Čas přání

Dvoudílné německé milostné drama o lásce a prolínání dvou kultur
Zeit der Wünsche
2004 Německo délka: 89 min
Lale YavasLots-(Melike)v milostné scéně se lehce předvede nahoře bez
Příběh turecké dívky Melike (Lale Yavas) je výpovědí o prolínání a střet dvou rozdílných kultur, islámu a západoevropského křesťanství. Ve třinácti letech se Melike zamilovala do Mustafy (Erhan Emre). Jenže o pár let později odešel Mustafa za prací do Německa. V jejich rodné vesnici, turecké Anatolii bylo o práci nouze, a tak se mnozí mladí stěhovali do měst nebo odcházeli za prací do ciziny, podobně jako Mustafa. O několik let později odjíždí do Německa pracovat i Melike, teď už vdaná matka dvou dětí.

Po několika měsících práce v čokoládovnách v Kolíně se Melika znovu setkává s Mustafou, který se v Německu stal uznávaným fotografem, a jejich láska se znovu probouzí. Navzdory tomu, že Melike je vdaná a Mustafa žije s německou přítelkyní Ursulou. Jejich svobodomyslnost tady naráží na konzervativní postoje turecké komunity, jejímž ortodoxním členem je i Mustafův nejlepší přítel Kádir. Rozdílnost názorů oba přátele rozdělí. Za Melike přijíždí manžel Yasar s jejich dvěma dětmi. Yasar ale nemá pracovní povolení a je odkázán na výdělek Melike, což těžce nese. Navíc se ztotožňuje s konzervativními názory svých krajanů a Melike začíná být zoufalá. Znovu vyhledá Mustafu, s nímž se od manželova příjezdu přestala stýkat a podá žádost o rozvod. Yasar rozvod neunese, v opilosti ztropí výtržnost a je vykázán z Německa.

Doma rodná vesnice pustne, zůstávají jen staří, dokud neumřou. Yasarova matka svého syna štve proti Melike, kterou označuje za příčinu jeho neštěstí. Yasar se nechá vyprovokovat až k hrdelnímu zločinu, právě v den, kdy Mustafa šel Melike žádat o ruku. Teprve až její smrt otevře oči Kádirovi a přiměje jej vyhledat jeho dceru Sibel, která od despotického otce raději utekla a zařídila si život po svém. (-k-)

Režie: Rolf Schübel
Produkce: Klaus Sungen, Serkan Acar
Země: Německo
Rok výroby: 2004
+ 89 min

Hrají:
Lale Yavas (Melike)
Erhan Emre (Mustafa)
Tim Seyfi (Kadir)
Hilmi Sözer (Yasar)
Katja Studt (Ursula)
Idil Üner (Hanife)
Dorka Gryllus (Esra)
Anna Tarkhanova (mladá Melike)
Maximilian Fischer (mladý Mustafa)
Michel Burmeister (mladý Kadir)
Oktay Ozdemir (mladý Yasar)
Sema Meray (matka Melike)
Tayfun Bademsov (otec Melike)
Ayten Uncuoglu (matka Yasar)
Ariela Hirsheeld (Kadirova paní)
Pinar Erincin (Sibel)
Sophie Solz (mladá Sibel)
Hulya Duyar (Ayse)
Sukriye Donmez (Kadriye)
Aktualizováno: 31.7.2010