sarah si začínají plánovat společnou budoucnost, do jejich plánů však krutě zasáhne nemoc (zřejmě tuberkolóza), na niž Sarah zanedlouho umírá.

Maurice je spisovatel a píše knihu ovlivněn láskou k Sarah. Ve filmu se často ve vzpomínkách vrací zpět do doby, kdy byli se Sarah milenci. (-k-)

Snímek režiséra Jordana vznikl podle románu Grahama Greena, který v češtině několikrát vyšel pod názvem Konec dobrodružství. Líčí milostné drama dvou charakterově odlišných lidí, v němž významnou roli hraje vedle lásky a nenávisti - jako ostatně u většiny Greenových děl - i víra v Boha. Neil Jordan, který jej natočil podle vlastního scénáře, v něm vytvořil film, připomínající svým tempem a stylizací klasické britské filmy 40. a 50. let. Podařilo se mu v něm dokonale spojit obraz s literárním textem a vytvořit mimořádně sugestivní atmosféru, umocněnou samozřejmě skvělými hereckými výkony všech tří protagonistů. Film získal řadu britských i mezinárodních cen, nominován byl i na čtyři Zlaté glóby a dva Oscary. (-ČT-)

Režie: Neil Jordan
Scénář: Neil Jordan
Produkce: Stephen Woolley, Neil Jordan
Hudba: Michael Nyman
Kamera: Roger Pratt
Hudba: Michael Nyman

Hrají:
Ralph Fiennes (Maurice Bendrix)
Julianne Moore (Sarah Miles)
Stephen Rea (Henry Miles)
Heather Jay Jones (Henryho služka)
James Bolam (pan Savage)
Ian Hart (pan Parkis)
Samuel Bould (Lance Parkis)
Cyril Shaps (Walter)
Penny Morrel (Bendrixova bytná)
Dr. Simon Turner (doktor Gilvert)
Jason Isaacs (otec Smythe)
Deborah Findlay (slečna Smythe)
Nicholas Hewetson (šéf Warden)
Jack McKenzie (šéf inženýr)
Nic Main (velící důstojník)
Julianne Moore - Hranice lásky
Aktualizováno: 20.10.2018