Dvojka na zabití

Krimi seriál o nesourodé dvojici detektivů tvořené zkušeným a poněkud samolibým detektivem procházejícím psychickými potížemi po tragické smrti ženy a čerstvé absolventce, která je mu přidělena, aby na něj dohlédla.
2021 Česko
Jakub Prachař37(kapitán Martin Rýdl)
Sára Sandeva24(podporučík Karolína Světlá)
Miroslav Vladyka61(šéf Koudelka)
Norbert Lichý56(vyšetřovatel René Krátký)
Milan Šteindler64(vyšetřovatel Dlouhý)
Lenka Zbranková48(vyšetřovatelka GIBS)v 7. a 8. díle
Eva Čížkovská55Brief-(stánkařka Božena)ve 2. díle Smrt na talíři má docela hluboký výstřih
Bohumil Klepl63(Karolínin otec)
Taťjána Medvecká67(psycholožka)
Eva Leinweberová48(Karolínina matka)
Václav Jílek40(detektiv ÚOOZ Tomáš Nosek)v 7. a 8. díle
Jan Čenský60(major František ve výslužbě)v 7. a 8. díle
Erika Stárková36v 8. díle

1. Paní Columbová

První díl představuje divákům ústřední dvojici. Čerstvá absolventka policejní školy Karolína Světlá (Sára Sandeva) má ráda pořádek a pravidla. Vstává o půl šesté, po zdravé snídani si jed zaběhat a zacvičit. Ve stejnou dobu se kapitán Martin Rykl (Jakub prachař) probouzí na baru, dává si posledního panáka a je z baru vyhozen. Najde si útulek v průjezdu a později tam vyslechne rozhovor dvou lupičů chystající se vyloupit banku naproti. A protože je Martin muž činu, vydá se do banky za nimi a předstírá třetího lupiče, na něhož jeho dva parťáci zapomněli. Ti samozřejmě nechápou, ale Martinovi se je tak podaří poštvat proti sobě, takže je může odzbrojit a spoutat izolepou ještě před příjezdem zásahové jednotky.

Karolína mezi tím nastupuje na své první působiště, kde se jí ujímá personalistka. Snaží se jí opatrně vysvětlit, že její nový kolega prožívá silné deprese poté, co jeho manželu zastřelili, v podstatě místo něj. Se šéfem skupiny Koudelkou přijíždí Karolína k bance, kde se za těchto netradičních okolnostech oba parťáci seznamují. A rovnou můžou v bance pokračovat, protože tam byl nalezen mrtvý strážný.

Vražda strážného s pokusem o vyloupení banky nesouvisí, to je jasné na první pohled. Mrtvý strážný patřil na Facebooku k amatérské skupině detektivů, která se snaží vypátrat vraha hrůzného činu rozčtvrcené ženy. A do této skupiny se před nedávnem přidala záhadná paní Columbová. Kriminalistům se podaří několik členů této skupiny identifikovat a vyslechnout, kýžené ovoce to však nenese. Ani nejčastější motiv, vražda mezi manžely se neukazuje jako vedoucí k pachateli či pachatelce. Martin s Karolínou proto musí rozšířit okruh pátrání a nakonec se oba, nezávisle na sobe, sejdou na stejné stopě vedoucí k pachateli. (-k-)

2. Smrt na talíři

Jeden z finalistů soutěže "Hledá se šéf" byl nalezen mrtvý. Do hotelu, kde se televizní show natáčí, jsou vysláni Martin S Karolínou. Podezřelí jsou samozřejmě všichni účastníci i natáčecí štáb. Tím spíš, když vychází najevo, že zavražděný věděl dopředu, jaké jídlo se bude vařit v "Ďábelské půlhodince", za niž bylo nejvíc bodů. Producent se přizná, že s ním měl dohodu o rozdělení odměny, z níž by zaplatil své dluhy.

Martin přistupuje k vyšetřování svým typickým, pro Karolínu iritujícím, způsobem. Dává langoše u své "známé" s trestní minulostí, která je obdařena dalším spisovatelským jménem, Božena Němcová (Eva Čížkovská). Ukáže se také, že korpulentní kriminalista René Dlouhý je znalec jídla a chutí a jeho postřeh pomůže posunout pátrání správným směrem.

