El Mariachi

Vždycky chtěl jenom hrát a zpívat, ale když do něj začali střílet, nemohl jinak.
1993 USA – Mexiko délka: 82 min
Slavný debut amerického režiséra Roberta Rodrigueze, hit mezinárodního festivalu nezávislých filmů Sundance.

Nikdy by mouše neublížil, chtěl vždycky jen hrát a zpívat. Už jeho děda byl mariachi, a dobrý. On taky není špatný, ale toho dne ne a ne sehnat práci, peníze došly a aby toho nebylo málo, vypadá to, že si z něj všichni udělali terč na ostré náboje. A přitom se mu to město ze začátku tak líbilo.

Dnes již legendární debut slavného amerického režiséra španělského původu Roberta Rodrigueze provází nejen sláva z festivalu nezávislých filmů Sundance, kde se stal hitem sezóny a evergreenem všech filmových nadšenců a studentů, ale i řada neuvěřitelných souvislostí. Mladý filmový nadšenec Rodriguez, který naplánoval svou filmovou kariéru již jako dítě, natočil film s přáteli na 16mm kameru za 7000 dolarů, které získal jako dobrovolník při testování nových typů antibiotik. Sám zastal většinu hlavních profesí, od scénáře, přes režii, kameru a střih, až po produkci.

Dokázal, že je možné natočit akční film takřka na koleně, a protože chyběly peníze, tak jediné, čím mohl oslnit, byl dobrý námět, vynalézavá kamera a vtipná režie. Poučen na klasických hollywoodských filmech přinesl na nezávislou scénu renesanci filmového vyprávění čistě filmovými prostředky - a uspěl. Filmu se ujala společnost Columbia a Rodriguezova hvězda začala stoupat strmě vzhůru. Jeho další filmy už nemají s nezávislou filmovou scénou nic společného - jen svého talentovaného a originálního tvůrce (Desperado, Od soumraku do úsvitu, Fakulta, Spy Kids, Sin City a další). (-ČT-)

Režie: Robert Rodriguez
Produkce: Robert Rodriguez
Scénář: Robert Rodriguez
Kamera: Robert Rodriguez
Země: Mexiko, USA
Rok výroby: 1993

Hrají:
C. Gallardo
C. Gómez
R. Martinez
P. Marquardt
J. de Hoyos
Aktualizováno: 20.11.2008