Hotel Adlon

Třídílná výpravná série zasazená do prostor a okolí slavného berlínského hotelu Adlon.
Das Adlon, Eine Familiensaga
2013 Německo
Josefine Preuß27Lots-(Sonja Schadt)ve 2. díle vstane nahá z postele, záběr je ale trochu v šeru a mírně neostrý
Maria Ehrich20Lots-(Alma Schadt 16 - 19 let)jde se koupat nahá do jezera, záběr je ale zdálky, poté leží nahá na posteli, ale většinu času zakrytá pokrývkou nebo Undinou
Christiane Paul39Lots-(Undine Adams)jde se koupat nahá do jezera, zabraná je ale zezadu, později se krátce poodhalí na posteli v rozhovoru s Almou
Anja Kling43(Alma Schadt)starší, v 31 letech
Maria PletzBrief+(Pola Negri)ve 2. díle je v rozepnutém župánku, ale ne zcela odhaleném
Lotsv 1. díle vyjde v rozepnutém župánku ze sousední místnosti
Lotsve 2. díle tančí dvě dívky na párty v hotelu nahoře bez

1. díl

Hotel Adlon Příběh začíná v roce 1904, kdy se Lorenc Adlon pouští do stavu luxusního hotelu v Berlíně poblíž Braniborské brány. Hotel Adlon nemá být jen místem, kam se přijedou lidé vyspat, ale středem společenského života. Ve stejném roce se začíná odehrávat další příběh, lidský, byť dramatický. Tehdy šestnáctiletá Alma Schadt, dcera zámožného obchodníka a přítele Lorenze Aldona, porodila deru Sonju. Jejím otcem byl tehdy patnáctiletý Friedrich, syn kočího, což by na celou rodinu vrhlo špatné světlo. A tak Almina prohlásila Sonju za svou dceru a Almě zakázala si k Sonje budovat citový vztah, o Friedrichovinemluvě. Nešťastným rodičům nezbývalo nic jiného než čekat. Alma si měla vzít císařského důstojníka, syna bohatých rodičů. Kterého sice nemilovala, ale doufala, že v manželství bude svobodnější než u rodičů.

Po třech letech, i s přispěním vlivných přátel, včetně samotného císaře se dílo zbudování luxusního hotelu zdařilo a hotel Aldon se skutečně stal místem, kam jezdí celebrity. Friedrich díky přímluvě Almina otce dostal v hotelu místo poslíčka. Alma se tam seznámila se svobodomyslnou americkou fotografkou Undinou, s níž odjela do Amerika doufajíc, že tam získá potřebnou svobodu a bude si moct svoji dceru k sobě. Je třeba říct, že Almu a Undinu k sobě přitahovalo něco víc, než sympatie, jenže láska ženy k ženě byla v tehdejším Německu něčím nemyslitelným.

I kvůli světové válce se Alma vrátila do Německa do hotelu Aldon až po patnácti letech, právě na pohřeb svého otce, který se na cestách po koloniích nakazil neznámou smrtelnou chorobou. Na smrtelné posteli prozradil Almin otec Sonje pravdu o jejích rodičích. Zmatená Sonja Almě vyčetla, že o ni neměla zájem a nevzala si ji k sobě už dávno. Získat si ztracenou důvěru bude Almu stát hodně úsilí. (-k-)

2. díl

Krátce po smrti otce umírá i Almina matka, která se neodkázala se smrtí manžela vyrovnat. Sonjiným poručníkem se stává pan Adlon, jemuž Schadtova rodina půjčila na výstavbu hotelu nemalou částku. Oficiálně je totiž Sonja Almina sestra. Alma Sonju sice přemlouvá, aby s ní a s Undinou odjela do Ameriky, kde může studovat hru na klavír na prestižní škole, Sonja ale chce zůstat v Berlíně a přijímá nabídku pana Adlona, aby se přestěhovala do hotelu. Alma prodává rodinný dům a odjíždí s Undinou do Ameriky.

Německo se propadá do krize, přibývá nezaměstnaných, inflace roste závratným způsobem a sílí nacionalistické nálady. Sonja se po letech setkává se Sebastanem, bratrem Almina nápadníka Sigfrieda. Sebastianovi se teď nevede nejlépe, ale pod vlivem svého bratra se přidá k nacionalistům a díky své inteligenci se rychle dostane nahoru. Mezitím umírá starý pan Adlon, kterého srazilo auto plné nacionalistů. Jeho syn se rozvádí s manželkou a bere si přítelkyni Undiny Hedu. Ta žije hotelem stejně jako on a přichází s novými nápady, jak hotelový běh oživit, např. tanečními večery pro nezadané dámy.

