Carrie

Adaptace hororu Stephena Kinga
2002 USA délka: 126 min
Carrie Pro ostatní spolužáky a spolužačky je Carrie Whiteová divná. Vychovává ji jen matka, fanatická pánbíčkářka, která ve své zaslepenosti chce dceru ochránit od všeho hříšného. Nedovoluje jí ani chodit na hodiny biologie, když je probírána Darwinova teorie. Není divu, že Carrie nemá na střední škole žádné kamarádky, i když už je v posledním ročníku. Dívky si z Carrie tropí posměšky, příležitost jim k tomu poskytne i první Carrienina menstruace, z níž je Carrie vyděšená, protože neví, o co se jedná. Dívky se Carrie posmívají a ona si uvědomí, že v bezmocném vzteku se v ní probouzejí telekinetické schopnosti. Pokouší se je rozvíjet i v klidu, ale to jí zatím moc nejde.

Učitelka tělocviku dívky za trapně ubohé posměšky vážně pokárá a u ředitele školy pro ně prosadí trest. Třídní hvězdě, namyšlené Chris Hargensové se to nelíbí a trestu se vyhne. Je proto dočasně vyloučena ze školy a nesmí se zúčastnit plesu. Naopak druhá třídní hvězda Sue Snellová si uvědomí, jak asi Carrie muselo být a chce jí to vynahradit. Přemluví proto svého chlapce Tommy Rosse, aby místo ní vzal Carrie na ples. Když se to dozví Chris, vymyslí se svým stejně namyšleným klukem Bily Nolanem Carrie pomstu. S dalšími dvěma kamarády se vloupají na prasečí farmu, porazí několik prasat a nad trůn královny plesu nastraží kyblík s prasečí krví. Pak už stačí jen za pomoci kamarádek zaměnit výsledky volby krále a královny. Až do té doby je Carrie šťastná, jako ještě nikdy v životě. Když je pak zlita krví, probudí se v ní dosud netušená a neovladatelná zloba. V transu telekineticky zavře všechny východy a začne strhávat elektrotechniku. Ve školní tělocvičně, v níž se ples koná, vypukne požár. Dříve než stačí uhořet, zabije většinu z nich elektrický proud ze stržené signalizační tabule. Zachránit se podaří jen několika málo dívkám, kterým se spolu s učitelkou tělocviku podaří utéct větrací šachtou. Nic se nestane ani Carrie, která vyjde z tělocvičny a zamíří domů. Cestou ničí vše kolem sebe a zkáz tak neunikne ani Chris s Billym, kteří se přijeli podívat, co se to děje.

Doma si Carrie vleze do vany, tak jak přišla v zakrvácených šatech, a teprve tam se trochu vzpamatuje. Její matka v ní vidí zkaženou bytost a pokusí se Carrie ve vaně utopit. Ta vak matce telekineticky zastaví srdce, sama by ale také zemřela, nebýt pomoci Sue. Ta vytáhne Carrie z vany a pomůže jí odjet z města.

Příběh podle románu Stephena Kinga je vyprávěn jako sled výpovědí z vyšetřování několika málo přeživších po činu. Film byl natočen v Britské Kolumbii v Kanadě. (-k-)

Režie: David Carson
Scénář: Stephen King, Bryan Fuller
Produkce: Bryan Fuller, Mark Ster, Pen Densham, John Watson, David Carson
Hudba: Laura Karpman, Sandra Lima
Kamera: Victor Goss
Země: USA
Rok výroby: 2002

Hrají:
Angela Bettis (Carrie White)
Patricia Clarkson
Rena Sofer
Kandyse McClure
Emilie de Ravin
Tobias Mehler
Jesse Cadotte
Meghan Black
Chelan Simmons
Katharine Isabelle
David Kith (detektiv John Mulchaey)
Miles Meadows (Kenny Garson)
Tyler Foley (Lou Garson)
Laurie Mudoch (ředitel Morton)
Michael Kopsa (John Hargensen)
Michaela Mann (Estelle Horan)
Jodelle Micah Ferland (malá Carrie)
Deborah DeMille (matka Estelle)
Malcolm Scott (Jackie Talbot)
Steve Byers (Roy Evarts)
Erin Karpluk (Madline)
Bill Dow (pan Scharnhorst)
Andrew Robb (Danny Erbter)
David Neale (důstojník Plessy)
Cascy Bedow (protivný student)
Irene Miscisco (knihovnice)
Ed Anders (Stern Neighbour)

Aktualizováno: 31.12.2006