Rodiče Martinovy zabité ženy se snaží Martina přimět, aby vyhledal pomoc psychologa, který by mu pomohl s jeho depresivními stavy. Martin odmítá, a tak mu alespoň nechají vizitku zkušené psycholožky. Apeluje na něho i Karolína, samozřejmě bez odezvy, jen ho podráždí. Martin si bere den volna, protože je třetí výročí smrti jeho ženy. Všichni očekávají, že se opije do mrtva, ale on kupodivu najde řešení případu. A nakonec zajde i k té psycholožce. (-k-)

4. Špatné patro

Martin nadále chodí k psycholožce. Už začíná zvládat přemíru pití, ale o to víc je podrážděný, nejen u psycholožky, ale i na kolegy. Ze sezení je odvolán k případu mrtvého ve výtahu. Našel ho výtahář Honsel, který opravoval výtah. Mrtvým je majitel domu Igor Pospíšil. Vypadá to, že ho nikdo neměl rád, nevycházel ani s bratrem Ivanem, který má stavební firmu.

Nájemníci domu byli v době vraždy na schůzi v hospodě, takže první stopa se rozplývá. Jedním z vystěhovaných nájemníků byl dvakrát odsouzený drogový dealer zvaný Pico. Ten však má taky alibi, v době činu byl v cele předběžného zadržení. Karolína se od něj ale dozvěděla, že mrtvý měl dluhy, hrál automaty a půjčoval si od známého mafiána Janise Totopulos (Marek Vašut). Ten se s Martinem dobře zná a potvrdí, že s mrtvým měl uzavřenou smlouvu na procenta z prodeje jeho domu. Jeho smrtí o ně ale přišel, takže i on je ze hry.

Z pitevní zprávy vyplývá, že mrtvý byl pod vlivem uspávacích prášků. A ukáže se, že nájemníci lhali. Nově tvrdí, že našli majitele domu v bytě už mrtvého, ale báli se, že to bude policie chtít hodit na někoho z nich, tak v bytě uklidili a udělali si společné alibi. K pachateli nevedou ani záznamy z bezpečnostní kamery, nikdo cizí do domu nevešel. Ale naopak odešel, takže do domu se dá zřejmě dostat ještě jinudy. Pachatelem tedy byl někdo, kdo dům dobře zná. (-k-)

5. Vražda z druhé ruky

V Hrdlořezích byla nalezena mrtvola. Až nahoře na kopci. Obětí je Karel Tišer, majitel autobazaru. S manželkou se rozvedli a manželka o něm nemluví moc dobře. Syn Ríša byl čtyři dny na soustředění. Zabit byl v chatě v chatové kolonii, na kopec ho někdo odvezl. Ohledání mrtvoly má na starosti nová patoložka Denisa Černá. A chlapi, hlavně Dlouhý a Krátký, ale i Martin jsou z ní celí pryč.

Autobazar se někdo pokusil vykrást. Policii zavolal Josef Lacina (Jaromír Nosek), který přiznal, že chtěl Tišerovi rozbít hubu, protože od něj koupil Saaba, ale musel ho dát do bazaru na dílnu a od té doby už ho neviděl. Je dost možné, že právě tím Saabem odvezl pachatel mrtvolu na kopec. Jenže Saab je nalezen v plamenech, které zničily všechny případné stopy. Podivné je i to, že na rychlé vyřešení případu silně tlačí náčelník Koudelka. Dokonce zapůjčí Martinovi žluté Ferrari, aby ho motivoval. To má ovšem celkem prozaické vysvětlení, Koudelka chce jedno auto z bazaru (žlutého brouka) manželce k pětapadesátinám.

Vychází najevo, že jedno z aut v bazaru pocházelo z konfiskace drogového dealera. Tišer o tom zřejmě nevěděl, koupil ho naprosto legálně, jenže v autě zřejmě zůstaly ukryté drogy a zbylí členové gangu je chtěli dosta nazpátek. (-k-)

7. Tři mušketýři

Videonahrávka očišťující odsouzeného z vraždy Martinovy ženy, obviňuje Rybu (Karla Rybičku) ze zavraždění policistů, kterým v novinách říkali tři mušketýři. Martin neunesl zjištění, že jeho žena dělal tajně na případu, a odjel se opít na hřbitov.

