Čluny proti proudu

Válečné drama o hrdinství, důvěře, zradě a lásce
Člny proti prúdu
1981, Slovensko – Česko, délka: 85 min
Juraj Kukura(34)(Rudo Samek)
Zlata Adamovská(22)Lots(Viera Donátová)komisařovi muži ji na břehu řeky svléknou do půl těla, aby ji přinutili ke zradě
Ljuba Skořepová(57)(Eržinény)
Píše se rok 1941, vojska německého Wehrmachtu dobývají Stalingrad, Slovensko má samostatný stát podřízený Německé říši a slouží jako tranzitní země pro dodávky zásobování na východní frontu. Překládku zásilek v přístavu bojkotuje skupina pracovníků a spolupracuje na další ilegální činnosti proti fašistům. Nově dosazený komisař (Jozef Adamovič) státní bezpečnosti dostává za úkol infiltrovat do skupiny zrádce a zjistit, s kým a kde má navázat kontakt a zneškodnit ji.

Už téměř dva roky je vězněn Ruda Samek (Juraj Kukura), který převáděl pronásledované soudruhy. Při jedné akci byl prozrazen a zatčen. Přestál všechny výslechy i mučení a nikoho státní bezpečnosti nezradil. Komisař se rozhodne jej propustit na svobodu a sledovat. Samek se snaží navázat kontakt se svými bývalými přáteli, ti jej ale mezi sebe nechtějí přijmout, bojí se, že je nastrčený agent. Setkává se i s Vierou (Zlata Adamovská), dcerou svého bývalého souseda. Ani Viera mu zpočátku nevěří, brzy se ale do sebe zamilují a vezmou se.

Komisař i přes Samkovu neochotu spolupracovat odhaluje pomocí intrik a surového nátlaku (kterému se nevyhne ani Viera, přesto e je dcerou komisařova agenta) několik členů ilegální skupiny. Mezi nimi i Eržinény (Ljuba Skořepová), která jediná Samkovi věří. I když jen do chvíle, než komisař do zápisu uvede, že prvního zastřeleného shodil Samek. Eržinény pak komisaři shodí sama Viera, když je podrobena hrubému nátlaku. Samkovi se podaří pomstít za smrt svých přátel, na útěku je však smrtelně zraněn a Viera s ním odplouvá po řece. (-k-)

Režie: Ľudovít Filan
Scénář: Ľudovít Filan
Námět: Ľudovít Filan
Kamera: Vladimír Ondruš
Hudba: Dr. Štěpán Koníček, texty Boris Filan
Země: Československo
Rok výroby: 1981

Hrají:
Juraj Kukura (Rudo Samek)
Jozef Adamovič (Komisař Múčka)
Zlata Admovská (Viera Donátová)
Ján Kramár (Donát)
Alžbeta Pietrová (Donátová)
Ljuba Skořepová (Eržinény)
Igor Čillík
Karol Čálik
Ján Greššo
Jan Kramár
Milan Kiš
Jana Alnerová
Milan Fiabáne
Slavo Zahradník
Jozef Kuchár
Alžbeta Barthová
Oľga Gallová
Jan Ivančo
Jindřich Narenta
Vladimír Kostovič
Lotár Radványi

Aktualizováno: 30.7.2007