Dekameron

Filmová adaptace renesančních Boccacciových povídek. První část osobité Trilogie života provokujícího tvůrce Piera Paola Pasoliniho.
Il Decameron
1970 Itálie délka: 107 min
Lots+

Italský režisér Pier Paolo Pasolini (1922–1975) proslul svým nonkonformním a provokativním postojem jak v soukromém životě, tak ve své literární a filmové tvorbě. V první polovině 70. let minulého století natočil tři snímky podle klasických literárních děl, a tento volný cyklus nazval Trilogie života. Všechny předlohy měly jedno společné - byly to sbírky povídek, vypovídajících nejrůznější formou o životě a světě.

Jako první si Pasolini vybral sbírku italskou - slavný Dekameron Giovanniho Boccaccia. Eroticky laděné veselé i vážnější příběhy obyčejných lidí i šlechticů v období vrcholné renesance inspirovaly Pasoliniho k úvahám o dnešní podobě světa. Kromě odvážného zobrazení milostných scén i některých dosud tabuizovaných motivů a obrazů dává tvůrce v celé Trilogii života znát své levicové smýšlení - a také svou homosexuální orientaci. Po Dekameronu následovaly Pasoliniho adaptace Chaucerových Canterburských povídek a arabských pohádek Kytice z tisíce a jedné noci. (-ČT-)

Režie: Pier Paolo Pasolini
Země: Itálie
Rok výroby: 1970
Délka: 107 min

Hrají:
F. Citti
N. Davoli
A. Luceová
P. Capparelliová
J. Jovanovic
G. Rizzo
 

Aktualizováno: 29.9.2007