Chlípník

Úsměvná prostopášná komedie na motivy povídky Guy de Maupassanta.
2003 Česko délka: 56 min
Kamila Špráchalová31Brief(Jindřiška Bendová)jezdí na koni v lehkém tílku, sluší jí to i v noční košilce a v milostné scéně je sice nahá, ale zakrytá Lukášem Vaculíkem
Lukáš Vaculík41Brief+(redaktor Rudolf Linka)v milostné scéně svým tělem zakrývá Kamilu špráchalovou
Oldřich Navrátil50(Josef Mořina)
Jiří Strach29(redaktor Viktor Plašil)
Oldřich Vlach61(továrník Benda)
Sedlák Mořina se vrací z Prahy z agrární výstavy s novým koňským chomoutem. Ve vlaku si k němu do kupé přisedne mladá a krásná Jindřiška Bendová, která jede ke strýčkovi na prázdniny. Oba mají stejnou cestu, a protože je Jindřiška unavená, ulehne na lavici a usne. Při vjezdu na nádraží se ji Mořina snaží probudit polibkem, jenže Jindřiška se lekne a začne křičet. Mořina ve snaze ji uklidnit to dělá ještě horší a ke všemu z ní strhne sukni. Je zatčen a obviněn ze znásilnění.

Pro agrární stranu je to před volbami skandál, kterému musí zabránit. Do Českého Buku vyrážejí na pokyn vydavatele deníku Venkov dva redaktoři. Nesmělý a neobratný Viktor Plašil a uhlazený fešák Viktor Linka. Nejprve navštěvují Mořina a přislíbí mu pomoc. Seznamují se s továrníkem Bendou i krásnou Jindřiškou a dozvídají se, že na soudu netrvá ani Jindřiška, ani továrník Benda, ale jeho žena Helena, kterou je třeba přesvědčit, aby žalobu stáhla. Jenže Helena je v Praze a redaktoři na ni musí v továrníkově domě počkat do druhého dne. Při té příležitosti dojde k milostnému vzplanutí mezi Rudolfem a Jindřiškou. Teta Helena pak souhlasí se stažením žaloby pod podmínkou, že se Jindřiška vdá. A Jindřiška si vybrala Rudolfa. Namísto soudu bude svatba a všichni mohou být šťastní.

Na motivy povídky Guy de Maupassanta "Nestyda Morin". (-k-)

Režie: Zeno Dotál
Scénář: Zdeněk Svěrák, Zeno Dostál
Kamera: Emil Sirotek
Hudba: Luboš Fišer
Země: Česká republika
Rok výroby: 2003

Hrají:
Kamila Špráchalová (Jindřiška Bendová)
Oldřich Navrátil (Josef Mořina)
Lukáš Vaculík (Rudolf Linka)
Jiří Strach (Viktor Plašil)
Oldřich Vlach (Benda)
Johanna Tesařová-Dvořáková (Mořinová)
Vladimír Javorský (četník)
Věra Kubánková
Blanka Lormanová
Miloš Horanský
Karel Engel
Jiří Kraus
Aktualizováno: 18.10.2003