Dvojka na zabití

Krimi seriál o nesourodé dvojici detektivů tvořené zkušeným a poněkud samolibým detektivem procházejícím psychickými potížemi po tragické smrti ženy a čerstvé absolventce, která mu přidělena, aby na něj dohlédla.
2021, Česko,

Jakub Prachař (37) (kapitán Martin Rýdl)
Sára Sandeva (24) (podporučík Karolína Světlá)
Miroslav Vladyka (61) (šéf Koudelka)
Norbert Lichý (56) (vyšetřovatel René Krátký)
Milan Šteindler (64) (vyšetřovatel Dlouhý)
Brief- (stánkařka Božena) ve 2. díle Smrt na talíři má docela hluboký výstřih

1. Paní Columbová

První díl představuje divákům ústřední dvojici. Čerstvá absolventka policejní školy Karolína Světlá (Sára Sandeva) má ráda pořádek a pravidla. Vstává o půl šesté, po zdravé snídani si jed zaběhat a zacvičit. Ve stejnou dobu se kapitán Martin Rykl (Jakub prachař) probouzí na baru, dává si posledního panáka a je z baru vyhozen. Najde si útulek v průjezdu a později tam vyslechne rozhovor dvou lupičů chystající se vyloupit banku naproti. A protože je Martin muž činu, vydá se do banky za nimi a předstírá třetího lupiče, na něhož jeho dva parťáci zapomněli. Ti samozřejmě nechápou, ale Martinovi se je tak podaří poštvat proti sobě, takže je může odzbrojit a spoutat izolepou ještě před příjezdem zásahové jednotky.

Karolína mezi tím nastupuje na své první působiště, kde se jí ujímá personalistka. Snaží se jí opatrně vysvětlit, že její nový kolega prožívá silné deprese poté, co jeho manželu zastřelili, v podstatě místo něj. Se šéfem skupiny Koudelkou přijíždí Karolína k bance, kde se za těchto netradičních okolnostech oba parťáci seznamují. A rovnou můžou v bance pokračovat, protože tam byl nalezen mrtvý strážný.

Vražda strážného s pokusem o vyloupení banky nesouvisí, to je jasné na první pohled. Mrtvý strážný patřil na Facebooku k amatérské skupině detektivů, která se snaží vypátrat vraha hrůzného činu rozčtvrcené ženy. A do této skupiny se před nedávnem přidala záhadná paní Columbová. Kriminalistům se podaří několik členů této skupiny identifikovat a vyslechnout, kýžené ovoce to však nenese. Ani nejčastější motiv, vražda mezi manžely se neukazuje jako vedoucí k pachateli či pachatelce. Martin s Karolínou proto musí rozšířit okruh pátrání a nakonec se oba, nezávisle na sobe, sejdou na stejné stopě vedoucí k pachateli. (-k-)


2. Smrt na talíři

Jeden z finalistů soutěže "Hledá se šéf" byl nalezen mrtvý. Do hotelu, kde se televizní show natáčí, jsou vysláni Martin S Karolínou. Podezřelí jsou samozřejmě všichni účastníci i natáčecí štáb. Tím spíš, když vychází najevo, že zavražděný věděl dopředu, jaké jídlo se bude vařit v "Ďábelské půlhodince", za niž bylo nejvíc bodů. Producent se přizná, že s ním měl dohodu o rozdělení odměny, z níž by zaplatil své dluhy.

Martin přistupuje k vyšetřování svým typickým, pro Karolínu iritujícím, způsobem. Dává langoše u své "známé" s trestní minulostí, která je obdařena dalším spisovatelským jménem, Božena Němcová (Eva Čížkovská). Ukáže se také, že korpulentní kriminalista René Dlouhý je znalec jídla a chutí a jeho postřeh pomůže posunout pátrání správným směrem.

Rodiče Martinovy zabité ženy se snaží Martina přimět, aby vyhledal pomoc psychologa, který by mu pomohl s jeho depresivními stavy. Martin odmítá, a tak mu alespoň nechají vizitku zkušené psycholožky. Apeluje na něho i Karolína, samozřejmě bez odezvy, jen ho podráždí. Martin si bere den volna, protože je třetí výročí smrti jeho ženy. Všichni očekávají, že se opije do mrtva, ale on kupodivu najde řešení případu. A nakonec zajde i k té psycholožce. (-k-)Aktualizováno: 16.9.2021