Chlípník

Úsměvná prostopášná komedie na motivy povídky Guy de Maupassanta
2003, Česko, Délka: 56 min

Kamila Špráchalová (31) Brief (Jindřiška Bendová) jezdí na koni v lehkém tílku, sluší jí to i v noční košilce a v milostné scéně je sice nahá, ale zakrytá Lukášem Vaculíkem
Lukáš Vaculík (41) Brief+ (redaktor Rudolf Linka) v milostné scéně svým tělem zakrývá Kamilu špráchalovou
Oldřich Navrátil (50) (Josef Mořina)
Jiří Strach (29) (redaktor Viktor Plašil)
Oldřich Vlach (61) (továrník Benda)
Vladimír Javorský (41) (četník)

Sedlák Mořina se vrací z Prahy z agrární výstavy s novým koňským chomoutem. Ve vlaku si k němu do kupé přisedne mladá a krásná Jindřiška Bendová, která jede ke strýčkovi na prázdniny. Oba mají stejnou cestu, a protože je Jindřiška unavená, ulehne na lavici a usne. Při vjezdu na nádraží se ji Mořina snaží probudit polibkem, jenže Jindřiška se lekne a začne křičet. Mořina ve snaze ji uklidnit to dělá ještě horší a ke všemu z ní strhne sukni. Je zatčen a obviněn ze znásilnění.

Pro agrární stranu je to před volbami skandál, kterému musí zabránit. Do Českého Buku vyrážejí na pokyn vydavatele deníku Venkov dva redaktoři. Nesmělý a neobratný Viktor Plašil a uhlazený fešák Viktor Linka. Nejprve navštěvují Mořina a přislíbí mu pomoc. Seznamují se s továrníkem Bendou i krásnou Jindřiškou a dozvídají se, že na soudu netrvá ani Jindřiška, ani továrník Benda, ale jeho žena Helena, kterou je třeba přesvědčit, aby žalobu stáhla. Jenže Helena je v Praze a redaktoři na ni musí v továrníkově domě počkat do druhého dne. Při té příležitosti dojde k milostnému vzplanutí mezi Rudolfem a Jindřiškou. Teta Helena pak souhlasí se stažením žaloby pod podmínkou, že se Jindřiška vdá. A Jindřiška si vybrala Rudolfa. Namísto soudu bude svatba a všichni mohou být šťastní.

Na motivy povídky Guy de Maupassanta "Nestyda Morin". (-k-)

Režie: Zeno Dotál
Scénář: Zdeněk Svěrák, Zeno Dostál
Kamera: Emil Sirotek
Hudba: Luboš Fišer
Země: Česká republika
Rok výroby: 2003

Hrají:
Kamila Špráchalová (Jindřiška Bendová)
Oldřich Navrátil (Josef Mořina)
Lukáš Vaculík (Rudolf Linka)
Jiří Strach (Viktor Plašil)
Oldřich Vlach (Benda)
Johanna Tesařová-Dvořáková (Mořinová)
Vladimír Javorský (četník)
Věra Kubánková
Blanka Lormanová
Miloš Horanský
Karel Engel
Jiří Kraus

Aktualizováno: 18.10.2003