Dům na konci města

Rostoucí neshody a žárlivost mohou pohřbít vztah mnohem snadněji než bydlení v odlehlém domě.
1977 Česko délka: 51 min
Jaroslava Tvrzníková37(Hana Tomanová)
Petr Kostka39(Jan Toman)
Josef Langmiler54(doktor práv Heřman)
Miroslav Zounar45(příslušník VB Mareček)
Jana Švandová29(Pavlova snoubenka)
Dům na konci města - Petr Kostka a Jaroslva Tvrzníková Hana Tomanová (Jaroslava Tvrzníková) pracuje jako asistentka v právní poradně, stará se o manžela a dvě děti a ještě k tomu dálkově studuje práva. A to je trnem v oku manželovi Janovi (Petr Kostka). Ten své manželce sice pomáhá, píše s dcerami úkoly, vaří večeře, ale v duchu na Hanku žárlí. Zpočátku na to, že on je prostý tiskař, zatímco Hanka bude doktorka a má strach, že jí potom nebude dost dobrý.

Od mlhavé myšlenky ke konkrétnímu podezření je jen krůček, a tak Jan začíná Hanku podezírat z nevěry. Milencem má být její spolužák Pavel (Alfréd Strejček). Hanka sice s Pavlem kamarádí, ale nic víc. Když se však manželovy výčitky, vyhrůžky a nátlak stupňuje, Hanka raději požádá o rozvod a odejde z domu. Z domu, který její muž zdědil po svém dědovi, rodičích a který mu přirostl k srdci, ale Hanka i děti se v něm bojí, navíc cesta vede parkem a potmě je pro Hanku stezkou odvahy.

Děti otci pod nátlakem prozradí, že maminka odešla k tomu pánovi z knihkupectví. Jan proto vtrhne k Pavlovi do bytu, najde jej tam však s jeho snoubenkou (roličku vyděšené dívky si zahrála Jana Švandová). Hanka sice u Pavla na pár dní bydlí, ale jen jako u kamaráda. Napjatá situace vrcholí setkáním Jana a Hanky před domem, v němž Pavel bydlí, a Hančiným návratem domů. To však ještě nemusí nic znamenat, konec nechává otevřený prostor pro divákovu fantazii. (-k-)

Režie: Evžen Němec
Produkce: Milan Matuška
Scénář: Rudolf Ráž
Kamera: Adolf Navara, Vladimír Dousek, Miloš Horák, Bohuslav Kudláček
Hudba: Václav Zahradník

Hrají:
Jaroslava Tvrzníková (Hana Tomanová)
Petr Kostka (Jan Toman)
Petra Kodýnová (dcera Marcela)
Jitka Suchanová (dcera Jana)
Dana Homolová (Jitka)
Josef Langmiler (doktor práv Heřman)
Miroslav Zounar (příslušník VB Mareček)
Alfréd Strejček (Pavel)
Jana Švandová (Pavlova snoubenka)
Aktualizováno: 4.7.2018