Erasmus a spol.

Sedm různých Evropanů, sedm národních povah a kultur a všichni se musí nějak dohodnout.
L´auberge Espagnole
2002 Španělsko – Francie délka: 117 min
Romain Duris28(Xavier)
Cécile De France26(Isabelle)
Audrey Tautou25(Martine)
Xavier odjíždí z Paříže na rok do Barcelony studovat ekonomiku v rámci mezinárodního studentského výměnného programu Erasmus. . Znalost španělských reálií mu má pomoct k místu na ministerstvu hospodářství. V Paříži zanechává svou dívku Martine. Hned na letišti v Barceloně se seznámí s mladým francouzským párem, neurochirurgem Jean-Michelem a jeho manželkou Anne Sophií. Pár dní u nich přespí, než si najde bydlení s partou mladých lidí různých národností, povětšinou taktéž z programu Erasmus. Xavierovi připomínají pařížský chaos, který tak miluje.

Zpočátku se Xavieorvi v Barceloně stýská, brzy si ji ale oblíbí a díky baru Juana a Neus se rychle naučí španělsky. Oblíbí si i ostatní spolubydlící, kteří spolu tvoří nerozlučnou partu, byť jsou každý jiný. Zpočátku na přání Jean-Michela, který je jako neurochirurg vytížené, později však už z vlastní iniciativy se Xavier začne scházet s Anne Sophií, chodit s ní na procházky po Barceloně a dojde i na sex. Jenže Anne Sophie se svému manželovi přizná (čertví proč), a tak je s procházkami konec. A to se ještě krátce před tím s Xavierem rozešla jeho dívka, prý si v Paříži našla jiného. Z chmurných představ vytrhnou Xaviera kamarádi, a když pak má odjíždět, je loučení s nimi dojemné.

Místo na ministerstvu hospodářství Xavier skutečně dostal, jenže hned první den v práci ho otráví svým nudným pořádkem i v naprosto bezvýznamných maličkostech, že raději uteče a rozhodne se psát knihy, jak o tom už jako dítě snil.

Doslovný překlad originálního názvu filmu "L´auberge Espagnole" zní "Španělská noclehárna". (-k-)

Xavierův osud pokračuje "dvojkou" Erasmus 2.

Režie: Cédric Klapisch
Hudba: Mathieu Dury
Země: Francie, Španělsko
Rok výroby: 2002

Hrají:
Romain Duris (Xavier)
Judith Godreche (Anne Sophie)
Audrey Tautou (Martine)
Cécile de France (Isabelle)
Kelly Reilly (Wendy)
Cristina Brondo (Soledad)
Federico D´Anna (Alesandro)
Barnaby Metschurat (Tobias)
Christian Pagh (Lars)
Kevin Bishop (William)
Xavier De Guillebon (Jean-Michel)
Wladimir Yordanoff (Jean-Charles Perrin)
Irene Montala (Neus)
Javier Coromina (Juan)
Aktualizováno: 26.12.2007