Sonja se v hotelu setkává s mladým novinářem a klavíristou Julianem, který si v hotelu přivydělává jako hudební doprovodem. Sonja se do něj zamiluje a dokonce začne pracovat v rozhlase, tehdy nově zrozeným médiem. Jenže kvůli sílícím nacinoalistickým tlakům musí Julian utéct i se svým spolubydlícím. Na útěku je však postřelen a zatčen. (-k-)

3. díl

Olympijské hry v roce 1936 přilákaly do Berlína množství zahraničních návštěvníků. Hotel Adlon byl zaplněn, jako ještě nikdy. A zdálo se, že tvrdá nacistická politika změkne. Julian byl propuštěn na svobodu, takže mohl po třech letech za mřížemi konečně spatřit svoji dceru Annu Marii, která se Sonje narodila. Jenže Julian je přesvědčen, že po hrách jej zase zatknou, že to bylo je gesto, kterým si Hitler chtěl naklonit svět. Chce i se Sonjou odjet do Londýna a odtamtud do Ameriky za Sonjinou matkou Almou. A vůbec se mu nelíbí, že by Soňa měla v rádiu uvést start olympijských her, pět ódu na vzkvétající Německo a dokonce se setkat s ministrem propagandy Göbelsem.

Sonja chce i přes Sebastianovo přemlouvání vysílání odmítnou, jenže v té chvíli se dozvídá, že Julian byl zatčen při přebírání falešného pasu a hrozí mu za vlastizradu trest smrti. Sonja za příslib setkání s dcerou rozhlasové vysílání uvede. To slyší i Julian, kterého i s dcerkou vezou gestapáci na hranice, aby ho tam vyhostili. Julian je přesvědčen, že Sonja sympatizuje s fašisty a nedá o sobě žádnou zprávu. Sonja je zoufalá, ale život musí jít dál.

V devětatřicátém roce vypukla válka, během níž byla spousta budov nejen v Berlíně zničena. Hotel Adlon jako zázrakem přečkal. Až na konci války, když Berlín dobyla Rudá armáda hotel vyhořel a v ohni zemřel Sonjin otec Friedrich, když se pokoušel zachránit Sigfrieda. Téměř ve stejný okamžik umírá také Luis Adlon, teď už starší pán, který byl odvezen k výslechu k sovětskému veliteli. Byl sice propuštěn, ale pro jeho srdce to byla natolik silná zátěž, že cestou domů zkolaboval.

Až několik let po válce se Sonja setkává se svou, teď už skoro dospělou dcerou. Dozvídá se, že Julian s ní tehdy odjel do Palestiny, kde se oženil a přijal jméno své ženy. Anna Marie potřebuje Sonjino prohlášení, že je její matka, aby mohla v Německu studovat. Je však přesvědčena, že Sonja může za Julianovu deportaci a že sympatizovala s fašisty. Až z výslechu Sigfried, k němuž byla Sonja předvolána jako svědek, se Anna Marie dozvídá, jak to skutečně bylo. A také Sonja se dozvídá, že to ne Sigfried, ale Sebastian chtěl deportovat Juliana, aby měl Sonju pro sebe. Díky tomu se Julian se Sonbjou smíří a zůstanou spolu až do stáří. (-k-)
Režie: Uli Edel
Produkce: Oliver Berben, Georg Feil, Jan Mojto, Josef Reidinger, Sven Pannicke
Scénář: Rodica Döhnert, Uli Edel
Námět: Oliver Berben, Rodica Döhnert
Kamera: Hanno Lentz
Země: Německo
Rok výroby: 2013

Hrají:
Josefine Preuß (Sonja Schadt)
Rosemarie Fendel (Sonja Schadt (93))
Sunnyi Melles (Ottilie Schadt)
Thomas Thieme (Gustaf Schadt)
Maria Ehrich (Alma Schadt (16-19))
Anja Kling (Alma Schadt (31))
Thelma Buabeng (Galla)
Burghart Klaussner (Lorenz Adlon)
Heino Ferch (Louis Adlon)
Marie Bäumer (Hedda Adlon)
Evamaria Salcher (Tilly Adlon)
Kai Malina (Friedrich Loewe (15-18))
Wotan Wilke Möhring (Friedrich Loewe (od 30 let))
Katharina Wackernagel (Margarete Loewe)
Alexander Becht (mladý Sigfried von Tennen)
Christiane Paul (Undine Adams)
Michael Schenk (Kaiser Wilhelm II.)
Werner Wölbern (Leopold Koppel)
Ken Duken (Julian Zimmerman) ve 2. díle
Johann von Bülow (Sebastian von Tennen) ve 2. díle
Jürgen Vogel (Siegfried von Tennen) ve 2. díle
Nora von Waldstätten (Tamara Lieberkoff) ve 2. díle
Tom Schilling (Louis Adlon junior) ve 2. díle
Maria Pletz (Pola Negri) ve 2. díle
Aktualizováno: 1.10.2016