Hořčice mi stoupá do nosu

Bláznivá francouzská komedie o roztržitém středoškolském profesoru matematiky, který se náhodou připlete k bulvárnímu zájmu o filmovou hvězdu.
La Moutarde me monte au nez
1974 Francie délka: 94 min
Pierre Richard39(Pierre Durois)
Jane Birkin27Lots+(Jackie Logan)jde se koupat do bazénu nahá
Hořčice mi stoupá do nosu Pierre Durois (Pierre Richard) vyučuje matematiku na dívčím gymnáziu. Je plachý, naprosto spořádaný a zasnoubený s učitelkou tělocviku Danielle. Jeho otec Hubert je známý chirurg a starosta města. Blíží se volby a Pierrův otec hodlá kandidovat znovu. Konkurentem mu je vydavatel místních novin, jejichž redaktor Albert Renaudin je Pierrův přítel a Peirre pro něj píše články. Dnes ráno však dostal mnohem důležitější úkol, napsat předvolební řeč pro svého otce. Nezahálel ani Albert, povedlo se mu v bazénu vyfotit nahou filmovou hvězdu Jackii Loganovou (Jane Birkin) a po Pierrovi chce doprovodný článek. Do třetice se na Pierra obrátí ředitel školy, aby za nemocného kolegu opravil maturitní písemky. Pierre se snaží všem vyhovět, jenže nezbedné studentky mu vymění obsah složek a šílená jízda může začít.

Nejprve musí Pierre svému otci dodat jeho projev. To se mu poměrně snadno podaří, horší už je to ovšem s Albertem, který odjel na natáčení filmu s Jackií Loganovou. Pierre vyráží za ním v doprovodu tří studentek, které na Alberta čekali v redakci. Nemůže to dopadnou jinak než popraskem na natáčecí scéně a bláznivé seznámení s filmovou hvězdou Jackií. Pierre se rázem ocitá v hledáčku bulvárních zpráv a kandidatura jeho otce, nesmiřitelného moralisty je ohrožena. Ani Danielle se Pierrova známost s filmovou hvězdou nezamlouvá. (-k-)

Režie Claude Zidi
Produkce: Bernard Artigues, Christian Fechner, Claude Berri, Claude Zidi
Scénář: Claude Zidi, Pierre Richard, Michel Fabre
Kamera: Henri Decaë
Hudba: Vladimir Cosma

Hrají:
Pierre Richard (Pierre Durois)
Jane Birkin (Jackie Logan)
Claude Piéplu (doktor Hubert Durois)
Jean Martin (ředitel školy)
Danielle Minazzoli (Danielle)
Vittorio Caprioli (režisér)
Julien Guiomar (Albert Renaudin)
Henri Guybet (Patrick, le neveu d'Albert Renaudin)
Jean-Marie Proslier (řidič)
Clément Harari (Harry Welsinger)
Bruno Balp (Grégoire)
Isabelle Ceaux (Nenette / dívka)
Anna Gaylor (Nenette / dívka)
Isabelle Gautier (Nenette / dívka)
Catherine De Keuchel
Manu Pluton (hlas)
Jacques Paoli
Aktualizováno: 4.3.2018