Dva na schodišti

Konverzační komedie o pěto postavách a jednom zabouchnutí dveří
2005 Česko délka: 76 min
Otmar Brancuzský49(zámečník Pánek)
Kristýna Frejová33(Olga Jordánová)
Příběh se odehrává na chodbě luxusního bytového domu během jedné deštivé noci, kdy stoupající voda zaplavuje ulice. To sice není pro příběh příliš podstatné, ale hraje to jistou roli. Nutno dodat, že chodba je na běžné poměry obrovská. Alice Kovářová (Ilona Svobodová) vyhání z bytu svého bývalého manžela, s nímž už je tři měsíce rozvedená. Jemu se do toho nečasu moc nechce, a tak jej Alice musí vyprovodit až k výtahu, při čemž si neopatrně zabouchne dveře od bytu.

Bezradně klečící u dveří ji zastihne soused Michal Jordán (Maroš Kramár) vracející se domů. Je celý zabalený do pláštěnky, vykukuje mu jen obličej, takže vypadá jako nějaký lupič a Alice se jej pořádně poleká (třeba v tomto okamžiku hraje roličku hustý déšť a povodeň). Nedorozumění se brzy vysvětlí a Michal konečně poznává svoji sousedku, přistěhoval se totiž teprve nedávno. Dveře Alici sice otevřít nedokáže, ale snaží se ji alespoň rozveselit svými bláznivými nápady. Nezastírá při tom, že se mu Alice líbí a že by s ní rád strávil noc. To Alice odmítá, nezbude jí ale než přijmout Michalovu nabídku na dočasný azyl, ovšem ve vší počestnosti.

Do toho všeho se přimotá vrátivší se Alicin manžel, Michalova, také už bývalá, manželka Olga (Kristýna Frejová) a Alicin syn Tomáš (Kryštof Hádek), který jde mámě přestavit svou přítelkyni Kláru (Lucie Pernetová).

Nakonec se samozřejmě vše v dobré obrátí, dokonce i Michal s Alicí skončí v objetí, děj ale není tak podstatný, jako nečekané zvraty vznikající příchodem nečekaných osob a z toho pramenící humorné situace a dialogy. (-k-)

Režie: Kryštof Hanzlík
Scénář: Jeromy Chodov (překlad Věra Šedá), Jana Knitlová, Kryštof Hanzlík
Kamera: Roman Pavlíček
Hudba: Marek Štifter
Výroba: Česká televize
Země: Česká republika
Rok výroby: 2005

Hrají:
Ilona Svobodová (Alice Kovářová)
Maroš Kramár (Michal Jordán)
Kristýna Frejová (Olga Jordánová)
Jaromír Dulava (Robert)
Lucie Pernetová (Klára)
Kryštof Hádek (Tomáš)
Otmar Brancuzský (zámečník Pánek)
Aktualizováno: 26.6.2007