16. dubna 0216 byli v baru nalezeni tři zabití policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Za trojnásobnou vraždu byl odsouzen Lukáš Pajgrt, hlavně na základě svědectví barmana Radima Novotného. Případ je znovu otevřen, na vyšetřování se kromě oddělení vražd podílí i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (detektiv Tomáš Nosek - Václav Jílek).

Martin se opět snaží získat informace od svého “mafiánského” přítele. Chce na to jít přes pátrání po nevyřešené vraždě některého z Rybových lidí, konkrétně Vietnamce zabitého ve večerce. Nic netušící náčelník mu ten případ přidělí. Vyšetřování vede Martina k sérii loupežných přepadení vietnamských večerek. Všechny vlastnil Ryba a zřejmě přes ně pral špinavé peníze. A těmi lupiči byli podle všeho právě tři mušketýři.

Martin pokračuje v pátrání na vlastní pěst a to se mu stává osudným. Spadne do léčky a probere se vedle mrtvého Ryby s pistolí, kterou Rybovi někdo prostřelil hlavu, v ruce. A právě přijíždí policejní zásahovka.

8. D´Artagnan

Martin sice stihl u místa činu utéct, ale na místě činu zůstal jeho mobil a byly nalezeny jeho otisky. Taky průstřel odpovídá ráži jeho zbraně. Takže po něm bylo logicky vyhlášeno pátrání a Karolína byla poslána na dovolenou. Martin našel pomoc u své psycholožce, u jejíchž dveří se ráno, netuše jak, probral. Na levém boku má Martin podivné povrchové zranění. Martin psycholožce vypráví o svém případu a připadne díky tomu na novou stopu. Ta ho vede zpět k mafiánskému příteli. Poté odešel sám na policii.

Karolínu vyslýchá majorka GIBS Livie. S vyšetřovatelkou se sejde i v Martinově bytě. Od vietnamského obchodníka Tonyho v sousedství pak dostane informaci o kterou ho žádal Martin. Ti, co přepadávali večerky nebyli tři, ale čtyři. Vyslechnut je i Martin a daří se mu uvádět přesvědčivé argumenty (ovšem nikoli důkazy) pro svoji nevinnu. I přesto je předběžně zadržen. Martinovu nevinnu podporují i informace kapitána Noska o tom, že Rybičkův byznys někdo tvrdě přebírá. Karolína si myslí, že by za tím mohl být ten čtvrtý "mušketýr". Nosek přislíbí, že se porozhlédne po ÚOOZ, kdo by mohl být podezřelý.

Martinovi kolegové Dlouhý i Krátký se snaží z Martina vydyndat podepsaný plakát Rammsteinů výměnou za důležitý důkaz. Martin je oba odmítne, oni se ale samozřejmě zachovají jako správní policisté, takže Martin je díky nim očištěn. A pak už poměrně snadno zjistí, že Rybu zabil Martinův mafiánský přítel. Jenže to zdaleka není konec, kapitán Nosek zemřel při autonehodě, nepochybně se mu někdo pošťoural v brzdách.

Martin rozjíždí riskantní akci. Zadrženému mafiánskému příteli poskytne jeho zabavený mobil, aby si mohl zavolat. Výměnou od něj chce Rybův notebook. A ten vydá překvapivé informace. Jenže ani ty nevedou k vrahovi Martinovy ženy. Tím je nájemný zabiják, který dostává instrukce přes mobil, ovšem přeposílaný  přes cizího operátora, takže nejde zjistit. Martin se proto uchýlí ke krajní možnosti, pošle na to číslo svoji fotku a jméno, aby se setkal s vrahem osobně.

A Martin se konečně sblíží s Karolínou. (-k-)

Režie: Libor Kodad
Produkce: Simona Brdičková, Libor Zlomek, Kateřina Zemanová, Tereza Dohnalová, Jana Skořepová
Scénář: Tomáš Chvála
Kamera: Jakub Ševčík, Roman Vraspír
Hudba: Norbi Kovács

Dále hrají:
Viet Anh Doan (prodavač Tony)
Filip Kaňkovský v 8. díle
Petr Vaněk v 8. díle
Laura Kodadová v 8. díle
Zdeněk Trčálek v 8. díle
Jiří Kraus v 8. díle
Petr Pospíchal v 8. díle
Adéla Petřeková v 8. díle
Josef Láska v 8. díle
Jan Filipenský v 8. díle
Tomáš Kořének v 8. díle
Petr Pěknic v 8. díle

Aktualizováno: 16.9.2021