Hastrman

Romantický thriller lásky barona, opředeného tajemstvím, k nespoutané venkovské dívce, který spěje k dramatickému vyvrcholení.
2018, Česko, Délka: 100 min

Karel Dobrý (49) (baron de Caus / Hastrman)
Simona Zmrzlá (28) (Katynka Kolářová)
Jan Kolařík (50) (farář Fidelius)
Jiří Maryško (38) (učitel Voves)
Jiří Lábus (68) (Francl)
Vladimír Polívka (28) (Jakub)
David Novotný (49) (rychtář Kolář)
Norbert Lichý (53) (Kabeláč)

Příběh se odehrává ve 30. letech 19. století. Baron de Caus se vrací z ciziny, aby vyměnil bujarý život u francouzského dvora za vesnickou usedlost. Jeho panství čítá několik rybníků, které hodlá opravit. Nikdo netuší, že baron není obyčejný člověk, ale vodník. Hastrman, který sice už, stejně jako jeho otec dušičky do hrníčků nesbírá, ale stále je obdařen nadpřirozenými schopnostmi, obrovskou silou a tím, že voda je jeho druhým domovem.

Hned při příjezdu do vesnice jej zaujme mladá rychtářova dcera Kateřina Kolářová, které říkají Katynka. Okouzlí ho nejen svým půvabem, ale i osvíceným přístupem k životu (mj. tím, že nechodí do kostela, jako vzdor za smrt matky). I baron Katynku přitahuje, přestože má chlapce, Jakuba. Ten však nešťastnou náhodou zahyne, když se jej baron pokusí vystrašit na loďce, z níž se snažil vylovit podivně plující symbol zimy.

Vztah mezi baronem a Katynkou nabývá n intenzitě, pro barona to však znamená stále těžší zkoušky v ovládání sebe sama. V těchto situacích se v něm totiž probouzí zvíře ukryté uvnitř. Baronovu pravou tvář náhodou odhalí učitel, který je do Katynky také zamilovaný. Nečekaného spojence najde baron v dalším Katynčině tajném obdivovateli, faráři. Ani ten ho však nedokáže ochránit před strachem vyvolaným hněvem vesničanů. Baronů pobyt spěje neodvratně k tragickému konci. (-k-)

Režie: Ondřej Havelka
Produkce: Čestmír Kopecký
Scénář: Ondřej Havelka, Petr Hudský
Kamera: Marek Diviš
Hudba: Petr Wajsar

Dále hrají:
Ivan Sochor
Dominika Býmová
J. Khol
D. Dittrich

Aktualizováno: 15.9.2019